آرشیو اخبار
.
1396/12/09
بیانیه پایانی نشست مشترک انجمن های صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی سراسر کشور

بيانيه پاياني نشست مشترک انجمن هاي صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي سراسر کشور

9 آذر ماه 1396 – مشهد مقدس

در شرايطي که موج خوشحالي و شعف بر بسياري ازفعالان اقتصادي از جمله فعالان حمل ونقل بين المللي کشور پس از اتمام مذاکرات هستهاي و برجام حاکم گرديده بود، به تدريج اين نشاط به يک فضاي بيم و اميد تبديل گشتهاست و تمامي دست اندرکاران حمل و نقل بين المللي کشوراز کلاف سردر گم اقتصاد حملونقل ايران عاجز مانده اند و نگران از گردش سرمايه هاي کوچک خود در ميان چنينامواج اجرايي و مديريتي ميباشند .

انجمن هاي صنفي شرکت هاي حمل ونقل بين الملليسراسر کشور گردهم آمده و در پايان نشست يک روزه خود در مشهد مقدس بر ضرورت توجه بهمحورهاي مديريتي و اجرايي ذيل تاکيد داشته و بر توجه و لزوم حل آنها تاکيد ميورزند :

1-   همبستگي و اتحاد صنفي در راه اعتلاي صنعت حمل ونقل بين المللي وترانزيت کشور

2-   همکاري و همراهي با مسئولين و سازمانهاي زيربط جهت   اتخاذ  سياستها   و برنامه هاي   مدون  در راستاي   توسعه حمل ونقل   بين المللي وترانزيت

3-   تلاش در جهت تامين و استيفاي حقوق جمعي و فردي اعضاء با تاکيد بر حفظ و رعايتارزشهاي معنوي و اخلاق تجاري و پيشگيري   ازتخلفات   و  قانون گريزي

4-   الزام اعضاء به رعايت   قوانينو مقررات حرفه اي   با مشتريان و جلوگيري  از رقابت هاي  ناسالم

5-   ارتقاء   کيفي   وکمي سطح  خدمات  و ارائه    سرويس هاي مطمئن   ، مناسب  و ايمن

6-   تعامل و همکاري مستمر في ما بين  انجمن هاي   موصوف   و هم چنين همکاري   با   سايرتشکلهاي صنفي   در حوزه حمل ونقل   در  داخل و ساير کشورها   در جهت   ارتقاء حقوق  و   منافع   اعضاء

7-   توجه   به   امر  آموزش   واقعي   فعالان  و   مديران حمل ونقل   بين المللي کشور و ساختن آينده اي مبتني بردانش فني روز و اطلاع از آنچه که در دنيا  ميگذرد   براي   اين صنعت

در پايان ضمن اعلام همبستگي صنفي و حرفه ايامضاء کنندگان اين بيانيه ، اميدواريم همه ارکان  مديريتي   و تصميم گيري کشور   به نقش انجمنهاي صنفي و تشکلهاي مردمياقتصاد   ،  ايمان آورده   و آمادگي خود را برايارتقاء صنعت حمل و نقل ايران عزيز اعلام ميداريم .

1396/12/09
"بازديد رئيس آموزش فياتا از انجمن "

آقاي توماس سيم مديركل بخش آموزش حرفه ايسازمان فياتا ( ABVT )در تاريخ 14/ 9/ 96 طي بازديدي از دفتر انجمن ، از فعاليتهاي بخش آموزش   كه انجمن را در رتبه دوم كليه اعضاي فياتا درزمينه تربيت فارغ التحصيلان حرفه اي ، پس از كشور فرانسه قرار داده است ، تجليل وتقدير نمود.

وي همچنين ضمن تاكيد   بر پنانسيلهاي موجود در كشورمان براي توسعهفعاليتهاي آموزشي بين المللي ، از امكان ادامه دوره هاي حرفه اي فياتا در مقاطعبالاتر   از " FiataDiploma "خبر داد.

