اخبار
 1397/09/21  تاریخ خبر
بارگیری روزانه ۲۰۰۰ کامیون کالای اساسی از گمرک بندر امام (ره)
گمرک ايران از بارگيري روزانه 2000 کاميون کالاي اساسي به مقدار 50 هزار تن از بندر امام خميني (ره) خبر داد .

در حال حاضر روزانه 2000 کاميون کالاي اساسي به مقدار 50 هزار تن از گمرک بندر امام خميني (ره) ترخيص مي شود .

گمرک ايران با رد هر گونه معطلي خوراک دام و طيور در گمرکات اعلام کرد : متوسط زمان ترخيص اين کالاها در گمرکات کاهش يافته است و ادعاي هر گونه افزايش هزينه ها بدليل معطلي اين کالاها در گمرک صحت ندارد .

اين گزارش مي افزايد ؛ هم اکنون بارگيري نهاده هاي دامي از جمله خوراک دام و طيور طبق روال عادي و عمدتا به صورت حمل يکسره از کشتي به کاميون انجام مي شود و موضوع ادعاي افزايش کرايه حمل نهاده هاي دامي ارتباطي به گمرک ندارد . همچنين مسئوليت گمرکات براي ترخيص کالا از زمان اظهار به گمرک تا صدور پروانه الکترونيکي است که در اين فرآيند نيز با توجه به نوع کالا 27 سازمان صادرکننده مجوزه ترخيص هم دخيل هستند .

مديرکل گمرک بندرامام خميني(ره) در اين خصوص گفت:  کالاهاي اساسي به صورت روزانه و بدون وقفه از گمرک بندرامام خميني(ره) در حال ترخيص است .

رحمت علي فلاح خوشدل اظهار داشت: در گمرک اين بندر روزانه بيش از 2000 کاميون به ميزان 50 هزار تن انواع کالا‌هاي اساسي را به نقاط کشور بارگيري و ارسال مي‌ کنند.

وي افزود: گمرک بندرامام خميني(ره) بيش از 70 درصد کالاهاي اساسي کشور را تامين کرده و در انبارهاي اين بندر بيش از دو ميليون تن کالاي اساسي ذخيره قرار دارد که مي توان به ذرت، کنجاله، دانه روغني، شکر، روغن خوراکي، برنج و..... اشاره کرد.

وي ادامه داد : جهت تسريع و تسهيل ترخيص کالاهاي اساسي در گمرک بندرامام خميني(ره) درب خروج کالاهاي فله مجزا با دو لاين خروجي وجود داشته که به صورت شبانه روزي فعاليت دارد و در صورت ضرورت تا شش لاين ظرفيت وجود دارد و اين روند به صورت عادي در حال انجام بوده و هيچ گونه مشکلي در اين خصوص تاکنون مشاهده نشده است؛ از ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين بندر نيز وجود حمل و نقل ريلي جهت حمل کالاهاي اساسي  است .

منبع: گمرک نيوز
 1397/09/21  تاریخ خبر
مجوزها و موانع ترخیص کالا از گمرکات باید برطرف شود
وزير صنعت، معدن و تجارت تاکيدکرد: مجوزها و موانع ترخيص کالا از جمله ضوابط ثبت سفارش را بايد برطرف کنيم تا مواد اوليه وکالاهاي اساسي و ملزومات توليد، در بنادر رسوب نکند و اين موانع بايد در داخل وزارت صمت حل شود .

رضا رحماني در شانزدهمين جلسه کارگروه تنظيم بازار با بيان اينکه همه قوانين و مقررات براي شرايط عادي وضع شده اند نه شرايط غير عادي و تحريم،­ افزود: بايد ترتيبي اتخاذ دهيم که مواد و کالاهاي اساسي و مورد نياز عموم مردم در بنادر معطل نشود و وارد کشور شود و در اين زمينه هرگونه موانعي از جمله ضوابط ثبت سفارش هست بايد برطرف کنيم.
وي تاکيد کرد: در اين گونه موارد، محدوديت و مانعي نداريم و مسئولين کشوري هم همسو با ما هستند و مي توانيم مصوبات راهگشا اتخاذ کنيم.

