اخبار حمل و نقل بین المللی
 1398/11/07  تاریخ خبر
تبادل کالا از مرز «سومار»
به گفته رئيس اتاق بازرگاني کرمانشاه، مبادلات کالا از مرز سومار بعد از چند ماه وقفه، به‌زودي از سر گرفته خواهد شد. کيوان کاشفي با اشاره به تعطيلي چند ماهه مرز سومار اظهار کرد: اين تعطيلي به‌دليل بهانه‌جويي طرف عراقي از نوع عملکرد اين مرز و فراهم نبودن برخي زيرساخت‌ها و کم‌و‌کاستي‌هاي مرز رخ داد. وي اظهار کرد: طي چند ماه اخير پيگيري‌هاي فراواني براي بازگشايي اين مرز صورت گرفت و همزمان با پيگيري‌ها، بخشي از مشکلات زيرساختي آن نيز مرتفع شد.

رئيس اتاق بازرگاني کرمانشاه با بيان اينکه از قبل هم قرار بود مبادلات کالا از مرز سومار بعد از تعطيلات کريسمس از سر گرفته شود اظهار کرد: به زودي امکان مبادله کالا از مرز سومار فراهم خواهد شد. کاشفي از ظرفيت‌هاي قابل توجه مرز سومار و صادرات يک ميليارد دلاري آن در سال گذشته هم ياد کرد که تقريبا معادل صادرات از مرز قديمي پرويزخان بوده و ادامه داد: اين ميزان صادرات در شرايطي انجام شد که جاده دسترسي مرز سومار وضعيت خوبي نداشت. وي خاطرنشان کرد: با تکيه به همين ظرفيت‌هاي مرز سومار، توانستيم براي رسمي شدن آن پيگيري‌هاي لازم را در تمام جلسات و کارگروه‌هاي مربوطه خصوصا در تهران انجام دهيم. عضو هيات رئيسه اتاق بازرگاني ايران معتقد است، به محض آنکه رسمي شدن مرز سومار از سمت هر دو کشور به رسميت شناخته شود، برخي دستگاه‌ها همچون حمل و نقل و پايانه‌ها و گمرک بايد در اين مرز مستقر شوند و وضعيت آن نيز از بازارچه به مرز رسمي تغيير پيدا کند. کاشفي از آينده خوب اين مرز هم ياد کرد که به لحاظ شرايط استراتژيک مکاني و فاصله کوتاه با بغداد مي‌تواند به يکي از قطب‌هاي صادرات به عراق تبديل شود. وي معتقد است: مرز سومار همچنين در زمان رسمي شدن ظرفيت خوبي هم براي تردد مسافر خصوصا در ايامي که پيک سفر به عراق را داريم خواهد داشت و گذرگاهي براي تردد زوار مي‌شود.

منبع: روزنامه دنياي اقتصاد

 1398/11/03  تاریخ خبر
تردد کامیونها در مرز دوغارون به حالت عادی بازگشت
تردد کاميون ها در مرز دوغارون ايران با افزايش ساعت کاري دو گمرک مرزي دوغارون ايران و اسلام قلعه افغانستان روان شد و به حالت عادي خود بازگشت.

مدير اجرايي منطقه ويژه اقتصادي دوغارون تايباد روز  چهارشنبه با بيان اين مطلب افزود: طي چند روز گذشته بارش برف در تايباد و پايين بودن ظرفيت پذيرش گمرک افغانستان و ناهمخواني آن با ميزان خروجي کاميون از مرز دوغارون، موجب کندي تردد شده و صف هاي انبوهي از کاميون در معبر رسمي دوغارون ايجاد شده بود.
سيد حسين آقايي افزود: در حال حاضر ساعت کاري اين دو گمرک از ساعت هفت صبح تا 20 شب ادامه دارد و تا مدت زماني که نياز باشد اين روال ادامه دارد.
وي اظهار داشت: با توجه به افزايش صادرات و ترانزيت در مرز دوغارون هم اکنون ورود کاميون هاي ترانزيتي به سمت اين معبر رسمي افزايش يافته که بايد گمرک افغانستان به صورت اساسي پيگير فراهم کردن زيرساخت هاي لازم در اين بخش باشد.
مدير اجرايي منطقه ويژه اقتصادي دوغارون تايباد گفت: روزانه بيش از 400 دستگاه کاميون ترانزيت از سمت پايانه مرزي، منطقه ويژه اقتصادي دوغارون و بازارچه مرزي به سمت کشور افغانستان تردد مي کنند که نبود زيرساخت لازم در گمرک افغانستان، ظرفيت پذيرش کشور همسايه را به حداقل رسانده است اما طي چند روز گذشته ملاقات هاي مرزي با مسوولان گمرک افغانستان براي برطرف کردن مشکلات موجود در گمرک اسلام قلعه افغانستان گرفته است.

آقايي افزود: با روان شدن تردد کاميون هاي حامل بار در مرز دوغارون روز گذشته افزون بر 500 دستگاه کاميون ترانزيت از اين گذرگاه رسمي به سمت افغانستان خارج و 250 دستگاه کاميون نيز از سمت افغانستان وارد منطقه ويژه اقتصادي دوغارون شد.
گمرک دوغارون با قدمتي 100 ساله يکي از پنج گمرک برتر کشور محسوب مي شود و سالانه بيش از يک ميليون تن انواع کالا از سمت ايران به سمت کشور افغانستان صادر مي شود.
در حال حاضر بيش از يک سوم کالاهاي مورد نياز کشور افغانستان از طريق اين معبر وارد مي شود.
گمرک دوغارون در فاصله 18 کيلومتري شهر تايباد قرار دارد.
تايباد در 225 کيلومتري جنوب شرقي مشهد واقع است.

منبع: خبرگزاري ايرنا

 1398/11/02  تاریخ خبر
تردد کامیونها در مرز دوغارون به سختی در جریان است
رييس اداره ترانزيت اداره کل راهداري و حمل و نقل جاده اي خراسان رضوي گفت: در مرز با افغانستان و محدوده اسلام قلعه در خاک اين کشور به دليل فقدان امکانات برف روبي تردد کاميونها به سختي در جريان است.