در پايان اين ديدار كه نايب رئيس انجمن در شرفتاسيس شركتهاي حمل و نقل   قطر نيز وي راهمراهي مي نمود ، رئيس بخش آموزش حرفه اي فياتا از يكي از كلاسهاي در حال برگزاريانجمن نيز بازديد و با مدرس كلاس و دانش پذيران در مورد اهميت گذراندن اين دوره هاو اعتبار بين المللي ديپلم فياتا در سراسر جهان ، به گفتگو پرداخت.

1396/12/09
"نشست با معاون وزیر"
انجمن صنفي عصر روز شنبه مورخ هيجدهم آذرماه ميزبان معاون محترم وزير و رياست سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي کشور، جناب آقاي مهندس کشاورزيان ومعاونين ايشان بود. در اين نشست صميمانه که مدت سه ساعت بطول انجاميد، جمعي از اعضاي دست اندرکار در حوزه حمل و نقل جاده اي و ترانزيت به طرح  موانع و مشکلات موجود  پرداخته و خواستار اصلاح برخي رويه ها و آيين نامه هاي اجرايي گرديدند و ايشان نيز طي بياناتي، با ذکر  نکته نظرات خود و قول مساعدت در راستاي  محقق سازي خواسته هاي مطروحه در چارچوب قوانين موجود، پيشنهاد نمودند به منظور پيگيري نتيجه بخش و موثر از سوي سازمان ، با توجه به ذيمدخل بودن ارگانهاي ديگري غير از سازمان دربخشي از آنها، کليه  موارد از سوي انجمن بصورت مدون تهيه و به سازمان راهداري ارائه گردد.   
در پايان جلسه نيز لوح تقديري از سوي انجمن صنفي به ايشان اهدا گرديد.
جهت مشاهده شرح کامل مباحث جلسه اينجا کليک نماييد.
1396/12/09
" تجلیل ازبانوی راننده فعال در مسیر ترانزیت بین الملل "
در مراسم با شکوهي که به مناسبت بيست و ششم آذرماه ، روز حمل و نقل ، به همت سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي و با حضور وزير محترم راه و شهرسازي و رياست محترم سازمان  در مرکز همايش هاي رازي برگزار گرديد، با هماهنگي انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي ايران ، از سرکار خانم ليلي سيفي ، راننده تحت پوشش شرکت حمل و نقل بين المللي شاهو ترابر، بعنوان بانوي راننده برگزيده ، با اهداي لوح تقدير ، تجليل بعمل آمد.
خانم سيفي با ده سال سابقه کار، در مسير ترانزيتي اروپا و روسيه فعال مي باشند.
ضمن تبريک اين توفيق به همکار صنفي زحمتکشمان ، براي ايشان و  کليه بانوان اين صنف که مرزهاي تفکيک جنسيتي را در کار و حرفه ، با کوشش و تلاش مستمرو صادقانه خود در مي نوردند، آروزي سرافرازي روز افزون داريم .
1396/12/09
"مرحله مقدماتي برگزاري دوره آموزشي مدرسين فياتا"
نخستين مرحله دوره آموزشي مدرسين فياتا (Training Of Trainers)در روزهاي 11و12 بهمن ماه با حضور آقاي توماس سيم ، رئيس كل بخش آموزش حرفه اي سازمان  فياتا (ABVT) در دفتر انجمن برگزار گرديد. در اين مرحله كه شامل  ارزيابي اوليه (PQE)مدرسين دوره هاي فياتا مي باشد ، آزمونهاي پيش نياز ، مطابق با استانداردهاي جهاني سازمان فياتا در دفتر انجمن بعمل آمد.
شايان ذكر است اين دومين بازديد آقاي سيم از انجمن و ديدار با اعضاي شوراي آموزش ، پس از آذرماه گذشته بود كه طي آن ايشان انجمن را دارنده  رتبه دوم در ميان كليه اعضاي سازمان فياتا، پس از كشور  فرانسه ، به لحاظ آمارها ي كيفي و كمي فعاليتهاي آموزشي ، اعلام نموده بود.
1396/12/09
نمایشگاه بین‌المللی لجستیک و حمل‌ونقل و خدمات وابسته در هرمزگان برگزارشد
نمايشگاه بين‌المللي لجستيک و حمل‌ونقل و خدمات وابسته از 23 الي 26 بهمن ماه در محل دائمي نمايشگاه‌هاي استان هرمزگان با  حضور مقامات لشگري، کشوري و نمايندگان سازمان‌ها از بخش‌هاي خصوصي و دولتي اين تشکل برگزار گرديد.
به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکت‌هاي حمل و نقل بين‌المللي ايران اين نمايشگاه مورد بازديد استاندارو ساير مقامات استاني قرار گرفت که ازغرفه انجمن صنفي شرکت‌هاي حمل و نقل بين‌المللي ايران نيز بازديد به عمل آوردند.
در اين نمايشگاه علاوه بر شرکت‌هاي فعال در حوزه حمل و نقل ريلي، جاده‌اي، دريايي و هوايي برخي از شرکت‌هاي خودروساز و سازمان‌هاي دولتي و خصوصي با ارائه محصولات وفعاليت‌هاي خود بازديدکنندگان را در جريان آخرين تحولات حوزه حمل و نقل بين‌المللي و داخلي در استان هرمزگان قرار دادند.در غرفه انجمن شرکت‌هاي حمل ونقل بين‌المللي ايران که مورد بازديد صدها شرکت‌کننده قرار گرفت نمايندگان انجمن با ارائه بروشور و کتاب‌هايي در حوزه فعاليت‌هاي انجمن و حمل و نقل بين‌المللي، بازديدکنندگان را با اقدامات انجمن آشنا نمودند.همچنين مهندس باقرجوان مديرکل راهداري و حمل ونقل جاده اي و هيـآت همراه به طور ويژه از غرفه انجمن بازديد و در جريان کم و کيف فعاليت نمايندگان انجمن در استان قرار گرفتند و از اقدامات آنان ابزار رضايت نموده و برخي رهنمودها به دست‌اندرکاران انجمن در استان در خصوص توسعه و هماهنگي فعاليت‌هايشان در امور حمل و نقل بين‌المللي ارائه نمودند.
1396/12/17
گفت و گو با یاشار لشگری رئیس کمیته تدوین آیین نامه جدید، تاسیس و فعالیت شرکتهای حمل و نقل بین المللی