وي تصريح کرد: هر مانعي براي ورود اين گونه مواد و توليدات به کشور هست بايد در داخل وزارت صمت حل شود و مواد اوليه به چرخه توليد وارد و تبديل به کالا شود و نيازهاي عموم مردم تامين شود .
رحماني ادامه داد: هر مانعي امروز هست بايد برداريم و هر کجا هم مصوبه مورد نياز هست اقدام کنيم و اين تکليف امروز ما و همه دستگاههاي مربوط است.
در اين نشست که با حضور نمايندگان بخش خصوصي وزارت اقتصاد، گمرک، سازمان برنامه، سازمان حمايت، وزارت بهداشت و .. برگزار شد در زمينه آخرين وضعيت تخصيص و تامين ارز و سطح عمومي قيمت کالاهاي اساسي و نيز طرح مصوبه اصلاحي کميته تنظيم بازار محصولات فولادي به منظور دستورالعمل تنظيم بازار اين کالاها بحث شد.

منبع: گمرک نيوز
 1397/09/21  تاریخ خبر
تلاش برای خروج سریع کالا از بنادر

معاون اول رييس جمهوري ميزان عملکرد بنادر را مثبت ارزيابي کرد و از تلاش براي ترخيص سريع کالاها خبر داد.

اسحاق جهانگيري در حاشيه بازديد از مرحله سوم طرح توسعه بندر شهيد رجايي گفت: با وجود همه محدوديت‌هاي اعمال شده در تجارت خارجي کشور، تاکنون ميزان عملکرد بنادر از نظر ورود و خروج کالا بسيار خوب بوده و نسبت به سال‌هاي قبل کاهش قابل توجهي نداشته است.

او ابراز داشت: نشستي با مديران و مسئولان گمرک برگزار خواهيم کرد تا ماندگاري کالا در گمرک هر چه بيشتر کاهش پيدا کند.

معاون اول رييس جمهوري هم‌چنين تاکيد کرد: هرمزگان يکي از مهم‌ترين استان‌هاي مرزي است که حيات اقتصادي کشور به آن وابسته است.

جهانگيري ادامه داد: با تاکيد به برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده براي توسعه بندر شهيد رجايي گفت: بر اساس برنامه‌هاي پيش‌بيني‌شده اين بندر قابليت پهلوگيري بزرگ‌ترين کشتي‌ها را پيدا خواهد کرد تا اين شناورها بتوانند در بندر شهيد رجايي عمليات تخليه و بارگيري را انجام دهند.

او بيان داشت: هيچ محدوديتي برسر راه واردات کالاهاي اساسي وجود ندارد و اين کالاها به ميزان لازم در کشور در حال ترخيص و تخليه هستند.

معاون اول رييس جمهوري گفت: حتي براي سال 98 نيز سفارش توسط بخش خصوصي به ثبت رسيده و منابع مورد نياز آن نيز پيش بيني شده است.

منبع: خبرگزاري ايرنا

 1397/09/20  تاریخ خبر
حضور انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی در سومین نمایشگاه حمل‌ونقل

دبير انجمن شرکت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي ايران از حضور اين انجمن همراه تعدادي از شرکت‌هاي عضو در سومين نمايشگاه حمل‌ونقل و صنايع وابسته خبر داد و گفت: يکي از جذابيت‌هاي اين دوره از نمايشگاه حضوراستارتاپ‌ها براي ارائه خدمات خود به بخش خصوصي و دولتي است .

محمدجواد عطرچيان در گفتگو با خبرنگارپايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، با اشاره به برگزاري سومين نمايشگاه بين‌المللي حمل‌ونقل و صنايع وابسته و نقش بخش خصوصي در نمايشگاه امسال اظهار داشت: انجمن شرکت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي همراه تعدادي از شرکت‌هاي فعال در اين حوزه در سومين نمايشگاه حمل‌ونقل و صنايع وابسته شرکت مي‌کند.