حميد محمدي فاز افزود: با توجه به انبوه ناوگان ترانزيتي در مرز دوغارون از امروز مقرر شد ساعات کار مجموعه مرز ياد شده از هفت صبح تا هشت شب افزايش يابد تا ترددها آسان و مرز زودتر از کاميونها تخليه شود.

وي ادامه داد: به شرکتهاي حمل و نقل نيز اعلام شد با توجه به معطلي پيش آمده جهت اعزام ناوگان از مبدا به مرز برنامه ريزي لازم را انجام دهند اما مطلبي براي بازگشت ناوگان ترانزيتي به محل مبدا بارگيري اعلام نشده است.

رييس اداره ترانزيت اداره کل راهداري و حمل و نقل جاده اي خراسان رضوي ضمن رد بسته بودن مرز دوغارون - اسلام قلعه طي دو هفته گذشته تصريح کرد: به دليل بارش کم سابقه برف در منطقه طي هفته گذشته و يخ‌زدگي مرز در قسمت اسلام قلعه در داخل خاک افغانستان با وجود باز بودن مرز اما امکان تردد وجود نداشت.

محمدي افزود: مشکل اصلي اين روزهاي اين مرز وجود گل و لاي و يخ‌زدگي پارکينگ کاميونها در اسلام قلعه افغانستان است و در حال حاضر مرز دوغارون فعال است و از صبح امروز تا کنون 70 کاميون از مرز تردد کرده اند.

وي اضافه کرد: در حال حاضر تردد در پايانه هاي مرزي سرخس و لطف آباد در مرز ترکمنستان به دليل فراهم بودن زير ساختهاي لازم براي برف روبي بدون مشکل در حال انجام است.

محمود امتي روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: جاي بسي تاسف است که بارش برف هفته پيش، بيش از هزار دستگاه کاميون را در محدوده مرز و قبل از پاسگاه 17 شهريور متوقف و رانندگان را سرگردان کرده است و  در اين شرايط شوربختانه تعاملي با طرف افغاني در جهت برف روبي و روان‌سازي تردد کاميون ها در داخل منطقه ويژه، گمرک و فضاي حد فاصل بين دو کشور در مرز دوغارون صورت نگرفته است.

وي ادامه داد: در اين بين شاهد اطلاعيه عجيبي از سوي منطقه ويژه دوغارون بوديم که در آن اعلام شده بود به علت برودت و يخ‌بندان، بارگيري از مبادي متوقف و کاميونهاي حامل بار به مبدأ بارگيري برگردند.

عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي مشهد گفت: از يک طرف مدعي توسعه تجارت با افغانستان بوده و از طرف ديگر  با وجود روزانه ميليون‌ها تومان عايدي از منطقه ويژه و مرز دوغارون عاجز از  مديريت  يک  برف و سرما هستيم که به واسطه آن در معابر اين محدوده تردد هم انجام نمي‌شود.

امتي افزود: با بارش برف اخير باسکولها يخ مي‌زند، راه بسته مي‌شود، گل و لاي مانع تردد در مرز مي‌ شود و تعامل و هماهنگي سازنده با خودمان و طرف مقابل در افغانستان نداريم از اين رو هزاران کاميون متوقف مي شود و ميلياردها تومان خسارت بابت توقف و ديرکرد کانتينرهاي کشتيراني و محموله هاي تجاري نصيب شرکتهاي حمل و نقل مي شود و در نهايت يک نعمت بالفعل يعني گمرک و پايانه مرزي را به يک نقمت بدل کرده و توصيه به بازگشت کاميونها به مبدا مي شود.

وي ادامه داد: متاسفيم از اين که مرزي که گنجايش دارد روزانه دو هزار کاميون از آن تردد کنند و مي‌تواند تراز تجاري فزاينده‌اي بيش از دو ميليارد دلار با کشور افغانستان عايد کشور کند و به يک بازي برد- برد را رقم بزند به يک مرض کهنه و قديمي بدل شده که اگر به همين وضعيت دل خوش شويم فرصتها از دست مي رود و همين وضعيت موجود در مرز دوغارون نيز تضعيف مي شود.

نايب رييس هيات مديره انجمن شرکتهاي حمل و نقل بين المللي خراسان رضوي گفت: موضوع پايانه مرزي و گمرک دوغارون  يکي از مشکلات تکراري  است که هيچ‌گاه ساختاري و اساسي حل نشده  و صرفا وقتي کارد به استخوان مي رسد و هزاران کاميون متوقف و سروصدايي بلند مي‌شود و رسانه ها پيگيري مي کنند جنب و جوشي در بين دست اندرکاران ايجاد شده و بعد از رفع موقتي مشکل، انگيزه ها فروکش مي‌کند و مشکلات به قوت خودش باقي مي‌ماند.

روزانه سه هزار و 500 مسافر که 90 درصد آنها اتباع افغانستان هستند از  مرز دوغارون رفت و آمد مي‌کنند و سالانه 1.5 ميليارد دلار صادرات، سه ميليارد دلار ترانزيت خروجي و 20 ميليون دلار واردات از طريق اين مرز انجام مي‌شود.

گمرک دوغارون در 18 کيلومتري تايباد واقع است.

مرکز شهرستان 120 هزار نفري تايباد نيز در 225 کيلومتري جنوب شرقي مشهد قرار دارد.

منبع: خبرگزاري ايرنا
 1398/11/01  تاریخ خبر
سازمان راهداری: مجوز واردات کامیون دست دوم صادر نشده است

مدير نوسازي، توسعه و برنامه‌ريزي ناوگان عمومي حمل‌و‌نقل جاده‌اي در سازمان راهداري شايعات موجود درباره واردات کاميون‌هاي دست دوم را رد کرد و گفت: سازمان راهداري هيچ گونه مجوزي نه براي واردات کاميون نه براي اسقاط خودرو در خصوص واردات کاميون‌هاي زير سه سال ساخت صادر نکرده است. 

واردات کاميون‌هاي با عمر زير سه سال، تنها از طريق دريافت مجوزهاي قانوني لازم براساس بند (ث) ماده (??) قانون احکام دائمي برنامه‌هاي توسعه کشور، امکان‌پذير است. 

صدراله بمانا در گفتگو با خبرنگار تين نيوز با اشاره به اين ماده قانوني گفت: بر اساس اين قانون واردات کاميون‌ دست دوم و با شرايط از پيش تعريف شده آزاد است.