با ديدگاهي رو به جلو شاهد تغييرات مثبت خواهيم بود

حوزه حمل و نقل بين المللي در سال‌هاي اخيرشاهد تغييرات بسياري بوده است اما اين تغييرات تاکنون در آيين‌نامه حمل و نقل بين المللي اعمال نشده است . اين عدم تطابق بين تغييرات و آيين نامه، فعالان وکارشناسان حوزه حمل و نقل بين المللي در انجمن  را برآن داشت تا آيين نامه اي جديد مطابق با تغييرات حوزه حمل و نقل تدوين و پيشنهاد نمايند. با ياشار لشگري رئيس کميته تدوين آيين نامه جديد، تاسيس و فعاليت شرکتهاي حمل و نقل بين المللي گفت و گويي داشته ايم که ذيل به آن مي پردازيم :

در مورد اهداف و برنامه‌هاي کميته لطفا توضيحاتي را ارائه فرماييد؟

حدود 5 ماه پيش کارگروهي جهت تدوين آيين نامه تاسيس و فعاليت حمل و نقل شرکتهاي بين المللي تشکيل شد.از دوستان درخواست کرديم که   در اين کارگروه شرکت کنند . نخستين جلسه 8 آبان سال جاري با اين هدف برگزار شد که بسياري از هم صنفي ها از نحوه ارائه مجوزها و نحوه برگزاري آزمون تاسيس شرکت ها گلايه داشتند هرچند بررسي و تدوين اين آيين نامه حداقل به 10 سال پيش برميگردد ولي نياز به روز شدن آيين نامه وجود داشت به دليل بخشنامه ها و قوانيني که اصلاح شده بود از جمله قوانين گمرکي که در سال 89تغيير کرده بود که اين موارد قطعا مي تواند در آيين نامه تاسيس شرکتهاي حمل و نقل بين المللي تاثيرگذار باشد. در واقع اولين هدف ما به روز کردن اين آيين نامه وهمچنين بررسي نحوه ارائه پروانه فعاليت بود. در حال حاضر اين کميته 13 عضو دائم دارد و در هر جلسه 8 تا 10 نفر از اعضا حضور داشته و صورت جلسه مربوطه تهيه مي شود .

