اخبار
 1398/11/08  تاریخ خبر
جلسه هم اندیشی شورای آموزش انجمن ایران برگزار شد
به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران، جلسه شوراي آموزش با حضور محمد صادق خانلو رئيس مرکز آموزش ، افسانه فخري، اکبر لشگري، محمد نيک پي و قاسم مقتدايي از اعضاي شوراي آموزش  مورخ 8 بهمن ماه در محل انجمن برگزار شد.

 در اين نشست در خصوص مسائل ذيل تصميماتي اتخاذ شد:

1- محمد صادق خانلو به عنوان رئيس مرکز آموزش تا تدبير هيئت مديره به عنوان رئيس شوراي آموزش قبول مسئوليت کنند.

2- ابقاء و تغيير اعضاي شوراي آموزش منوط به نظر رئيس هيئت مديره و تصويب آن توسط هيئت مديره باشد.

3- پس از تعيين اعضاي شوراي آموزش مقرر شد مفاد آيين نامه آموزش مورد بررسي اعضاي شوراي آموزش قرار گرفته ، تا نسبت به تغيير و بازبيني آن اقدام شود.
 1398/11/07  تاریخ خبر
تبادل کالا از مرز «سومار»
به گفته رئيس اتاق بازرگاني کرمانشاه، مبادلات کالا از مرز سومار بعد از چند ماه وقفه، به‌زودي از سر گرفته خواهد شد. کيوان کاشفي با اشاره به تعطيلي چند ماهه مرز سومار اظهار کرد: اين تعطيلي به‌دليل بهانه‌جويي طرف عراقي از نوع عملکرد اين مرز و فراهم نبودن برخي زيرساخت‌ها و کم‌و‌کاستي‌هاي مرز رخ داد. وي اظهار کرد: طي چند ماه اخير پيگيري‌هاي فراواني براي بازگشايي اين مرز صورت گرفت و همزمان با پيگيري‌ها، بخشي از مشکلات زيرساختي آن نيز مرتفع شد.

رئيس اتاق بازرگاني کرمانشاه با بيان اينکه از قبل هم قرار بود مبادلات کالا از مرز سومار بعد از تعطيلات کريسمس از سر گرفته شود اظهار کرد: به زودي امکان مبادله کالا از مرز سومار فراهم خواهد شد. کاشفي از ظرفيت‌هاي قابل توجه مرز سومار و صادرات يک ميليارد دلاري آن در سال گذشته هم ياد کرد که تقريبا معادل صادرات از مرز قديمي پرويزخان بوده و ادامه داد: اين ميزان صادرات در شرايطي انجام شد که جاده دسترسي مرز سومار وضعيت خوبي نداشت. وي خاطرنشان کرد: با تکيه به همين ظرفيت‌هاي مرز سومار، توانستيم براي رسمي شدن آن پيگيري‌هاي لازم را در تمام جلسات و کارگروه‌هاي مربوطه خصوصا در تهران انجام دهيم. عضو هيات رئيسه اتاق بازرگاني ايران معتقد است، به محض آنکه رسمي شدن مرز سومار از سمت هر دو کشور به رسميت شناخته شود، برخي دستگاه‌ها همچون حمل و نقل و پايانه‌ها و گمرک بايد در اين مرز مستقر شوند و وضعيت آن نيز از بازارچه به مرز رسمي تغيير پيدا کند. کاشفي از آينده خوب اين مرز هم ياد کرد که به لحاظ شرايط استراتژيک مکاني و فاصله کوتاه با بغداد مي‌تواند به يکي از قطب‌هاي صادرات به عراق تبديل شود. وي معتقد است: مرز سومار همچنين در زمان رسمي شدن ظرفيت خوبي هم براي تردد مسافر خصوصا در ايامي که پيک سفر به عراق را داريم خواهد داشت و گذرگاهي براي تردد زوار مي‌شود.

