اخبار
اخبار آرشیو ماهانه
.
1397/05/24
حمل بار ترانزیتی دیگر برای کامیوندار صرف ندارد

يک راننده کاميون و فعال ترانزيتي نسبت به افزايش هزينه‌هاي رانندگان حمل‌ونقل بين‌المللي در مسيرهاي ترانزيتي هشدار داد.

محمدکاظم نيمه فروش راننده کاميون و فعال ترانزيتي گفت:به دليل شرايط حاکم بر بخش حمل کالاي بين‌المللي ميزان بار در اين مسير کاهش پيداکرده است ضمن اينکه افزايش هزينه‌ها انگيزه رانندگان ترانزيتي را کاهش داده است.

او دراين‌باره گفت: شرايط ارزي امکان تأمين هزينه‌هاي بين‌راهي رانندگان را سخت کرده است ضمن اينکه قيمت ارز مشخص نيست و ما حتي نمي‌توانيم از بازار آزاد، ارز موردنظر را تأمين کنيم.

نيمه‌فروش بابيان اينکه رانندگان در مسيرهاي اروپايي و به‌خصوص اوکراين  نمي‌توانند ارز موردنظر خود را تأمين کنند، گفت: از بخشنامه ارزي بانک مرکزي هم چيزي نصيب ما نشد و لااقل در استان ما (آذربايجان شرقي) اين بخشنامه اجرا نمي‌شود.

به گفته  اين راننده کاميون هنوز ارزي که وعده آن داده‌شده است به رانندگان ترانزيت اختصاص پيدا نکرده است.

نيمه‌فروش گفت: حتي براي دريافت اين ارز و با داشتن تمام مدارک موردنياز به بانک‌ها در سطح شهر تبريز مراجعه کرديم اما موفق به تأمين ارز موردنياز نشديم.

اين فعال ترانزيتي توضيح داد که پيش‌تر در مسيرهاي اروپايي امکان تأمين ارز در مرز وجود داشت و ما مي‌توانستيم در مرز بازرگان ارز مورد نظر را به‌صورت آزاد خريداري کنيم اما اکنون تأمين ارز به‌صورت آزاد قاچاق محسوب مي شودو يا اينکه اصلاً فروشنده‌اي وجود ندارد.

نيمه‌فروش درعين‌حال از نحوه توزيع لاستيک نيز گلايه کرد و گفت: بحث لاستيک هم  وجود دارد و ما نتوانستيم لاستيک موردنظر را در سطح استان تأمين کنيم که نشان مي‌دهد در توزيع لاستيک هم نظارتي وجود ندارد.

منبع: تين نيوز

1397/05/23
آغاز به کار موسسه ضامن و صادرکننده کارنه‌تیر از ماه‌جاری

فدراسيون اتاق بازرگاني و صنايع هندوستان به‌عنوان موسسه ضامن و صادرکننده کارنه تير آغاز به کار کرد.

  فدراسيون اتاق بازرگاني و صنايع هندوستان ( ( FICCI/096 به‌عنوان موسسه ضامن و صادرکننده کارنه تير از تاريخ 15 آگوست مطابق با 24 مرداد‌ماه امسال فعاليت خود را آغاز خواهد کرد.

اطلاعيه آغاز به کار اين فدراسيون با امضاي دبيرکل انجمن کشتيراني و صنايع وابسته به تمامي مديران شرکت‌هاي عضو انجمن ابلاغ شده است و از تاريخ مذکور به بعد تمامي شرکت‌هاي عضو موظف به انجام مراحل کارنه تير در ترانزيت کالا با اين موسسه هستند.

همچنين محمدجواد عطرچيان، دبير انجمن صنفي شرکت‌هاي بين‌المللي ايران نيز اطلاعيه مذکور را به کليه شرکت‌هاي حمل‌و‌نقل بين‌المللي عضو و غير عضو ابلاغ کرد.

طي اطلاعيه‌هاي مذکور که توسط مديران سازمان‌هاي مرتبط به شرکت‌هاي حمل‌ونقلي ابلاغ شده است نمونه مهر و امضا موسسه ضامن و نمونه مهر و ليست گمرکات مجاز کارنه‌تير نيز پيوست شده است.