تاکنون چه تعداد جلسه برگزار و چه مقدار کارکارشناسي براي تدوين و بازنگري آيين نامه انجام شده است؟

تاکنون 9 جلسه 3 ساعته برگزار شده است بعضي ازجلسات بيشتر از 3 ساعت به طول مي انجاميد چون گاهي اوقات به موادي در آيين نامه برخورد ميکرديم که نياز بود در همان جلسه به نتيجه رسيده و به جلسه بعدي موکول نکنيم .

بعد از تدوين پيش نويس آيين نامه چه برنامه هايي براي نهايي شدن آن داريد؟

در حال حاضر حداقل به يک جلسه ديگر براي تدوين نهايي پيش نويس آيين نامه نياز داريم تا توسط بخش براي هئيت مديره ارسال شود و درنهايت طي صحبتي که با رئيس و دبير انجمن داشتم قرار بر اين شد که از طريق هيئت مديره انجمن و به موازات از طريق بخش حقوقي انجمن اين موارد به صورت حقوقي هم دنبال شود.چون اين امر براي آينده صنف حمل و نقل يک موضوع حياتي است . به کمک دوستان درجلسات سعي کرديم آيين نامه را به لحاظ تکنيکي بررسي کنيم و از لحاظ حقوقي هم بايد بررسي شود چون اين يک آيين نامه است.در نهايت زماني که به يک فرم مشخصي رسيد بتوانيم در اختيار آحاد صنف هم بگذاريم تا اگردوستان هم نقطه نظري دارند که توسط کارشناسان اين کميته بيان نشده مطرح کنند ودرنهايت آيين نامه براي شوراي عالي هماهنگي ترابري کشور و ساير ارگانهاي ذيربط ارسال شود . اميدواريم بتوانيم اين مهم را در هيئت مديره جديد که دو سال از تشکيل آن مي گذرد به سرانجام برسانيم .

براي سال آينده چه برنامه هايي جز اولويت شماهست؟

براي سال آينده اولين ومهم ترين برنامه به ثمررساندن کار اين کميته است .چون من در کميته هاي ديگري هم فعاليت دارم تمام توانمان بر روي يکپارچه سازي يا ايجاد Regulation يا نمونه قراردادها است که در اختيار صنف قرار دهيم مثلا يکي ازکارهايي که انجام داديم پيش نويس قراردادهاي بين شرکتهاي حمل ونقل و نماينده هاي   گمرکي است که در دست اقدام هست و بايد تکميلشود و يا نمونه قراردادهاي شرکتهاي حمل و نقل با رانندگانشان در شرکتهاي کريرکه بايدلحاظ کنيم اين مورد خيلي مي تواند به حوزه حمل و نقل بين المللي کمک کند چون درحال حاضر شرکتهاي کريرفرضا در بخش راننده يا قرارداد ندارند يا قراردادي از شرکت همکار يا دوست گرفته اند و ممکن است به لحاظ حقوقي کاملاً بررسي نشده باشد. وقتي کارگروهي مانند اصلاح آيين نامه يا کارگروهي که براي Regulation يا نمونه قراردادها بين شرکتهاي حملونقل و نماينده ها تشکيل شود. تمام موارد توسط کارشناسان بررسي و به بخش حقوقي و هيئت مديره ارائه مي شود   و در نهايت زماني که در اختيار صنف قرار ميگيرد از جامعيت بيشتري برخوردار است .