منبع: روزنامه دنياي اقتصاد

 1398/11/05  تاریخ خبر
دومین جلسه بخش هوایی برگزار شد
به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران، دومين جلسه بخش هوايي با حضور افسانه فخري عضو هيئت مديره و رابط بخش و 6نفر از اعضاء مورخ يکم بهمن ماه درمحل انجمن برگزار شد.
 در ابتداي جلسه موضوع هواپيماي باري مطرح شد كه با توجه به افزايش هزينه ها متاسفانه شرکتها با كمبود بار مواجه هستند.
 همچنين در اين نشست موضوع عضويت شركتهاي هوايي در انجمن مطرح شد،كه لزوم داشتن پروانه فعاليت از سازمان هواپيمايي كشور از شرائط اساسي و لازم است و شركتها بايد با توجه به اين موضوع و تكميل ساير مدارك نسبت به درخواست عضويت اقدام نمايند.
 1398/11/03  تاریخ خبر
تردد کامیونها در مرز دوغارون به حالت عادی بازگشت
تردد کاميون ها در مرز دوغارون ايران با افزايش ساعت کاري دو گمرک مرزي دوغارون ايران و اسلام قلعه افغانستان روان شد و به حالت عادي خود بازگشت.

مدير اجرايي منطقه ويژه اقتصادي دوغارون تايباد روز  چهارشنبه با بيان اين مطلب افزود: طي چند روز گذشته بارش برف در تايباد و پايين بودن ظرفيت پذيرش گمرک افغانستان و ناهمخواني آن با ميزان خروجي کاميون از مرز دوغارون، موجب کندي تردد شده و صف هاي انبوهي از کاميون در معبر رسمي دوغارون ايجاد شده بود.
سيد حسين آقايي افزود: در حال حاضر ساعت کاري اين دو گمرک از ساعت هفت صبح تا 20 شب ادامه دارد و تا مدت زماني که نياز باشد اين روال ادامه دارد.
وي اظهار داشت: با توجه به افزايش صادرات و ترانزيت در مرز دوغارون هم اکنون ورود کاميون هاي ترانزيتي به سمت اين معبر رسمي افزايش يافته که بايد گمرک افغانستان به صورت اساسي پيگير فراهم کردن زيرساخت هاي لازم در اين بخش باشد.
مدير اجرايي منطقه ويژه اقتصادي دوغارون تايباد گفت: روزانه بيش از 400 دستگاه کاميون ترانزيت از سمت پايانه مرزي، منطقه ويژه اقتصادي دوغارون و بازارچه مرزي به سمت کشور افغانستان تردد مي کنند که نبود زيرساخت لازم در گمرک افغانستان، ظرفيت پذيرش کشور همسايه را به حداقل رسانده است اما طي چند روز گذشته ملاقات هاي مرزي با مسوولان گمرک افغانستان براي برطرف کردن مشکلات موجود در گمرک اسلام قلعه افغانستان گرفته است.

آقايي افزود: با روان شدن تردد کاميون هاي حامل بار در مرز دوغارون روز گذشته افزون بر 500 دستگاه کاميون ترانزيت از اين گذرگاه رسمي به سمت افغانستان خارج و 250 دستگاه کاميون نيز از سمت افغانستان وارد منطقه ويژه اقتصادي دوغارون شد.
گمرک دوغارون با قدمتي 100 ساله يکي از پنج گمرک برتر کشور محسوب مي شود و سالانه بيش از يک ميليون تن انواع کالا از سمت ايران به سمت کشور افغانستان صادر مي شود.
در حال حاضر بيش از يک سوم کالاهاي مورد نياز کشور افغانستان از طريق اين معبر وارد مي شود.
گمرک دوغارون در فاصله 18 کيلومتري شهر تايباد قرار دارد.
تايباد در 225 کيلومتري جنوب شرقي مشهد واقع است.

منبع: خبرگزاري ايرنا

 1398/11/02  تاریخ خبر
تردد کامیونها در مرز دوغارون به سختی در جریان است
رييس اداره ترانزيت اداره کل راهداري و حمل و نقل جاده اي خراسان رضوي گفت: در مرز با افغانستان و محدوده اسلام قلعه در خاک اين کشور به دليل فقدان امکانات برف روبي تردد کاميونها به سختي در جريان است.

حميد محمدي فاز افزود: با توجه به انبوه ناوگان ترانزيتي در مرز دوغارون از امروز مقرر شد ساعات کار مجموعه مرز ياد شده از هفت صبح تا هشت شب افزايش يابد تا ترددها آسان و مرز زودتر از کاميونها تخليه شود.

وي ادامه داد: به شرکتهاي حمل و نقل نيز اعلام شد با توجه به معطلي پيش آمده جهت اعزام ناوگان از مبدا به مرز برنامه ريزي لازم را انجام دهند اما مطلبي براي بازگشت ناوگان ترانزيتي به محل مبدا بارگيري اعلام نشده است.