وي افزود: يکي از جذابيت‌هاي اين دوره نمايشگاه بين‌المللي حمل‌ونقل و صنايع وابسته حضور شرکت‌هاي استارتاپ است که البته مي‌توانند بازاري براي فروش محصولات و خدمات خود به بخش خصوصي و دولتي ارائه کنند.

دبير انجمن شرکت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي ايران با بيان اينکه «‌بايد فکري به حال هدف‌گذاري نمايشگاه حمل‌ونقل شود» تأکيدکرد: نمايشگاه حمل‌ونقل چه با هزينه دولت و چه بخش خصوصي برگزار شود، بايد خروجي آن مشخص گردد که آيا برگزاري نمايشگاه منجر به بهبود تجارت، ‌قرارداد تجاري و کسب‌وکاربين بخش خصوصي با يکديگر مي‌شود يا خير؟

عطرچيان تصريح کرد: اميدواريم سمت‌وسوي نمايشگاه حمل‌ونقل در ايران به سمت تجاري شدن حرکت کند، نه اينکه محلي براي ارائه دستاوردهاي دستگاه‌هاي دولتي در حد آمار و ارقام يا ارائه محصولات از سوي برخي شرکت‌هاي توليدکننده براي فروش باشد.

دبير انجمن شرکت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي ايران يادآور شد: در حال حاضر رمقي براي بخش خصوصي باقي نمانده است و شرکت‌هاي حمل‌ونقل جاده‌اي و ريلي با مشکلات جدي روبرو هستند.

سومين نمايشگاه حمل‌ونقل و صنايع وابسته با حمايت وزارت راه و شهرسازي و فدراسيون جهاني راه، همکاري وزارتخانه‌ها،سازمان‌ها، انجمن‌ها و اتحاديه‌هاي مرتبط به مناسبت هفته حمل‌و‌نقل از تاريخ 25 الي 27 آذر ماه سال جاري در محل شبستان اصلي مصلاي امام خميني (ره) تهران برگزار مي‌شود.

علاقه‌مندان نيز جهت کسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند با دبيرخانه اجرايي نمايشگاه به شماره 9- 22893008 تماس حاصل کرده و يا به سايت اينترنتي نمايشگاه به آدرس   www.irantransexpo.com   مراجعه کنند.

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي


 1397/09/20  تاریخ خبر
رشد۳ درصدی تخلیه و بارگیری کالای غیرنفتی در مجتمع بندری امام

تخليه و بارگيري کالاي غيرنفتي طي هشت‌ماهه سال جاري با سه‌درصد رشد، به 17 ميليون و 409 هزار و 588 تن رسيد.

 مديرکل بنادرودريانوردي استان خوزستان و مدير منطقه ويژه اقتصادي بندر امام، ميزان تخليه و بارگيري انواع کالاي نفتي و غيرنفتي در منطقه ويژه اقتصادي بندر امام‌خميني را برابر با 28 ميليون و 725 هزار و 676 تن برشمرد و اظهار داشت: از اين ميزان، بيش از يازده ميليون و 316 هزار تن را کالاي نفتي تشکيل مي‌دهد.

عادل دريس با اشاره به جايگاه برتر اين بندر بزرگ تجاري در ترانزيت خروجي فرآورده‌هاي نفتي افزود: ترانزيت فرآورده‌هاي نفتي در بندر امام با هشت درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به بيش از يک 1 ميليون و 816 هزار تن رسيده است.

مدير کل بنادرودريانوردي خوزستان، انواع کالاهاي اساسي، پودر مواد معدني، مواد شيميايي، مصالح ساختماني، آهن‌آلات، سنگ‌آهن و کالاهاي کانتينري از اهم کالاهايي برشمرد که طي بازه ي زماني مذکور در بندر تخليه‌شده است و از افزايش هفت‌درصدي ميزان تخليه کالاهاي غيرنفتي به ميزان 10 ميليون و 472 هزار تن خبر داد.