منبع: تين نيوز

1397/05/23
دستورالعمل جدید بانک مرکزی جهت تامین ارز حوزه های حمل و نقل و هزینه های بازرسی واردات کالا
بانک مرکزي پس از اجرايي شدن بسته جديد ارزي، پيرو دستورالعمل قبلي تامين ارز حوزه‌هاي حمل‌ و نقل و هزينه‌هاي بازرسي واردات کالا، دستورالعمل جديدي صادر کرد که شرايط تامين ارز اين مصارف را تعيين مي‌کند.

 پس از اجرايي شدن بسته جديدي ارزي، علاوه بر قيمت ارز، نحوه تخصيص آن به برخي از مصارف قانوني نيز تغيير کرد. حالا بانک مرکزي پيرو دستورالعمل قبلي تأمين ارز حوزه‌هاي حمل‌ونقل و بازرسي کالا، دستورالعمل جديدي صادر کرده که نحوه و شرايط تامين ارز اين مصارف را تعيين مي‌کند.

 بر اين اساس تامين و انتقال ارز بابت هزينه حمل کالاهاي صادراتي (به‌ صورت پيش‌کرانه) در صورتي‌که بهاي کالاي صادراتي شامل کرايه حمل بوده (فروش بر اساس ترم‌هاي گروه‌هاي سي و دي اينکوترمز) و در پروفرما، اسناد حمل و اظهارنامه صادراتي مربوطه نيز ذکر شده باشد، با انجام ثبت خدمات از محل ارز اشخاص و با ارائه اظهارنامه صادراتي کرايه حمل و نسخه‌اي از بارنامه/ راهنامه بلامانع است.

 همچنين تامين و انتقال ارز بابت هزينه‌هاي بازرسي مؤسسات بازرسي کننده مجاز در چارچوب بند 8 قسمت سوم بخش دوم مجموعه مقررات ارزي (چنانچه هزينه بازرسي به عهده خريدار باشد) امکان‌پذير است. بر اساس بند 8 قسمت سوم بخش دوم مجموعه مقررات ارزي سفارش‌ انجام‌ کار بازرسي‌ و پرداخت هزينه بازرسي‌ مي‌تواند بر عهده خريدار يا فروشنده‌ کالا باشد، ‌درصورتي‌که ‌اين ‌هزينه ‌به عهده ‌فروشنده ‌باشد، ‌بايد ‌مراتب ‌صراحتاً ‌توسط ‌فروشنده‌ در پروفرما يا قرارداد فروش تقبل شده باشد. در مواردي که هزينه بازرسي بر عهده خريدار است،‌ درج شرط پرداخت هزينه بازرسي توسط واردکننده در شرايط اعتبار و يا انتقال هزينه بازرسي‌ پس از طي مراحل ثبت سفارش و در قبال ارائه اصل صورتحساب هزينه بازرسي‌ صادره توسط مؤسسه بازرسي کننده که‌ به‌ تاييد اتاق‌ بازرگاني ‌محل ‌صدور ‌رسيده ‌باشد ‌(درمورد ‌شرکت‌هاي ‌بازرسي ‌ايراني ‌نيازي ‌به ‌تاييد ‌اتاق‌ بازرگاني‌ندارد) در وجه مؤسسه بازرسي کننده بلامانع است.

 پرداخت کرايه حمل و هزينه‌هاي بازرسي به نمايندگان شرکت‌هاي خارجي در داخل کشور با ارائه تائيديه ذينفع (شرکت حمال و نقل يا بازرسي خارجي) و همچنين انجام پرداخت‌هاي مذکور به شرکت‌هاي بازرسي کننده مجاز بلامانع است. ضمناً نقل‌وانتقال موجودي حساب‌هاي ارزي اين نمايندگي‌ها و شرکت‌ها حسب تقاضاي نمايندگي‌ها و شرکت‌هاي مزبور (تا سقف صورتحساب و مستندات تائيد شده) به ظرف خارجي و خارج از چارچوب نامه عمومي شماره51216/97 مورخ 22ارديبهشت سال جاري مجاز است.