رييس اداره ترانزيت اداره کل راهداري و حمل و نقل جاده اي خراسان رضوي ضمن رد بسته بودن مرز دوغارون - اسلام قلعه طي دو هفته گذشته تصريح کرد: به دليل بارش کم سابقه برف در منطقه طي هفته گذشته و يخ‌زدگي مرز در قسمت اسلام قلعه در داخل خاک افغانستان با وجود باز بودن مرز اما امکان تردد وجود نداشت.

محمدي افزود: مشکل اصلي اين روزهاي اين مرز وجود گل و لاي و يخ‌زدگي پارکينگ کاميونها در اسلام قلعه افغانستان است و در حال حاضر مرز دوغارون فعال است و از صبح امروز تا کنون 70 کاميون از مرز تردد کرده اند.

وي اضافه کرد: در حال حاضر تردد در پايانه هاي مرزي سرخس و لطف آباد در مرز ترکمنستان به دليل فراهم بودن زير ساختهاي لازم براي برف روبي بدون مشکل در حال انجام است.

محمود امتي روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: جاي بسي تاسف است که بارش برف هفته پيش، بيش از هزار دستگاه کاميون را در محدوده مرز و قبل از پاسگاه 17 شهريور متوقف و رانندگان را سرگردان کرده است و  در اين شرايط شوربختانه تعاملي با طرف افغاني در جهت برف روبي و روان‌سازي تردد کاميون ها در داخل منطقه ويژه، گمرک و فضاي حد فاصل بين دو کشور در مرز دوغارون صورت نگرفته است.

وي ادامه داد: در اين بين شاهد اطلاعيه عجيبي از سوي منطقه ويژه دوغارون بوديم که در آن اعلام شده بود به علت برودت و يخ‌بندان، بارگيري از مبادي متوقف و کاميونهاي حامل بار به مبدأ بارگيري برگردند.

عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي مشهد گفت: از يک طرف مدعي توسعه تجارت با افغانستان بوده و از طرف ديگر  با وجود روزانه ميليون‌ها تومان عايدي از منطقه ويژه و مرز دوغارون عاجز از  مديريت  يک  برف و سرما هستيم که به واسطه آن در معابر اين محدوده تردد هم انجام نمي‌شود.

امتي افزود: با بارش برف اخير باسکولها يخ مي‌زند، راه بسته مي‌شود، گل و لاي مانع تردد در مرز مي‌ شود و تعامل و هماهنگي سازنده با خودمان و طرف مقابل در افغانستان نداريم از اين رو هزاران کاميون متوقف مي شود و ميلياردها تومان خسارت بابت توقف و ديرکرد کانتينرهاي کشتيراني و محموله هاي تجاري نصيب شرکتهاي حمل و نقل مي شود و در نهايت يک نعمت بالفعل يعني گمرک و پايانه مرزي را به يک نقمت بدل کرده و توصيه به بازگشت کاميونها به مبدا مي شود.

وي ادامه داد: متاسفيم از اين که مرزي که گنجايش دارد روزانه دو هزار کاميون از آن تردد کنند و مي‌تواند تراز تجاري فزاينده‌اي بيش از دو ميليارد دلار با کشور افغانستان عايد کشور کند و به يک بازي برد- برد را رقم بزند به يک مرض کهنه و قديمي بدل شده که اگر به همين وضعيت دل خوش شويم فرصتها از دست مي رود و همين وضعيت موجود در مرز دوغارون نيز تضعيف مي شود.

نايب رييس هيات مديره انجمن شرکتهاي حمل و نقل بين المللي خراسان رضوي گفت: موضوع پايانه مرزي و گمرک دوغارون  يکي از مشکلات تکراري  است که هيچ‌گاه ساختاري و اساسي حل نشده  و صرفا وقتي کارد به استخوان مي رسد و هزاران کاميون متوقف و سروصدايي بلند مي‌شود و رسانه ها پيگيري مي کنند جنب و جوشي در بين دست اندرکاران ايجاد شده و بعد از رفع موقتي مشکل، انگيزه ها فروکش مي‌کند و مشکلات به قوت خودش باقي مي‌ماند.

روزانه سه هزار و 500 مسافر که 90 درصد آنها اتباع افغانستان هستند از  مرز دوغارون رفت و آمد مي‌کنند و سالانه 1.5 ميليارد دلار صادرات، سه ميليارد دلار ترانزيت خروجي و 20 ميليون دلار واردات از طريق اين مرز انجام مي‌شود.