 مديرکل منطقه ويژه اقتصادي بندر امام با اشاره به نقش برجسته‌ اين مجتمع بندري در تخليه کالاهاي اساسي موردنياز به لحاظ برخورداري از مزيت کوتاهي بعد مسافت با مراکز بزرگ جمعيتي و مصرفي در نيمه غربي کشور، افزود: طي اين مدت ميزان تخليه انواع کالا هاي اساسي از جمله گندم، ذرت، کنجاله سويا، جو، شکر و روغن خوراکي در اين مجتمع بزرگ بندري با بهره‌گيري از تجهيزات پيشرفته و توان نيروهاي عملياتي کارآمد با سرعت مطلوب صورت پذيرفته است.

 دريس با اشاره به مزيت هاي حمل‌ونقل ريلي در بنادر و تلاش هاي مديران ريلي و بندري براي ارتقاي سهم حمل‌ونقل ريلي در اين زمينه، از رشدي سه‌درصدي ميزان حمل ريلي طي مدت هشت‌ماهه سال جاري به ميزان دو ميليون و 183 هزار و 934 تن خبر داد.

منبع: سازمان بنادر و دريانوردي خوزستان

 1397/09/19  تاریخ خبر
رایزنی برای ایجاد دروازه مشترک تجاری مجازی با ۵ کشور عمده طرف تجاری ایران
رئيس کل گمرک ايران اعلام کرد : با تبادل ديتا و اطلاعات  با کشورهاي عمده طرف معامله با ايران مي توان قسمت عمده قاچاق و شفافيت در تجارت خارجي را حل کرد.

مهدي ميراشرفي با اشاره به اجلاس جهاني و منطقه‌اي گمرک که اخيرا در کشور هند برگزار شد اظهارداشت: ايران عضويت چهارساله در کميسيون خط مشي سازمان جهاني گمرک دارد که عالي‌ترين رکن اين سازمان محسوب مي‌شود.

رئيس کل گمرک ايران با تاکيد بر اينکه با پيشنهادهاي سازنده و برنامه منسجم در اجلاس حضور يافتيم تصريح کرد: ايران جزء چهار گمرک فعال منطقه‌اي آسيا پاسفيک و ساير مناطق است و از نظرات کارشناسي ما در اجلاس تقدير شد و مورد پذيرش قرار گرفت.

معاون وزير اقتصاد با بيان اينکه در حاشيه اجلاس به دنبال اهداف و برنامه‌هاي گمرک در جهت ارتقاي وضعيت تجارت خارجي بوديم تصريح کرد: يکي از اين رويکردها، رايزني براي فراهم شدن تفاهم‌نامه‌ گمرکي با شرکاي اصلي تجارت خارجي کشورمان بود تا از اين طريق بتوانيم برخي مسائل و مشکلاتي از جمله قاچاق را کاهش دهيم.

وي به تبيين اين موضوع پرداخت و تصريح کرد: يکي از مشکلات موجود به شفافيت در امر تجارت خارجي باز مي‌گردد که مي‌توان با تبادل الکترونيک ديتا ميان مبدا و مقصد کالاها، از بروز هرگونه مشکل و سوء استفاده‌هاي احتمالي جلوگيري کرد؛ اين مساله نياز به فراهم شدن زيرساخت‌هايي ميان کشورها و همچنين سياست‌گذاري بين دستگاهي دارد.

به گفته رئيس کل گمرک ايران، يکي از سياست‌ها و رويکردهاي کنوني گمرک جلوگيري از قاچاق کالا است و در اين رابطه رايزني‌هاي خوبي با پنج کشور عمده تجارت خارجي صورت گرفت؛ البته اين موضوع نيازمند پيگيري‌هاي مجدانه است.

وي ادامه داد: ايران عضو کنوانسيون تجديدنظر شده کيوتو بوده که يکي از استاندارهاي آن تبادل اطلاعات ميان گمرکاتي است که با يکديگر تجارت دارند و اين تبادل الکترونيک در ارتقاي شفافيت تجارت خارجي نقش بسزايي دارد.