 بر اساس اين دستورالعمل رفع تعهد ارزي بابت کرايه حمل و هزينه‌هاي بازرسي کالاهاي وارداتي منوط به رفع تعهد از بخش کالايي (وفق بخش هفتم از مجموعه مقررات ارزي) خواهد بود و با توجه به لزوم انجام نقل‌وانتقالات ارزي صرفاً از سيستم بانکي، در صورت عدم امکان انجام حواله ارزي از طريق آن بانک، استفاده از خدمات صرافي‌هاي مجاز به عامليت آن بانک امکان‌پذير خواهد بود.

منبع: گمرک نيوز
1397/05/22
رشد ۵۱ درصدی صادرات از پایانه مرزی ماهیرود
مهدي گرجي اظهارکرد: پايانه مرزي (ميل 78) مهم‌ترين معبر رسمي فعال در خراسان جنوبي است که در فاصله 200 کيلومتري مرکز استان و130 کيلومتري مرکز استان فراه(افغانستان)واقع شده است.

وي تردد در پايانه مرزي ماهيرود در تيرماه سال 96 را هزار و 841 سفر کاميون صادرات و در سال 97، دو هزارو 726 سفر کاميون صادرات و ميزان ترانزيت را 2 سفر کاميون عنوان کرد.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي خراسان جنوبي، يادآور شد: ميزان افزايش تردد در سال 96 نسبت به سال97 در بحث صادرات 48 درصد افزايش داشته است.

به گفته وي عمده ترين کالاهاي صادراتي از پايانه مرزي ماهيرود محمولات سوختي بوده است.

وي، در پايان ميزان تردد مسافر در ارديبهشت ماه 96 را دو هزارو 643 نفر مسافر و در ارديبهشت ماه 97 را سه هزارو 224 نفر مسافر اعلام کرد و افزود: اين ميزان تردد نسبت به سال 96 ،22 درصد افزايش داشته است.

منبع: روابط عمومي اداره کل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي خراسان جنوبي

1397/05/22
ظرفیت های ترانزیتی ایران و قزاقستان مکمل یکدیگر هستند
حجت‌الاسلام حسن روحاني روز يکشنبه در ديدار نور سلطان نظربايف رئيس جمهور قزاقستان، در حاشيه اجلاس سران کشورهاي ساحلي درياي خزر در شهر آکتائو قزاقستان، با بيان اينکه اراده دولت جمهوري اسلامي ايران برقراري روابط صميمانه و پايدار با قزاقستان است، اظهار داشت: تهران براي توسعه روابط با آستانه اهميت زيادي قائل است چرا که اين روابط از ارتباط عميق تاريخي و اشتراکات فرهنگي دو ملت نشأت مي‌گيرد و امروز دو کشور در زمينه‌هاي مختلف داراي ديدگاه‌هاي نزديک بوده و از منافع مشترکي در منطقه برخوردار هستند.

رئيس جمهور کشورمان با بيان اينکه تهران و آستانه در مسايل منطقه‌اي و بين‌المللي نيز در کنار يکديگر قرار دارند، حضور فعال آستانه در تحولات منطقه بويژه مذاکرات صلح سوريه و ساير موضوعات امنيت منطقه اي را تأثيرگذار توصيف کرد و گفت: قزاقستان در مسايل بين‌المللي از جمله برجام همواره در کنار ملت ايران بوده است و اين قابل تقدير است و مصمم هستيم روابط خود را در اين عرصه‌ها هر چه بيشتر تقويت کنيم.

روحاني همچنين با اشاره به اينکه دو کشور زمينه‌هاي فراواني براي سرمايه‌گذاري‌هاي مشترک و صدور خدمات متقابل دارند، اظهار داشت: ظرفيت‌هاي ايران و قزاقستان در بخش‌هاي مختلف بويژه در حوزه ترانزيتي مي‌تواند مکمل يکديگر باشد به نحوي که قزاقستان از طريق ايران به آبهاي جنوب و ايران نيز از طريق قزاقستان مي‌توان به چين متصل شود.

رئيس جمهور کشورمان همچنين تقويت روابط بانکي در مسير توسعه روابط اقتصادي دو کشور را مورد تأکيد قرار داد و گفت: تهران و آستانه با برقراري روابط کارگزاري بيشتر و نيز استفاده از پول ملي مي‌توانند، گام‌هاي مؤثري در مسير توسعه روابط دو جانبه بردارند.