در مورد قراردادهاي بين شرکتهاي حمل و نقل وراننده ها هم به همين ترتيب است  و همينطور قراردادهاي بين شرکتهاي حمل ونقل به نوعي اگر فوواردر باشند با شرکتهاي صاحبان کالا با بخش امور صادراتي يا دربخش امور وارداتي حمل محمولات پروژه اي که هم ميتوانند به صورت واردات يا صادرات باشند. يک مسئله مهم ديگري هم که وجود دارد نمونه پيش نويس قراردادهاي بين المللي است که شرکتهاي حمل ونقل به عنوان ترانزيت کنندههاي خارجي مي توانند با صاحبان کالا درساير کشورها مثل کشورهاي CIS که با آنها قرارداد دارند داشته باشيم چون شرکت حمل و نقل خيلي از اين موضوع آسيب ديدند يا نتوانستند حق خواب بگيرند يابه حقوقشان دسترسي نداشتند يا حق توقف کانتينرها به لحاظ کمبود اسنادي که از طرففرستنده يا گيرنده پيش آمده و شرکت حمل و نقل در اين مورد ذينفع نبوده ولي چون قراردادي وجود نداشته شرکت حمل ترانزيت کننده خارجي حق توقف و حق خواب را خودش پرداخت کرده در صورتي که اگر يک نمونه قراردادي وجود داشته باشد قطعا به صنف ما خيلي کمک خواهد کرد. درنهايت اگرچيزي رو بگوييم از دست رفته مي توانيم بازيابي کنيم واگر بگوييم از دست نرفته ميتوانيم فورواردر و شرکت کرير ايراني را با اين قراردادها تقويت کنيم .يک نمونه قراردادي که تمايل زيادي هست که بر روي آن کار شود شرکتهايي هستند که در ايران Receving agent   اسنادي شرکت هاي خارجي در ايران هستند .

در واقع آنها محمولات را براي ايران ارسال ميکنند. شرکتهايي در ايران هست که فقط يک receving agent هستند يعني فقط اسناد شرکتها را جابه جا ميکنند که اين هم مي تواند يک نمونه قرارداد داشته باشد. خيلي از شرکتهاي خارجي از نبود قراردادها به نفع خودشان استفاده ميکنند و تصور مي کنند که صنف ما ضعيف عمل ميکند. اما اگر صنف بتواند يک نمونه يا تيپ قرارداد را ارائه دهد مي توان از خيلي موارد قضايي و مشکلات جلوگيري کرد .

با توجه به تغييراتي که قرار هست اتفاق بيافتدآينده صنعت حمل و نقل بين المللي در ايران را چطور پيش بيني ميکنيد؟

ما هميشه بايد ديدگاه رو به جلويي داشته باشيم با توجه به هيئت مديره جديدي که روي کار آمده شاهد تغييرات بسيار مثبتي هستيم شايد در گذشته چنين کارگروههايي تشکيل شده اما بايد ادامه کار پيگيري شود . اگر ما يک انجمن صنفي قوي داشته باشيم مطمئنا ديدگاههاي بسيار روشني را به شخصه ميبينم واهداف تمام اعضاي هيات مديره هم اين است که بتوانيم دوستاني که زير اين پرچم يا پروانه، فعاليت مي کنند مثل شرکتها که از اينجا به سازمان پايانه معرفي مي شوندآنها را تقويت کرده ودر اين صورت مي توانيم در صنف موفق‌تر عمل کنيم .