گمرک دوغارون در 18 کيلومتري تايباد واقع است.

مرکز شهرستان 120 هزار نفري تايباد نيز در 225 کيلومتري جنوب شرقي مشهد قرار دارد.

منبع: خبرگزاري ايرنا
 1398/11/01  تاریخ خبر
سازمان راهداری: مجوز واردات کامیون دست دوم صادر نشده است

مدير نوسازي، توسعه و برنامه‌ريزي ناوگان عمومي حمل‌و‌نقل جاده‌اي در سازمان راهداري شايعات موجود درباره واردات کاميون‌هاي دست دوم را رد کرد و گفت: سازمان راهداري هيچ گونه مجوزي نه براي واردات کاميون نه براي اسقاط خودرو در خصوص واردات کاميون‌هاي زير سه سال ساخت صادر نکرده است. 

واردات کاميون‌هاي با عمر زير سه سال، تنها از طريق دريافت مجوزهاي قانوني لازم براساس بند (ث) ماده (??) قانون احکام دائمي برنامه‌هاي توسعه کشور، امکان‌پذير است. 

صدراله بمانا در گفتگو با خبرنگار تين نيوز با اشاره به اين ماده قانوني گفت: بر اساس اين قانون واردات کاميون‌ دست دوم و با شرايط از پيش تعريف شده آزاد است.

اين مقام مسئول شرط اول واردات کاميون دست دوم را زير 3 سال ساخت بودن اين کاميون‌ها عنوان کرد و افزود: کاميون وارد شده بايد خدمات پس از فروش داشته باشد و همچنين استانداردهاي ايمني، کيفيت و آلايندگي را دارا باشد. همچنين با ورود يک کاميون بايد يک کاميون با داشتن معاينه فني معتبر از رده خارج و اسقاط شود.

به مانا تصريح کرد و گفت: اين مجوز ها با تشخيص سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي  و توسط خود سازمان صادر مي شود اما تاکنون سازمان براي واردات کاميون، هيچ مجوزي صادر نکرده است.

وي ادامه داد: واردات فرايندي دارد که اين فرايندها هنوز نهايي نشده است و ما بايد با هماهنگي نهادهاي ذي‌ربط اين کاميون ها را وارد کنيم. دستگاه هاي ذي ربط شامل سازمان ملي استاندارد براي مشخص کردن استاندارد، سازمان محيط زيست براي الايندگي و وزارت صنعت معدن تجارت براي بحث خدمات پس از فروش. اين سه نهاد بايد تاييد کنند تا ما بتوانيم مجوز ورود کاميون‌ها را صادر کنيم. تا کنون نظرات کامل اين دستگاه ها را نگرفتيم و زماني که گرفتيم مجوزها را صادر مي‌کنيم.

بمانا در خصوص شرايط ديگري که براي ورود اين کاميون ها تعريف شده است گفت: اين کاميون ها بايد اروپايي، ژاپني يا متعلق به کره جنوبي باشد. در مرحله اول واردات کاميون نبايد زير 18 تن باشد و به تبع آن کاميوني که اسقاط مي شوند نيز نبايد زير 15 تن باشد.

وي در خصوص ارگان ها و افرادي که مي توانند واردات اين کاميون ها را انجام دهند گفت:  کارخانه‌هاي توليد داخل خودرو  سنگين به تعداد 1000 دستگاه،شرکت هاي حمل و نقل به تعداد 100 دستگاه،سرمايه گذاران بخش حمل و نقل  به تعداد 50 دستگاه و صاحبان خودروهاي فرسوده که کاميون به نامشان است تا تعداد 10 کاميون مي توانند وارد کنند به شرطي که داراي کارت بازرگاني باشند. اگر 80 درصد از اين سفارشات را انجام دهند مجوز براي مرحله دوم نيز صادر مي شود.

وي گفت: در مراحل سفارش نيز بعد از تاييد سازمان راهداري بايد مراحل ثبت سفارش انجام شود. زماني که مراحل ترخيص کاميون از گمرگ به اتمام رسيد نيز بايد مجوزي را براي اسقاط خودرو از سازمان دريافت کنند که وارد کننده به ميزان ظرفيت مورد نياز اسقاط کرده يا نه.

وي افزود: زماني که اين تاييديه سازمان راهداري به گمرک داده شد، گمرک مي‌تواند کاميون را ترخيص کند که در اين مورد تاکنون نه مجوز ورود صادر شده و نه بحث اسقاط مطرح بوده است.