نور سلطان نظر بايف رئيس جمهور قزاقستان نيز در اين ديدار روابط تهران – آستانه را دوستانه و با چشم‌انداز خوب توصيف کرد و گفت: روابط تجاري دو کشور طي سال‌هاي اخير افزايش قابل توجهي داشته است و مصمم هستيم اين مسير را هر چه بيشتر تقويت کنيم.

رئيس جمهور قزاقستان با بيان اينکه دو کشور همواره از روابط سطح بالايي با يکديگر برخوردار بودند، اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران دوست و شريک منطقه‌اي قزاقستان است و همواره به دنبال توسعه و تحکيم روابط خود با تهران هستيم.

رئيس جمهور قزاقستان با اشاره به نقش تاريخي و تمدني ايران در منطقه، اظهار داشت: به رغم مشکلات خارجي که براي ايران ايجاد مي‌شود، مطمئن هستيم کشور بزرگ و با تاريخ کهني مانند ايران، مشکلات را پشت سر گذاشته و به پيش خواهد رفت.

نظر بايف تصريح کرد: قزاقستان از پايداري و اجراي کامل برجام حمايت مي‌کند و مصمم هستيم روابط خود را در عرصه‌هاي مختلف با جمهوري اسلامي ايران افزايش دهيم و ضمن حل مشکلات بانکي معتقديم تجارت بيشتر با پول ملي به نفع دو کشور است.

منبع:پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري

1397/05/20
روابط ایران و جمهوری آذربایجان رو به توسعه است
عباس آخوندي روز پنجشنبه در بازديد از پايانه و گمرک بيله سوار مغان افزود: مناسبات اقتصادي تهران و باکو با توجه به علائق مشترک در حال گسترش بوده و مرزهاي 2 کشور نيز فعال و اغلب شبانه روزي هستند.
وي بيان کرد: پارسال تنها از طريق پايانه مرزي بيله سوار مغان يک ميليون و 50 هزار نفر ازاتباع جمهوري آذربايجان به ايران سفر کردند و پيش بيني مي شود اين تعداد امسال افزايش خواهد يافت.
به گفته وي، هم اکنون روزانه بطور متوسط بالاي 6 هزار نفر از اتباع جمهوري آذربايجان از اين پايانه وارد خاک ايران شده و 176 دستگاه کاميون باربري نيز بين 2 کشور تردد مي کنند.
آخوندي بيان کرد: با توجه به گسترش مراودات بين دو کشور ، فعاليت پايانه و گمرک بيله سوار مغان شبانه روزي شده و تکميل وتوسعه جاده هاي ترانزيتي اين شهرستان در اولويت برنامه هاي توسعه اي وزارت راه و شهرسازي قرار دارد.
وزير راه و شهرسازي وضعيت راه هاي شهرستان بيله سوار مغان را رضايت بخش ندانسته و افزود: در اين شهرستان مرزي که گمرگ به عنوان رکن حيات اقتصادي آن محسوب مي‌شود وجود جاده هاي مناسب از اهميت بيشتري برخوردار است.
آخوندي اضافه کرد: توجه به اين نکته ضروري است که نبود زيرساخت‌هاي لازم براي امور ترانزيتي مي‌تواند به مرور زمان بر اين ظرفيت اقتصادي تاثير منفي گذاشته و آن را با مشکلات بسيار مواجه سازد.
وي اضافه کرد: از دست دادن ظرفيت تجاري بيله‌سوار بدون‌شک اقتصاد استان را تحت تاثير منفي قرار داده و سرمايه‌گذاران را به جاي ترغيب براي سرمايه‌گذاري در استان، فراري خواهد داد.
او تاکيد کرد که با توجه به قابليت هاي شهرستان بيله سوار در حوزه ترانزيت ، کشاورزي و تردد وسايط نقليه اعتبارات مورد نياز براي ايجاد و گسترش جاده هاي ترانزيتي تامين و مشکلات موجود حل خواهد شد
به گزارش ايرنا ، وزير راه و شهرسازي در سفر به استان اردبيل از پايانه مرزي بيله سوار، فاز دوم محوطه پايانه مرزي بيله سوار، جاده بيله سوار به گوگ تپه و بيله سوار به انجيرلو ، جاده پارس آباد- سربند و بيمارستان آماده افتتاح شهداي پارس آباد مغان بازديد کرد.
عباس آخوندي پس از بازديد از اين 2 شهرستان عازم استان آذربايجان شرقي شد.