1396/12/20
بیانیه مشترک انجمن های صنفی شرکتهای حمل و نقل بین‌المللی ایران در خصوص استیضاح وزیر راه و شهرسازی


به نام خدا

بيانيه مشترک انجمن هاي صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين‌المللي ايران

در خصوص استيضاح وزير راه و شهرسازي

 

سخني بانمايندگان محترم استيضاح کننده وزير :

به حکايت اوراق تاريخ معاصر کشورمان، در اثر رکود ناشي از هشت سال جنگ تحميلي و دفاع مقدس، تحريم ها و انزواهاي بين‌المللي، توفيقات اندک و ضعيف برنامه‌هاي پنج‌ساله توسعه اقتصادي که با فرض تقويت بخش خصوصي و عبور از اقتصاد مبتني بر نفت مدون شده اند ، رکورداختلاسهاي بي سرانجام و خانمانسوز، نابساماني هاي کاهش ارزش پول ملي همگي و همگي اندازهاقتصاد ايران را کوچک و کوچک‌تر کردند تا جاييکه طبق آمارهاي موجود، در کل تجارت بين المللي و جهاني، کمتر از نيم درصد در حال ايفاي نقش هستيم.  

 

اگرچه در فضاي پسابرجام، درهاي اقتصاد ايران به سمت اقتصاد جهاني بازگشايي شد،اما حوزه کسب‌ وکار جهاني و فعاليت حمل و نقلي، همچنان در انتظار گشايشهاي ناشي ازحمايت و همدلي و هماهنگي قواي مقننه و مجريه کشور هستند.

در وضعيت فعلي، براي بخش خصوصي، سيستم هاي مالياتي عملکرد و ارزش افزوده پيچيده،ناکارآمد و طاقت فرساست. روش‌هاي تأمين مالي محدود هستند. زيرساخت‌ها با محدوديت‌هايجدي ظرفيت، مواجه شده اند، تصميم گيريها در فضاهاي مجرد و بدون توجه به تاثير آنهادر ساير حوزه ها از جمله حوزه حمل و نقل کشور، اتخاذ مي شوند. حمل و نقل بخصوص دربعد بين المللي آن در فضايي پيچيده، مبهم و آميخته به قاچاق و کاهش ارزش پول ملي، درتقلاي لقمه ناني است که بنگاههاي اقتصادي اش يکي پس از ديگري به تعطيلي کشيده نشوند و سفره هايي از کارکنانشان بيکار نگردند، نياز به سرمايه‌گذاريهاي قابل‌توجه در اين زمينه‌ها به شدت، احساس مي‌شود.

بديهي است با بازگشت کشور به چرخه اقتصادي عادي و وجود رقباي متعدد اطراف کشور ما، عدم استفاده از موقعيت حساس کنوني و سرگرم شدن به بحث‌هاي طولاني و بي‌پايان که طي ساليان اخير مرتب تکرار شدهاست، ما را از رسيدن به اهداف اصلي غافل نموده و موجبات از دست رفتن فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در شرايط پسا برجام را فراهم مي آورند. آنچه در کوتاه‌ مدت وظيفه حوزه راه و ترابري

کشور است تدوين برنامه‌ها، سياست‌هاو اولويت‌بندي پروژه‌ها است که خوشبختانه شاهد تدوين و اجراء آنها با حضور شخصي انديشمند و صاحب سبک، چون جناب آقاي دکتر آخوندي وزير محترم راه و شهرسازي هستيم.

 

به اعتقادما، مشکل ساختاري اصلي، ادغام وزارت راه و ترابري با وزارت‌ مسکن و شهرسازي   وتشکيل وزارت   راه و شهرسازي   بوده که از همان ابتدا مباحث و انتقادات تندي را در پي داشته است. به ياد داشته باشيم که در اثر تصميم به ادغام نامتجانس وزارتين و تشکيل وزارت راه وشهرسازي، فعاليتهاي حمل و نقلي و ترابري که بر مبناي تعريف قانون تجارت، يک فعاليت تجاري و بازرگاني محسوب مي گردند، علي الخصوص در حوزه بين المللي، کشتيراني، جادهاي، هوايي، ريلي و ترانزيت از قلمرو کشور، عناصر فرامرزي و بين المللي که نقش اصلي را در فرآيند فعاليت خود دارد از يک سو و مسکن و شهرسازي که شاکله آن يک فعاليت ونياز اوليه هر شهروند را تشکيل مي دهد و اساسا با حوزه تجارت نامرتبط و ناهمگون است،از سوي ديگر، دو فعاليتي از حوزه اجتماعي و بازرگاني که بديهي است راه را برايرسيدن به ايفاي نقش اصلي و بين المللي حوزه راه و ترابري با کندي مواجه کرده واوضاع را همچنان آبستن اتفاقاتي ديگر با هر وزير ديگري خواهد نمود.