اين مقام مسئول شرط اول واردات کاميون دست دوم را زير 3 سال ساخت بودن اين کاميون‌ها عنوان کرد و افزود: کاميون وارد شده بايد خدمات پس از فروش داشته باشد و همچنين استانداردهاي ايمني، کيفيت و آلايندگي را دارا باشد. همچنين با ورود يک کاميون بايد يک کاميون با داشتن معاينه فني معتبر از رده خارج و اسقاط شود.

به مانا تصريح کرد و گفت: اين مجوز ها با تشخيص سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي  و توسط خود سازمان صادر مي شود اما تاکنون سازمان براي واردات کاميون، هيچ مجوزي صادر نکرده است.

وي ادامه داد: واردات فرايندي دارد که اين فرايندها هنوز نهايي نشده است و ما بايد با هماهنگي نهادهاي ذي‌ربط اين کاميون ها را وارد کنيم. دستگاه هاي ذي ربط شامل سازمان ملي استاندارد براي مشخص کردن استاندارد، سازمان محيط زيست براي الايندگي و وزارت صنعت معدن تجارت براي بحث خدمات پس از فروش. اين سه نهاد بايد تاييد کنند تا ما بتوانيم مجوز ورود کاميون‌ها را صادر کنيم. تا کنون نظرات کامل اين دستگاه ها را نگرفتيم و زماني که گرفتيم مجوزها را صادر مي‌کنيم.

بمانا در خصوص شرايط ديگري که براي ورود اين کاميون ها تعريف شده است گفت: اين کاميون ها بايد اروپايي، ژاپني يا متعلق به کره جنوبي باشد. در مرحله اول واردات کاميون نبايد زير 18 تن باشد و به تبع آن کاميوني که اسقاط مي شوند نيز نبايد زير 15 تن باشد.

وي در خصوص ارگان ها و افرادي که مي توانند واردات اين کاميون ها را انجام دهند گفت:  کارخانه‌هاي توليد داخل خودرو  سنگين به تعداد 1000 دستگاه،شرکت هاي حمل و نقل به تعداد 100 دستگاه،سرمايه گذاران بخش حمل و نقل  به تعداد 50 دستگاه و صاحبان خودروهاي فرسوده که کاميون به نامشان است تا تعداد 10 کاميون مي توانند وارد کنند به شرطي که داراي کارت بازرگاني باشند. اگر 80 درصد از اين سفارشات را انجام دهند مجوز براي مرحله دوم نيز صادر مي شود.

وي گفت: در مراحل سفارش نيز بعد از تاييد سازمان راهداري بايد مراحل ثبت سفارش انجام شود. زماني که مراحل ترخيص کاميون از گمرگ به اتمام رسيد نيز بايد مجوزي را براي اسقاط خودرو از سازمان دريافت کنند که وارد کننده به ميزان ظرفيت مورد نياز اسقاط کرده يا نه.

وي افزود: زماني که اين تاييديه سازمان راهداري به گمرک داده شد، گمرک مي‌تواند کاميون را ترخيص کند که در اين مورد تاکنون نه مجوز ورود صادر شده و نه بحث اسقاط مطرح بوده است.

وي در خصوص تفاوت‌هاي اين طرح با بقيه طرح‌ها گفت: اگر هر فردي خودرو يا کاميوني را اسقاط کرده بايد در قالب همان طرح کارهايش انجام دهد. اين طرح وضعيتش مشخص است و شرايطش نيز تفاوت دارد.

وي افزود: اين طرح  بر اساس بند ث ماده 30 قانون احکام دائمي است که براي مثال در آن مشخص شده است که کاميون در زمان اسقاط بايد داراي معاينه فني معتبر باشد و قبلا  در جاده‌هاي کشور فعاليت داشته باشد. 

او گفت: افرادي سودجو هستند که کاميون هاي ترانزيتي را از ارمنستان، ترکيه و کشورهاي ديگر مي‌آورند  مي گويند کاميون‌هايي است که توسط سازمان وارد شده است اما سازمان راهداري تاکنون هيچ گونه مجوزي براي کاميون دست دوم صادر نکرده است.

منبع: تين نيوز

 1398/11/01  تاریخ خبر
فعالیت تجاری در گمرک مهران بدون مشکل جریان دارد
مديرکل گمرک استان ايلام گفت: فعاليت تجاري در پايانه مرزي شهرستان مهران بدون هيچ مشکلي در حال انجام است.

روح الله غلامي مديرکل گمرک استان ايلام گفت: تردد کاميون‌هاي تجاري در هر دو سمت پايانه تجاري شهيد سليماني بدون هيچ مشکلي در حال انجام است.

او افزود: کاميون‌هاي طرف ايراني با خالي کردن بار خود، اجناس را تحويل کاميون‌هاي عراقي مستقر در آن سوي مرز مي‌دهند و اين روند همچون گذشته انجام مي‌گيرد.

مديرکل گمرک ايلام يادآور شد: روز شنبه وقفه‌اي در روند تبادل کالا در پايانه تجاري مرز شهيد سليماني ايجاد شد که با برطرف شدن اين مشکل از روز گذشته فعاليت تجاري بدون وقفه در اين نقطه مرزي جريان دارد.

غلامي اضافه کرد: هم اکنون حجم تبادل کالا در اين پايانه تجاري مطلوب است و بازرگانان و تجار ايراني و عراقي مشکلي براي مراودات تجاري خود در اين پايانه مرزي ندارند.

منبع: گمرک نيوز
 1398/11/01  تاریخ خبر
معطل ماندن کامیون های حامل بار در مرز دوغارون

هزار دستگاه كاميون هم اکنون در گذرگاه مرزي دوغارون توقف كرده اند تا در صورت مساعدت طرف افغانستاني از مرز ايران خارج شده و وارد كشور همسايه شوند.
فرماندار تايباد شهرستان گفت: معطلي اين خودروهاي باربري در مرز دوغارون ناشي از بارش برف در مرز افغانستان و نبود زيرساخت لازم براي پذيرش كاميون هاي ترانزيتي و صادراتي در گمرك افغانستان است.