ميراشرفي افزود: به دنبال آن هستيم تا با پنج کشور عمده وارداتي ديتا و اطلاعات تجارت را تبادل کنيم تا بتوان قسمت عمده قاچاق و شفافيت در تجارت خارجي را حل کرد.

رئيس کل گمرک ايران به موانع پيش‌روي چنين رويکردي پرداخت و يادآور شد: با محدوديت‌هاي قوانين داخلي روبرو هستيم و همچنين هماهنگي‌هاي بين دستگاهي در کشورها نياز است تا بتوان دروازه مشترک تجاري مجازي را عملياتي کرد. اگر اين مسير به نتيجه برسد بسياري از پرونده‌‌هاي تخلفات گمرکي در کميسيون‌ها و محاکم قضايي به شدت کاهش مي‌‌يابد.

معاون وزير اقتصاد خاطرنشان کرد: در حاشيه اجلاس با طرف‌هاي هندي، کره‌اي، چيني، ايتاليايي،‌ فرانسوي، برزيلي و انگليسي رايزني‌هايي صورت گرفت.

منبع: گمرک نيوز
 1397/09/18  تاریخ خبر
تخلیه و بارگیری کالا در بزرگترین بندر ایران به مرز ۵۰ میلیون تن رسيد

مدير منطقه ويژه اقتصادي بندر شهيد رجايي از تخليه و بارگيري بالغ بر 49 ميليون و 500 هزارتن انواع کالا و صادرات 22 ميليون تن کالاي غيرنفتي از بزرگترين بندر تجاري ايران طي هشت ماه سال جاري خبر داد.

 "اله مراد عفيفي پور" مديرکل بنادر و دريانوردي هرمزگان و مدير منطقه ويژه اقتصادي بندر شهيد رجايي ضمن اعلام اين خبر، اظهار داشت: از آغاز امسال تا ابتداي آذرماه جاري، 49 ميليون و 561  هزار و 111 تن انواع کالاي نفتي و غيرنفتي در بزرگترين بندر تجاري ايران تخليه و بارگيري شد.

وي افزود: از اين ميزان، 32 ميليون و 749 هزار و 872 تن مربوط به کالاهاي غيرنفتي و16 ميليون و 811 هزار و 239 تن نيز به فرآورده هاي نفتي اختصاص دارد.

صادرات غيرنفتي از22 ميليون تن فراتر رفت

مديرکل بنادر و دريانوردي هرمزگان خاطرنشان کرد: در دوره زماني هشت ماهه سال جاري، حجم صادرات غيرنفتي به رقم 22 ميليون و 682 هزار و 151 تن رسيد و همچنين سه ميليون و  194 هزار تن از اين کالاها نيز، ترانزيت شد.

به گفته عفيفي پور، چهار ميليون و 174 هزار و 427 تن از اينگونه کالاها نيز وارد بزرگترين بندر تجاري کشور شد.

ترانشيپ 1.8 ميليون تن به بنادر منطقه

وي اضافه کرد: در اين دوره زماني، يک ميليون و841 هزار و 493 تن کالاي غيرنفتي از بندر شهيد رجايي به بنادر ديگر منطقه ترانشيپ و 24 هزار و164 تن نيز کابوتاژ(حمل و نقل ساحلي) شد.

بيش از پنج ميليون تن فرآورده نفتي صادر شد

مدير منطقه ويژه اقتصادي بندر شهيد رجايي با اشاره به آمار عمليات نفتي هشت ماه اخير انجام شده در بندر خليج فارس به عنوان زون نفتي اين منطقه ويژه بندري، تصريح کرد: صادرات اينگونه کالاها به 5 ميليون و 109 هزار و 386 تن رسيد و 28 هزار و 765 تن نيز ترانزيت شد.