علي الاصول، در مقطع تخصص گرايي و باتوجه به عدم پاسخگويي مناسب تداخل وظايف و کثرت حوزه‌هاي تحت پوشش دو وزارتخانه راه وترابري ومسکن و شهرسازي و تحت‌تأثير قرار گرفتن مسائل اين دو وزارتخانه با کل سيستمهاي اجتماعي و فرهنگي و بالطبع غفلت يا کم‌تأثيري بعضي از حوزه‌هاي ديگر متناسب با شرح وظايف وزارتخانه، ضرورت دارد تا بر اساس تجارب موجود و حسب تمايل مطروحه، مجدداً تفکيک دو وزارتخانه مذکور با همه وظايف، اختيارات، امکانات و اعتبارات و اعاده وضعيت سابق، وجهه همت نمايندگان شريف ملت باشد تا بدرستي پاسخگوي نمايندگان و ملت شريف،جوامع فني و مهندسي، کارکنان، راهداران، فعالان بخش خصوصي و بنگاههاي اقتصادي وديگر مجموعه‌هاي ذينفع گردد.

صرف نظراز اينکه مطابق اصل هشتاد و نهم قانون اساسي کشور، نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي مي‌توانند در مواردي که لازم مي‌دانندهيأت وزيران يا هر يک از وزراء را استيضاح کنند،   ولي انگشت اتهام را نبايد به‌تنهايي به سمت عوامل و کنش گران داخلي و شخص آقاي وزير نشانه رفت. در وضعيت فعلي، بخش خصوصي کشور و تشکل‌ها و انجمن‌هاي غيردولتي در حوزه حمل‌ونقل همه با هم به همراه بخش دولتي، سرگرم بحث و بررسي مواردي هستند که البته ساليان متمادي است که دردستور کار قرار دارند و با جلسات و نشست‌هاي متعدد در حوزه‌هاي نازل بخش حمل‌ونقل،مشغول ساماندهي ساختاري هستند که خود، طي اين سال‌ها، بلاي جان بخش‌هاي دولتي وخصوصي حمل‌ونقل کشور بوده است. آرايه‌اي از تحريم‌هاي باقيمانده سابق و جديد ايالات‌متحده،به‌تنهايي براي گرفتار کردن هر سرمايه‌گذار محتاط خارجي کافي است و ضمناً عزم حرکت فزاينده اقتصاد ايران، مطلقا" به بازار جهاني ناپايدار نفت وابسته است. قريب به دو هزار شرکتي که عمدتاً فعاليت خود را در گرو عمليات حمل و نقل بين المللي (کريري، فورواردري و کشتيراني) مي‌بينند و حدود چهارصد هزار وسيله نقليه سنگين باري و مسافري فرسوده که به‌صورت خرده مالکي اداره مي شوند و هواپيماهايي باسن بيش از سه دهه، همه و همه نتيجه ساختاري است که طي چند دهه اخير، ‌نفس‌زنان به حيات خود ادامه داده است.

اما آنچه در حافظه تاريخي ملت به يادگار خواهد ماند به‌مانند هميشه، فرصت سوزيو نداشتن تاکتيک مدون است. قطعا دولت محترم هم منتظر فرصت‌هايي است که از اين ميان حاصل گردد و خود از سرمايه‌گذاري در بخش حمل‌ونقل کشور حمايت کرده و آن را ترغيب نمايد.اينکه اتاق‌هاي فکر ما در حوزه حمل‌ونقل اعم از خصوصي، دولتي و تقنين، به‌جايارائه برنامه و راهکار در دوران پسا تحريم و مشکلات اقتصادي، دنبال نقادي اشخاص درهمان حوزه باشند، نه تنها کمکي به حل مشکلات فعلي ما نخواهد کرد بلکه خود موجبات ياس و نااميدي دل سوختگان و فرهيختگان کشور و عدم توفيق در فضاي آکنده از فرصت سوزي را فراهم خواهد نمود. خروج ساليانه دهها هزار از جوانان تحصيل کرده از اين مرز بوم و جلاي وطن سرمايه هاي هنگفت و غير قابل جبران و برگشت، نشانه و علامت چيست؟