محسن سياح به فعاليت10 واحد باسكول در گمرك منطقه ويژه اقتصادي و نيز بازارچه مرزي دوغارون در خاك ايران براي تسهيل و شتاب در اعزام كاميون هاي ترانزيتي و صادراتي اشاره كرد و گفت: اين در حالي است كه گمرك افغانستان در آن سوي مرز فقط يك دستگاه باسكول در اختيار دارد و همين امر باعث معطلي كاميون ها پشت مرز شده است.
وي افزود: در مذاكراتي با مسئولان گمرك افغانستان به منظور افزايش فعاليت در اين گذرگاه مرزي ، زمان كاري گمرك دوغارون از ساعت هفت  تا هشت شب افزايش يافته است.
سياح همچنين به سابقه 100 سال فعاليت گمرك دوغارون در مرز ايران و افغانستان اشاره كرد و گفت: روزانه سه هزار و 500 مسافر كه 90 درصدشان اتباع افغانستان هستند از اين مرز فت و آمد مي كنند. همچنين سالانه يک و نيم ميليارد دلار صادرات ، سه ميليارد دلار ترانزيت خروجي و 20 ميليون دلار واردات از طريق مرز دوغارون صورت مي گيرد.
گمرك دوغارون در فاصله 18 كيلومتري تايباد قرار دارد.

منبع: خبرگزاري صدا و سيما
 1398/10/29  تاریخ خبر
راه‌های توسعه همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در زمینه حمل و نقل بررسی شد
مديرکل دفترترانزيت و حمل و نقل بين المللي سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي به عنوان رييس هيئت ايراني در اين اجلاس گفت: اين اجلاس با تاکيد وزير راه و شهرسازي مبني بر لزوم توسعه روابط حمل و نقلي همچنين بررسي راهکارهاي کاهش عوارض و  هزينه هاي ناوگان حمل و نقلي دو کشور برگزار شد.
منوچهرسلمان زاده افزود: در اين نشست زمينه هاي توسعه هرچه بيشتر روابط حمل و نقلي و گمرکي بين دو طرف و آخرين  وضعيت حمل و نقل جاده اي بين دوکشور  همچنين عوارض دريافتي از ناوگان باري و مسافري دو کشور بررسي شد.
وي با اشاره به توافق هاي قبلي بين دو کشور و همچنين بندهاي مصرح در موافقتنامه حمل و نقل بين المللي جاده اي کالا و مسافر بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان، اعلام کرد: در اين اجلاس ، موضوع دريافت عوارض از مازاد بر 200 ليتر سوخت همراه ناوگان ايراني به طرف آذري يادآوري و مقرر شد مراتب به ارگانهاي ذيربط منعکس و نتيجه را در سريعترين زمان از طريق مجاري ديپلماتيک به ما اعلام کنند.
دلاور فرض علي يف رييس بخش همکاري هاي بين الملي کميته دولتي گمرک جمهوري آذربايجان هم که رياست هيئت آذري را بر عهده داشت، ضمن ابراز خوشنودي از روابط رو به رشد و همکاري هاي حمل و نقلي و گمرکي بين دو کشور، برگزاري جلسات مستمر و منظم بين نمايندگان پايانه ها و گمرکات مرزي مشترک براي توسعه مناسبات و رفع مشکلات احتمالي را خواستار شد .
در پايان اين اجلاس دو روزه رييسان هيئت هاي ايران و جمهوري آذربايجان يادداشت تفاهم توسعه همکاري هاي حمل و نقلي و گمرکي امضا کردند .
نشست مشترک حمل و نقل جاده اي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان به طور دوره اي با هدف بررسي و گسترش همکاري هاي حمل و نقل بين المللي دوجانبه در دو کشور برگزار مي شود .
کميسيون مشترک حمل و نقل جاده اي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان با حضور مسوولان بخش ترانزيت و حمل‌ و نقل بين‌المللي دو کشور خرداد ماه امسال در باکو برگزار شد.
جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان با داشتن بيش از 760 کيلومتر مرز مشترک و چهار گذرگاه مرزي رسمي علاوه بر حمل و نقل هوايي و ريلي در حمل و نقل جاده اي و ترانزيت نيز همکاري هاي مناسبي دارند.
در زمان حاضر تنها ارتباط جاده اي ميان جمهوري آذربايجان و جمهوري خودمختار نخجوان از طريق خاک جمهوري اسلامي ايران انجام مي شود همچنين ناوگان باري جمهوري اسلامي ايران از خاک جمهوري آذربايجان به عنوان مسير ترانزيتي براي مقاصد روسيه ، گرجستان و اوکراين و بلاروس رفت و آمد مي کند.
منبع: خبرگزاري ايرنا
 1398/10/29  تاریخ خبر
صادرات کالا و خدمات به خارج از کشور از مالیات معاف شد
نمايندگان مجلس در مصوبه‌اي مقرر کردند صادرات کالا و خدمات به خارج از کشور يا به مناطق آزاد تجاري- صنعتي، از پرداخت ماليات معاف شود.
 
نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني امروز مجلس ماده 10 قانون ماليات بر ارزش افزوده را به تصويب رساندند.

بر اساس اين مصوبه موارد زير از پرداخت ماليات و عوارض معاف هستند و ماليات خريد نهاده‌هاي آنها مسترد مي‌شود.

الف) صادرات کالاها به خارج از کشور يا به مناطق آزاد تجاري – صنعتي از طريق مبادي خروجي رسمي با ارائه پروانه ثبت گمرکي صادره توسط گمرک يا برگ خروجي (در مورد صادرات کالا) و صادرات خدمات با ارائه قرارداد مربوط و گواهي انجام کار که به تأييد نزديک‌ترين نمايندگي رسمي جمهوري اسلامي ايران در کشور مقصد رسيده باشد يا گواهي ارزآوري با تأييد بانک مرکزي يا ساير اسناد و مدارک مثبته.

ب) خدمات معاوضه (سوآپ) نفت خام، فرآورده هاي نفتي (بنزين، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفيد، گاز مايع و سوخت هوايي)، گاز طبيعي و برق.
 