منبع: خبرگزاري ايرنا
1397/05/18
دالان شمال – جنوب از مسیرهای مهم ترانزیتی در آسیای میانه است

  در ديدار جاويد قربان اف رييس شرکت دولتي راه آهن جمهوري آذربايجان و آلان لوشنيکف معاون وزارت راه فدراسيون روسيه تکميل دالان بين المللي حمل و نقل شمال – جنوب بررسي شد.

 قربان اف در اين ديدار گفت: مرحله نخست تکميل دالان شمال – جنوب به پايان رسيده و اين مسير بين المللي در بخش جمهوري آذربايجان بطور کامل آماده بهره برداري است. 

وي افزود: اين دالان نه تنها در توسعه جمهوري آذربايجان، ايران و فدراسيون روسيه بلکه ديگر کشورهاي منطقه که در صدد گسترش مبادلات تجاري از طريق صادر ات و واردات هستند، نقش مهمي خواهد داشت. 

به گفته قربان اف دالان شمال – جنوب،اروپاي شمالي را به آسياي جنوب شرقي متصل مي کند و پيش بيني ها نشان مي دهد در صورت بهره برداري کامل اين مسير شرايط مناسب براي ورود کشورهاي اروپا، روسيه ، آسياي مرکزي و قفقاز به خليج فارس، هند و توسعه روابط بازرگاني کشورهاي حاشيه درياي خزر با بنادر درياي سياه فراهم خواهد شد. 

لوشنيکف معاون وزارت راه فدراسيون روسيه نيز با اشاره به اهميت تکميل دالان بين المللي حمل و نقل شمال – جنوب، بر ضرورت جذب محموله براي حمل از اين مسير بين المللي تاکيد کرد. 

در اين ديدار همچنين در خصوص استفاده از ظرفيت هاي دالان بين المللي حمل و نقل جنوب – غرب که مسير فرعي از شمال – جنوب براي انتقال محموله ها از خليج فارس از طريق خاک ايران، جمهوري آذربايجان و گرجستان به بنادر درياي سياه و بالعکس و نيز خط ريلي باکو – تفليس – قارص تبادل نظر شد. 

موافقتنامه راه اندازي دالان حمل ونقل بين‌المللي شمال - جنوب در شهريور ماه 1379 در سن پترزبورگ روسيه به امضاي وزيران حمل و نقل اين کشور، ايران و هند رسيد.

اين راه‌گذر مهم‌ترين حلقه تجارت ميان آسيا و اروپا است که در مقايسه با مسيرهاي سنتي از نظر مسافت و زمان تا 40 درصد کوتاهتر و از نظر هزينه تا 30 درصد ارزانتر مي‌باشد. 

دالان شمال – جنوب يکي از مسيرهاي مهم ترانزيتي در آسياي ميانه است و کشورهاي در مسير اين راه‌گذر هر يک با تشکيل اتحاديه و انعقاد قراردادهاي همکاري در رقابتي همه‌جانبه به توسعه و تجهيز بنادر، جاده‌ها، ترمينال و مسيرهاي ريلي خود مي‌پردازند./

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي (به نقل از شرکت دولتي راه آهن جمهوري آذربايجان)

1397/05/17
رشد ۴۴ درصدی ترانزیت خارجی وارده به گمرک پرویزخان
خليل حيدري در نشست با خبرنگاران با اشاره به رشد 44 درصدي ترانزيت خارجي وارده به گمرک پرويزخان اظهار داشت: در 4 ماهه نخست سالجاري ، 242 ميليون و 507 هزارو 930 دلار کالاي ترانزيت خارجي به وزن 683 هزارو 895 تن به گمرک پرويزخان وارد شده است.

مديرکل گمرکات استان کرمانشاه افزود: اين ميزان نسبت به مدت مشابه سال 96 ، از نظر وزني 22 درصد رشد واز حيث ارزش 44 افزايش يافته است.

وي عمده کالاهاي ترانزيت خارجي ورودي به گمرک پرويزخان را مازوت ، نفتا وکاندانسيت عنوان کرد.


منبع: خبرگزاري مهر

1397مرداد
1397تیر
1397خرداد
1397اردیبهشت
1397فروردین
1396اسفند
1396بهمن
1396آذر