وي در خصوص تفاوت‌هاي اين طرح با بقيه طرح‌ها گفت: اگر هر فردي خودرو يا کاميوني را اسقاط کرده بايد در قالب همان طرح کارهايش انجام دهد. اين طرح وضعيتش مشخص است و شرايطش نيز تفاوت دارد.

وي افزود: اين طرح  بر اساس بند ث ماده 30 قانون احکام دائمي است که براي مثال در آن مشخص شده است که کاميون در زمان اسقاط بايد داراي معاينه فني معتبر باشد و قبلا  در جاده‌هاي کشور فعاليت داشته باشد. 

او گفت: افرادي سودجو هستند که کاميون هاي ترانزيتي را از ارمنستان، ترکيه و کشورهاي ديگر مي‌آورند  مي گويند کاميون‌هايي است که توسط سازمان وارد شده است اما سازمان راهداري تاکنون هيچ گونه مجوزي براي کاميون دست دوم صادر نکرده است.

منبع: تين نيوز

 1398/11/01  تاریخ خبر
فعالیت تجاری در گمرک مهران بدون مشکل جریان دارد
مديرکل گمرک استان ايلام گفت: فعاليت تجاري در پايانه مرزي شهرستان مهران بدون هيچ مشکلي در حال انجام است.

روح الله غلامي مديرکل گمرک استان ايلام گفت: تردد کاميون‌هاي تجاري در هر دو سمت پايانه تجاري شهيد سليماني بدون هيچ مشکلي در حال انجام است.

او افزود: کاميون‌هاي طرف ايراني با خالي کردن بار خود، اجناس را تحويل کاميون‌هاي عراقي مستقر در آن سوي مرز مي‌دهند و اين روند همچون گذشته انجام مي‌گيرد.

مديرکل گمرک ايلام يادآور شد: روز شنبه وقفه‌اي در روند تبادل کالا در پايانه تجاري مرز شهيد سليماني ايجاد شد که با برطرف شدن اين مشکل از روز گذشته فعاليت تجاري بدون وقفه در اين نقطه مرزي جريان دارد.

غلامي اضافه کرد: هم اکنون حجم تبادل کالا در اين پايانه تجاري مطلوب است و بازرگانان و تجار ايراني و عراقي مشکلي براي مراودات تجاري خود در اين پايانه مرزي ندارند.

منبع: گمرک نيوز
 1398/11/01  تاریخ خبر
معطل ماندن کامیون های حامل بار در مرز دوغارون

هزار دستگاه كاميون هم اکنون در گذرگاه مرزي دوغارون توقف كرده اند تا در صورت مساعدت طرف افغانستاني از مرز ايران خارج شده و وارد كشور همسايه شوند.
فرماندار تايباد شهرستان گفت: معطلي اين خودروهاي باربري در مرز دوغارون ناشي از بارش برف در مرز افغانستان و نبود زيرساخت لازم براي پذيرش كاميون هاي ترانزيتي و صادراتي در گمرك افغانستان است.

محسن سياح به فعاليت10 واحد باسكول در گمرك منطقه ويژه اقتصادي و نيز بازارچه مرزي دوغارون در خاك ايران براي تسهيل و شتاب در اعزام كاميون هاي ترانزيتي و صادراتي اشاره كرد و گفت: اين در حالي است كه گمرك افغانستان در آن سوي مرز فقط يك دستگاه باسكول در اختيار دارد و همين امر باعث معطلي كاميون ها پشت مرز شده است.
وي افزود: در مذاكراتي با مسئولان گمرك افغانستان به منظور افزايش فعاليت در اين گذرگاه مرزي ، زمان كاري گمرك دوغارون از ساعت هفت  تا هشت شب افزايش يافته است.
سياح همچنين به سابقه 100 سال فعاليت گمرك دوغارون در مرز ايران و افغانستان اشاره كرد و گفت: روزانه سه هزار و 500 مسافر كه 90 درصدشان اتباع افغانستان هستند از اين مرز فت و آمد مي كنند. همچنين سالانه يک و نيم ميليارد دلار صادرات ، سه ميليارد دلار ترانزيت خروجي و 20 ميليون دلار واردات از طريق مرز دوغارون صورت مي گيرد.
گمرك دوغارون در فاصله 18 كيلومتري تايباد قرار دارد.

منبع: خبرگزاري صدا و سيما