*** تبصره‌ها
 
تبصره يک: فروش کليه فرآورده‌هاي توليدي شرکت‌هاي پالايش به صورت ارزي (فروش سوخت‌هاي هوايي به شرکت‌هاي هواپيمايي خارجي در فرودگاه‌هاي داخلي)، مرزي (فروش سوخت در جايگاه‌هاي مستقر در نواحي مرزي کشور) و همچنين فروش سوخت داراي پروانه صادراتي گمرک جمهوري اسلامي ايران به کشتي‌ها (بانکرينگ) صادرات محسوب مي‌شود.

تبصره دو: استرداد ماليات خريد براي صادرات مواد خام و مواد اوليه توليد که در فهرست مربوط به ماده 141 قانون ماليات‌هاي مستقيم، مصوب 1366/12/03 ذکر شده‌اند، ممنوع است.
 
تبصره سه: خدماتي که توسط اشخاص مقيم ايران (اشخاص حقوقي ايراني، اشخاص حقيقي مقيم ايران، شعب شرکت‌هاي خارجي مقيم ايران) ارائه مي‌شود و محل مصرف خدمات و يا مقصد اراده خدمات داخل يا خارج از کشور باشد، در صورتي که مستقيم يا غير مستقيم ارز حاصل وارد کشور شود، صادرات خدمت محسوب مي‌شود.

منبع: گمرک نيوز
 1398/10/28  تاریخ خبر
دریافت حق توقف کانتینر توافقی شد

از اين پس حق توقف کانتينر بر اساس توافق بين گيرنده کالا و خط کشتيراني طي قراردادي مکتوب تعيين مي‌شود.

بر اساس مصوبه شوراي عالي هماهنگي ترابري کشور در مورد تعيين حق توقف کانتينر ترانزيت ورودي به کشور، از اين پس بر اساس توافق بين گيرنده کالا و خط کشتيراني تعيين مي‌شود.

در اين رابطه شرکت‌هاي کشتيراني موظف هستند ميزان حق توقف کانتينر را طي قراردادي مکتوب با گيرنده کالا مشخص کنند که در صورت عدم وجود قرارداد، حق توقف کانتينر بر مبناي تعرفه ريالي خواهد بود.

در اين مصوبه تأکيد شده است که تاريخ توافق بايد مقدم بر تاريخ تحويل کانتينر خالي از سوي شرکت کشتيراني به فرستنده کالا باشد که در صورت عدم وجود توافق درج هرگونه مبلغ مازاد بر سقف تعرفه‌هاي مصوب هزينه ديرکرد کانتينر در متن بارنامه، باطل و بلااثر بوده و مطالبه بيش از ميزان مصوب تخلف محسوب و از سوي مراجع حاکميتي ذي‌ربط قابليت پيگيري و رسيدگي خواهد بود.

منبع: تين نيوز

 1398/10/28  تاریخ خبر
برگزاری اجلاس مرزی مشترک حمل و نقل بین المللی میان ایران و آذربایجان در پایانه مرزی جلفا

در اين اجلاس طرفين ضمن ابراز خشنودي از روند روبه رشد همکاري هاي حمل ونقل بين المللي جاده اي في مابين و براي توسعه مناسبات حمل ونقل جاده اي اقدام به مبادله آمار تردد ناوگان حمل و نقل جاده اي کالا و مسافر بين دو کشور در سال 2019 نموده و همچنين براي اتخاذ تدابير لازم در راستاي توسعه مناسبات حمل ونقل بين المللي به تفاهم رسيدند .
اجلاس مرزي مشترک حمل و نقل بين المللي مابين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان در پايانه مرزي جلفا برگزار شد .

مديرکل دفتر ترانزيت و حمل ونقل بين المللي سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي و رييس هيئت ايراني گفت : اين اجلاس در راستاي اجراي اوامر مقام عالي وزارت راه و شهرسازي که در ديدار با معاون نخست وزير جمهوري آذربايجان مبني بر لزوم توسعه روابط حمل و نقلي و کاهش هزينه هاي في مابين مقرر شده بود جلسه اي با مسئولين ذي ربط دو طرف درنشست مرزي پيرامون موضوعات بررسي حذف يا کاهش عوارض دوجانبه حمل ونقلي برگزار شود انجام شد .

منوچهر سلمان زاده افزود : در اين نشست به منظور توسعه هر چه بيشتر روابط حمل ونقلي و گمرکي فيمابين وضعيت حمل و نقل جاده اي بين دوکشور , تبادل اطلاعات و آمار و عوارض دريافتي از ناوگان باري و مسافري متردد بين دو کشور بررسي شد .

وي افزود : در اين اجلاس طرفين ضمن ابراز خشنودي از روند روبه رشد همکاري هاي حمل ونقل بين المللي جاده اي في مابين و براي توسعه مناسبات حمل ونقل جاده اي اقدام به مبادله آمار تردد ناوگان حمل و نقل جاده اي کالا و مسافر بين دو کشور در سال 2019 نموده و همچنين براي اتخاذ تدابير لازم در راستاي توسعه مناسبات حمل ونقل بين المللي به تفاهم رسيدند . در اين اجلاس ياداشت تفاهمي مشتمل بر 8 بند به امضاي طرفين رسيد .

لازم به ذکر است دراين نشست دو روزه رياست هيئت آذربايجاني را دلاورفرض علي يف رييس بخش همکاري هاي بين الملي کميته دولتي گمرک جمهوري آذربايجان را به عهده داشته ودر هيئت ايراني مديرکل راهداري و حمل و نقل جاده اي آذربايجان شرقي و مديران پايانه هاي مرزي جلفا , آستارا , بيله سواروپلدشت نيز حضور داشتند .

منبع: پرتال حمل و نقل

 1398/10/25  تاریخ خبر
با تصویب مجلس؛ مصادیق کالاها و خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده تعیین شد

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با تصويب ماده 9 لايحه ماليات بر ارزش افزوده مصاديق کالاها و خدمات معاف از پرداخت ماليات بر ارزش افزوده را تعيين کردند.
در ادامه جلسه علني روز سه شنبه مجلس شوراي اسلامي، بررسي لايحه ماليات بر ارزش افزوده در دستور کار قرار گرفت.