با اعتقاد بر زحمات علمي ودانش پژوه وزير محترم راه و شهرسازي جناب آقاي دکتر آخوندي، طرح استيضاح را در اين برهه اززمان، که هر روز شاهد پيشرفت و برنامه هاي کشورها و رقباي سنتي و جديد مسيرهاي رقيب ترانزيت از کشور هستيم، به صرفه و صلاح بخش حمل و نقل بين المللي کشورنميدانيم وپيشنهاد اکيد مي کنيم که براي رهايي از معضلات موجود حوزه حمل و نقل و راه وترابري، نمايندگان محترم، طرح تفکيک دو وزارت خانه و اعاده وضعيت سابق و حتي اندکيفني تر و بين المللي تر، ايجاد "وزارت حمل و نقل" را وجهه همت خود قراردهند.

حوزه کسب ‌و کار جهاني و سرمايه‌گذاري و توفيق روز افزون در تجارت بين المللي،نيازمند تدبير و تفحص، خانه تکاني فکري و آشنايي با ادبيات بين المللي است که باوحدت کلام و اهداف عاليه نظام، بطور هماهنگ، رشد و توسعه همه جانبه کشور را بدون هر گونه تنگ نظري، نشانه رفته باشد.

                                                                                          و من ا... التوفيق  

                                                                                  بيستم اسفند ماه 1396

 

                       انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي ايران

            انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي خراسان رضوي

            انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي شمالغرب کشور

           انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي آذربايجان غربي

        انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بينالمللي سيستان و بلوچستان

                     انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي گلستان

                     انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي اردبيل

1396/12/21
برگزاری جلسه رسیدگی به مشکلات و هزینه‌های کامیون‌های آذربایجان و ایران

به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي ايران جلسه بخش جاده‌اي براي رسيدگي به مشکلات و هزينه‌هاي کاميون‌هاي آذربايجان و ايران مورخ 20 /12 /1396 درسالن اجتماعات   انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران تشکيل گرديد .

فعالين مسيرآذربايجان در اين جلسه به بيان مشکلات مربوط به حمل کالاي خطرناک و آتش‌زاپرداختند. حسب اعلام برخي ازاعضاء ، کاميون‌هاي آذري در صورت حمل کالاي خطرناک بايد بين 85 تا320 دلار براساس نوع کالا هزينه پرداخت کنند. در صورتي که حمل کالايخطرناک توسط کاميون ايراني چنين مبلغي را پرداخت نمي‌کند. به عنوان مثال محموله‌اي از آذربايجان براي ورود به ايران 320 دلار هزينه پرداخت مي‌نمايد اما همان محموله در آذربايجان شامل چنين هزينه‌اي نمي‌باشد.

فعالان حوزه حمل‌ونقل جاده‌اي در مسير آذربايجان بر اين باور هستند که بايد اين هزينه به صورت يکسان از کاميون‌هاي ايراني و آذري اخذ گردد، چون چنين مواردي موجب آسيبي جدي به صنعت حمل‌ونقل جاده‌اي کشور مي‌باشد. با توجه به مشکلات موجود پيشنهاد گرديد که از سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي در ايران و طرف ذي‌ربط آذري درخواست نماييم تا ليست کالاهايي را که آتش‌زا و خطرناک محسوب مي‌شوند در اختيار انجمن گذاشته تا براساس آن مشخص گردد چه کالاهايي شامل هزينه کالاي خطرناک ‌مي‌گردد.

9 Mar
5 Mar
اسفند 1396
آذر1396
مرداد 1392
بهمن 1390