کاهش 53 درصدي واردات نفتي

عفيفي پور از کابوتاژ 10 ميليون و 739 هزار و 428 تن فرآورده نفتي در اين دوره زماني خبر داد و اظهار داشت: 933 هزار و 660 تن فرآورده نفتي نيز وارد اين بندر شد که در همسنجي با سال گذشته، کاهش 53 درصدي داشته است.

2517 فروند شناور در بندر شهيد رجايي پهلو گرفتند  

مديرکل بنادر و دريانوردي هرمزگان در پايان گفت: از آغاز امسال تا ابتداي آذرماه جاري، دو هزار و 517 فروند شناور در اسکله هاي چهل گانه بندر شهيد رجايي پهلو گرفت که از اين تعداد، دو هزار و 127 فروند مربوط به کشتي هاي با ظرفيت بالاي هزار تن بوده است.

منبع: اداره کل بنادر و دريانوردي هرمزگان

 1397/09/17  تاریخ خبر
افزایش ظرفیت منطقه اینچه‌برون با تقویت حمل‌ونقل ریلی و ارتقا توان لجستیکی

  وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه « نسبت به  افزايش ظرفيت حمل ريلي و توان قدرت لجستيکي منطقه اينچه‌برون با هدف ارتقا هدف گذاري گذشته حرکتي شتابان انجام مي‌شود» تصريح کرد: يکي از اقدامات پيگيري قرارداد برقي‌سازي راه‌آهن گرمسار-اينچه برون بين ايران و روسيه است.

 محمد اسلامي در جريان سفر به استان گلستان با با اشاره به برنامه‌هاي وزارت راه و شهرسازي براي ارتقا وضعيت حمل‌ونقل کالا در منطقه اينچه‌برون اظهار داشت: منطقه اينچه‌برون واقع در کريدور شمال-جنوب به عنوان يکي از محورهاي اصلي ترانزيت کشور اگرچه در حال حاضر از ظرفيت کمي برخوردار است، اما در نظر داريم  با انجام حرکتي شتابان نسبت به  افزايش ظرفيت حمل ريلي و  توان قدرت لجستيکي  اين منطقه با هدف ارتقا هدف گذاري گذشته اقدام کنيم.

وي افزود: پيگيري قرارداد برقي کردن راه‌آهن گرمسار-اينچه برون بين ايران و روسيه در راستاي عملياتي شدن هرچه زودتر آن دنبال مي‌شود و اقدامات لازم در جهت موانع حقوقي و قرارداري در دستور کار قرار مي‌گيرد.

وزير راه و شهرسازي اينچه برون را  يک ظرفيت بزرگ اقتصادي با توجه به بهره مندي از مناطق آزاد و ويژه اقتصادي توصيف کرد و ضمن دعوت از  فعالان اقتصادي به منظور سرمايه گذاري در اين منطقه بيان داشت:‌ به طور حتم با حمايت و تسهيل گري دولت همچنين سرمايه گذاري بخش خصوصي، يک قطب بزرگ اقتصادي در شمال شرق ايجاد خواهد شد که علاوه بر کمک به توسعه صادرات و واردات به زيرساخت‌ ريلي اينچه برون نيز معنا مي‌بخشد و موجب اشتغال زايي و شکل گيري توليد پايدار مي‌شود.

اسلامي در خطوط اتصال ريلي استان گلستان به خراسان رضوي نيز تصريح کرد: در صورتي که نگاه به اين خط صرفا براي جابجايي مسافر باشد به طور حتم توجيه اقتصادي نخواهد داشت اما درصورتي که حمل‌ونقل بار البته به وسيله اتصال مراکز کشاورزي يا صنعتي با خطوط آنتني به شبکه نيز مورد توجه قرار گيرد، ضمن برخورداري از توجيه اقتصادي، سرمايه‌گذار نيز حاضر به سرمايه گذاري در اين پروژه خواهد بود.

منبع: پايگاه خبري وزارت راه وشهرسازي

 
  +98-21- 88822904 - 88821359
  +98-21-88822683
  ITA_DB@ITAIR.IR