نمايندگان با تصويب ماده 9 اين لايحه مصاديق کالاها و خدمات معاف از پرداخت ماليات بر ارزش افزوده را به شرح زير تعيين کردند:

الف- کالاها

1- کليه محصولات کشاورزي فرآوري نشده مشتمل بر محصولات خام زراعي و باغي، گياهان دارويي، محصولات مرتعي، محصولات جنگل (از جمله چوب خام)، محصولات گلخانه (از جمله سبزي، صيفي، گل و گياه و انواع قارچ).

تبصره‌: فعاليت‌هاي مربوط به مراحل بسته‌بندي، انبارداري و نگهداري محصول در دماي مناسب در سردخانه، انجماد محصول (شامل سردخانه)، پاک کردن، درجه بندي، بوجاري بذور، پوست‌گيري مانند شالي‌کوبي، شستشو، تميزکاري، تفکيک، همگن‌سازي، خشک‌کردن انواع محصولات مانند چاي، کشمش و خرما با روش‌هاي مختلف، تفت‌دادن مانند پخت نخود و پنبه‌پاک‌کني، فرآوري محصولات کشاورزي محسوب نمي‌شود. ارائه خدمات مزبور به محصولات کشاورزي مشمول ماليات فروش نيست.

2- دام زنده و خوراک آن، کليه مواد اصلي توليد مثل دام زنده مطابق پروانه صادره توسط وزارت جهاد کشاورزي، کمپوست، کشت بافت و بستر آماده کشت بافت.

تبصره‌: دام به حيواناتي (شامل چهارپايان، پرندگان، آبزيان و حشرات) اطلاق مي‌گردد که براي امور تغذية انسان يا دام و فعاليت‌هاي اقتصادي، توليدي و آزمايشگاهي، توليد، نگهداري و پرورش داده مي‌شوند.

3- بذر، نشاء، نهال، سم و کود

4- آب مصارف کشاورزي

5- کالاهاي زير:

5-1- شير، پنير و ماست

5-2- تخم ماکيان

5-3- آرد و نان

5-4- انواع گوشت و فرآورده‌هاي گوشتي

5-5- برنج، حبوبات، سويا و پروتئين سويا

5-6- انواع روغن‌هاي خوراکي

5-7- شيرخشک مخصوص تغذيه کودکان

6- انواع کالاهاي زير:

6-1- خمير کاغذ و کاغذ باطله

6-2- دفتر تحرير

6-3- کاغذ چاپ، تحرير و روزنامه

7- نسخه‌هاي کاغذي و الکترونيکي محصولات زير:

7-1- کتاب

7-2- روزنامه

7-3- مجله و نشريه

8 -کالاهاي وارده همراه مسافر براي استفاده شخصي تا ميزان معافيت مقرر طبق قانون مقررات صادرات و واردات

9- ارجاع به کميسيون

10- دارائي‌هاي غيرمنقول و انواع حواله‌هاي کاغذي يا الکترونيکي مبتني بر آنها

تبصره معافيت موضوع اين جزء مانع وضع عوارض محلي توسط شوراهاي اسلامي شهر و بخش بر املاک، مستغلات، اراضي و فضاهاي شهري و روستايي نمي‌باشد.

11- هرگونه انتقال دارايي به / از صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري پروژه موضوع قانون توسعه ابزارها و نهادهاي مالي جديد به منظور تسهيل اجراي سياست‌هاي کلي اصل چهل و چهارم قانون اساسي مصوب ??/ ??/ ???? يا شرکت‌هاي فرعي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري پروژه، به عنوان آورده غير نقد شرکاء در همان صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري پروژه.

تبصره: در صورتي که مالکيت و مديريت شرکت‌هاي فرعي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري پروژه متعلق به صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري پروژه موضوع قانون توسعه ابزارها و نهادهاي مالي جديد به منظور تسهيل اجراي سياست‌هاي کلي اصل چهل و چهارم قانون اساسي باشد، هرگونه انتقال دارايي به / از شرکتهاي فرعي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري پروژه که صرفاً در راستاي اجراي پروژه و مرتبط با وظايف صندوق‌هاي مذکور باشد، مشمول ماليات نيست.

12- هرگونه انتقال دارايي از / به نهاد واسط موضوع قانون توسعه ابزارها و نهادهاي مالي جديد به منظور تسهيل اجراي سياست‌هاي کلي اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسي.

13- فرش دستباف و مواد اوليه اصلي آن.

14- صنايع دستي توليد داخل موضوع ماده (1) قانون حمايت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنايع دستي مصوب 26/ 10/ 1396 مطابق فهرستي که تا پايان دي ماه هر سال توسط وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي پيشنهاد مي‌شود و به تصويب وزير امور اقتصادي و دارايي مي‌رسد.

15- انواع دارو و واکسن (انساني و دامي)، لوازم مصرفي درماني و توانبخشي.

16- رادار و تجهيزات کمک ناوبري هوانوردي، تجهيزات نظامي و اطلاعاتي موضوع بندهاي «پ»، «ت» و «ث» ماده (119) قانون امور گمرکي مصوب 22/ 08/ 1390 با رعايت ترتيبات مقرر در بندهاي مذکور.

تبصره‌: معافيت اين جزء در خصوص اقلام موضوع بند «پ» ماده (119) قانون امور گمرکي در حوزه دفاعي با اعلام وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و تأييد وزير امور اقتصادي و دارايي قابل اعمال است.

17- تجهيزات و اقلام با کاربرد صرفاً دفاعي، نظامي، انتظامي، امنيتي و اطلاعاتي.

تبصره 1- فهرست اين تجهيزات و اقلام با پيشنهاد وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و هماهنگي ستاد کل نيروهاي مسلح به تصويب هيئت وزيران مي‌رسد.

تبصره 2- واردات کالاهاي موضوع جزءهاي (2)، (6)، (9)، (16) و (17) بند «الف» اين ماده معاف از پرداخت ماليات مي‌باشد.

واردات کالاهاي موضوع جزءهاي (1)، (3)، (5) و (13) بند «الف» اين ماده مشمول معافيت نبوده و ماليات با نرخ استاندارد نه‌درصد (9%) در مبادي گمرکي به آن تعلق مي‌گيرد.

عرضه اين کالاها در داخل کشور، مانند عرضه کالاهاي مشابه داخلي از پرداخت ماليات معاف است.

در خصوص جزء (15) اين بند، در صورتي که با تأييد وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي کالاي مورد نظر مشابه داخلي نداشته باشد، واردات آن از پرداخت ماليات معاف مي‌باشد و اگر واردات کالاي موردنظر به دليل کمبود توليد داخل نسبت به نياز بازار، ضرورت داشته باشد، واردات کالاي مزبور با رعايت قانون حداکثر استفاده از توان داخل، مشمول ماليات با نرخ سه‌درصد (3%) در مبادي گمرکي مي‌باشد. عرضه اين کالاها در داخل کشور، مانند عرضه کالاهاي مشابه داخلي از پرداخت ماليات معاف است.

تبصره 3- توليدکنندگان و يا عرضه کنندگان کالاهاي موضوع اين بند مکلفند که برچسب معافيت از ماليات بر ارزش افزوده را بر روي بسته بندي کالاهاي مذکور درج نمايند.

سازمان مکلف است فهرست کالاها و خدمات معاف از ماليات را از طريق شيوه‌هاي مناسب از جمله درج در سامانه عمليات الکترونيکي سازمان به اطلاع عموم مردم برساند.

سازمان مکلف است که امکان دريافت گزارشهاي مردمي مبني بر دريافت ماليات توسط عرضه کنندگان کالاها و خدمات معاف از ماليات را از طريق سامانه عمليات الکترونيکي خود فراهم نمايد. دريافت ماليات از کالاها و خدمات معاف توسط عرضه کنندگان آنها مشمول جريم‌هاي معادل دو برابر ماليات دريافتي بوده و قابل بخشودگي نمي‌باشد.

تبصره 4: واردات کالاهاي اهدايي به صورت بلاعوض به جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران، سازمان اورژانس کشور، سازمان بهزيستي، آستان‌هاي مقدسه و کميته امداد امام خميني (ره) با تأييد وزير امور اقتصادي و دارايي، حوزه‌هاي علميه با تأييد مرکز مديريت حوزه علميه استان مربوطه و مؤسسات خيريه با تأييد مراجع صادرکننده مجوز آنها از پرداخت ماليات معاف است.

ب- خدمات:

1- خدمات درماني، تشخيصي و پيشگيري، خدمات توانبخشي و حمايتي و خدمات آرامستان‌ها.

2- خدمات درماني و پيشگيري دامي و گياهي، واحدهاي مکانيزاسيون آب کشاورزي، کشت بافت و توليد اندام‌هاي تکثيري گياهان.

3- خدمات چاپ و انتشار روزنامه اعم از کاغذي يا الکترونيکي، چاپ کتاب، نشريه و خدمات نشر و توزيع آنها.

4- ارجاع به کميسيون

5- ارائه خدماتي که مابه‌ازاي آن به صورت حقوق و دستمزد پرداخت مي‌شود در صورتي‌که مشمول فصل ماليات بر درآمد حقوق موضوع قانون ماليات‌هاي مستقيم باشد.

تبصره‌: در ارائه خدمت توسط شرکت‌هاي تأمين نيروي انساني و شرکت‌هايي که از طريق قراردادهاي حجمي خدمات خود را با در اختيار گذاشتن نيروي کار به متقاضي ارائه مي‌کنند (مانند شرکت‌هاي ارائه دهنده خدمات پرستاري و خدمات نظافتي)، بخشي از قرارداد که مربوط به هزينه‌هاي حقوق و دستمزد است، معاف مي‌باشد.

حکم اين بند مشروط به تأييد ميزان حقوق و دستمزد و مزايا توسط سازمان بيمه گر است.

6 -عمليات و خدمات بانکي شامل دريافت سپرده، اعطاي تسهيلات و يا ايجاد اعتبار، ارائه ضمانت‌نامه و انتقال وجه در چارچوب قوانين مربوط و مصوبات شوراي پول و اعتبار.

7- خدمات اعتباري قرض‌الحسنه صندوق‌هاي قرض‌الحسنه داراي مجوز فعاليت از بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران يا ساير مراجع مورد تأييد بانک مذکور و همچنين صندوق‌هاي قرض‌الحسنه که به موجب قانون تأسيس شده يا مي‌شوند.

8- اعطاي تسهيلات و صدور ضمانت‌نامه‌ها توسط صندوق‌هاي حمايتي، ضمانت صادرات، سرمايه‌گذاري، که به موجب قانون يا با مجوز قانون تأسيس شده يا مي‌شوند در چارچوب اساسنامه آنها.

9- خدمات بيمه‌هاي زندگي، خدمات بيمه‌هاي محصولات کشاورزي، خدمات بيمه اجتماعي و درمان تکميلي.

10- خدمات بازار سرمايه شامل خدمات معاملات و تسويه اوراق بهادار و کالا در بورس‌ها و بازارهاي خارج از بورس به تشخيص شوراي عالي بورس و اوراق بهادار.

11- انتشار و نقل و انتقال اوراق مبتني بر دارايي توسط اشخاص داراي مجوز فعاليت از شوراي عالي بورس يا سازمان بورس و اوراق بهادار.

بندهاي 12 و 13 و16 اين لايحه به جهت بررسي بيشتر به کميسيون اقتصادي ارجاع شد.

14- خدمات حمل و نقل (اعم از بار و مسافر) درون و برون شهري و بين‌المللي جاده‌اي، ريلي و دريايي.

15- خدمات آموزشي، پژوهشي و ورزشي داراي مجوز از مراجع ذي‌صلاح طبق آيين‌نامه‌اي که با پيشنهاد مشترک وزارتخانه‌هاي امور اقتصادي و دارايي (سازمان)، علوم، تحقيقات و فناوري، آموزش و پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعي، بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، ورزش و جوانان و دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح ظرف مدت ‌شش‌ماه از تاريخ ابلاغ اين قانون به تصويب هيئت وزيران مي‌رسد.

16- قدرالسهم هزينه مشترک (شارژ) دريافتي توسط شرکت‌هاي خدماتي موضوع قانون نحوه واگذاري مالکيت و اداره امور شهرک‌هاي صنعتي مصوب 31/ 2/ 1387 از واحدهاي توليدي، صنعتي و خدماتي مستقر در شهرک‌هاي صنعتي بابت ارائه خدمات به آنها.

18- خدمات فني، بازسازي، تعمير و نگهداري کالاهاي موضوع جزء (17) بند «الف» اين ماده که توسط مرکز وابسته به دستگاه‌هاي نظامي، انتظامي و امنيتي ارائه مي‌شود، مطابق فهرستي که با تصويب وزراي دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و امور اقتصادي و دارايي ابلاغ مي‌شود.

تبصره: در مواردي که دريافت وجه توسط يک مؤدي مستند به فروش کالا يا ارائه خدمت نيست، مانند دريافت هرگونه خسارت، درآمدهاي حاصل از تسعير دارايي‌هاي ارزي، انواع سود، انواع جريمه (مادامي که بخشي از بهاي کالا و خدمات تلقي نگردد)، آورده نقدي يا غير نقدي به عنوان سرمايه و انواع کمک‌هاي دولتي، عرضه خدمت محسوب نمي‌شود و مأخذ محاسبه ماليات نمي‌باشد.

منبع: خبرگزاري مهر

 1398/10/24  تاریخ خبر
در 213 جلسه شورایعالی هماهنگی ترابری کشور؛اصلاحيه آيين نامه ستاد مراکز لجستيک،پيشنهاد اصلاح مصوبات 205 و 206 شورا، گزارش عمکرد حمل و نقل در 6 ماهه نخست سال جاري مطرح شد

 1398/10/22  تاریخ خبر
کاهش 2 درصدی واردات از مرز آستارا

مديرکل راهداري و حمل و نقل جاده اي گيلان گفت: در 9 ماهه نخست امسال 89 هزار و 333  تن کالا از مرز آستارا وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو درصد کاهش داشته است.محمدرضا نازک کار با بيان اينکه طي 9 ماهه نخست سال جاري 175 هزار و 95 تن کالا از استان ترانزيت شده است، اظهار کرد: از اين مقدار 149 هزار و 325 تن از مرز آستارا و 25 هزار و 770 تن از مرز انزلي ترانزيت شده است.وي افزود: طي مدت مذکور 54 هزار و 402 تن کالاي ترانزيتي از مرزهاي استان وارد و 120 هزار و 693 تن کالاي ترانزيتي از استان خارج شده است که به ترتيب شاهد کاهش 69 درصدي ترانزيت ورودي استان و 45 درصدي ترانزيت خروجي استان هستيم.مديرکل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان گيلان انواع پنبه، حبوبات، سيب ميني و برنج را عمده ترين کالاهاي ترانزيت شده طي مدت ياد شده دانست و تصريح کرد: در اين مدت 89 هزار و 333 تن کالا از مرز آستارا وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو درصد کاهش داشته است.نازک کار عمده کالاهاي وارداتي مرز آستارا در 9 ماهه سال جاري را انواع تخته، گوشت و نخود دانست و تصريح کرد: طي اين مدت همچنين بالغ بر 465 هزار تن کالا از اين مرز صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 17 درصد رشد داشته است. ميوه و تره بار انواع کاشي و سنگ?هاي ساختماني نيز عمده کالاهاي صادر شده از مرز آستارا در 9 ماهه سال جاري بودند.وي با اشاره به ميانگين تردد روزانه217دستگاه کاميون و شش دستگاه وسيله نقليه مسافري از مرز آستارا، خاطرنشان کرد: 27 هزار و 991 دستگاه کاميون طي اين مدت به مرز آستارا وارد و 30 هزار و 564 دستگاه کاميون نيز از اين مرز خارج شده اند.مديرکل راهداري و حمل و نقل جاده?اي گيلان اضافه کرد: طي اين مدت 895 دستگاه وسيله نقليه مسافري به مرز آستارا وارد و 905 دستگاه وسيله نقليه مسافري از اين مرز خارج شدند.وي همچنين به تشريح وضعيت تردد 9 ماهه مسافر از مرز آستارا پرداخت و گفت: در 9 ماهه نخست سال جاري با ميانگين تردد روزانه 5227 نفر مسافر، 715 هزار و 388 نفر مسافر وارد و 695 هزار و 775 نفر مسافر نيز از اين مرز خارج شده اند.نازک کار يادآور شد: چهار شرکت حمل و نقل بين?المللي کالا، يک شرکت حمل و نقل بين المللي مسافر و 120 نمايندگي شرکتهاي حمل و نقل بين?المللي کالا در حال حاضر در استان گيلان مشغول فعاليت مي باشند.


منبع: خبرگزاري ايسنا

 1398/10/21  تاریخ خبر
رشد ۳۳ درصدی صادرات از پایانه‌های مرزی سیستان و بلوچستان
>مدير کل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي سيستان و بلوچستان گفت: يک ميليون و 618 هزار و 303 تن کالا با 66 هزار و 397 دستگاه کاميون در 9 ماهه سال جاري از طريق پايانه‌هاي مرزي ميرجاوه و ميلک اين استان صادر شد که افزايش 33 درصدي در تناژ و تعداد کاميونها را نشان مي دهد.;ايوب کرد  با بيان اينکه سيستان و بلوچستان به دليل برخورداري از ظرفيت هاي بي نظير همانند همجواري با دو کشور افغانستان و پاکسـتان و اسـتقرار در کنـار آبهـاي آزاد بين المللـي خـارج از تنگـه هرمـز موقعيـت ممتازي را در توسعه تجارت خارجي، ترانزيت و حمل و نقل داراست، اظهار داشت: با توجه به اينکه استفاده از ظرفيت هاي اين استان در حوزه صادرات و تجارت نتايج ارزشمندي نظير کسـب درآمـد ارزي، ايجـاد فرصت هـاي شـغلي جديـد و افزايـش نفـوذ منطقه اي را به همراه دارد، رويکرد اين اداره کل در حوزه پايانه هاي مرزي نيز بر پايه گسترش صادرات برنامه ريزي شده است.

وي گاز مايع، هيدروکربن، ميلگرد، حلال شيميايي، سيمان، بنزين، گازوئيل و تيرآهن را عمده کالاهاي صادر شده در 9 ماهه سال جاري از طريق پايانه هاي مرزي ميلک و ميرجاوه سيستان و بلوچستان ذکر کرد و افزود: بيشترين حجم صادرات اين مدت با 925 هزار و 225 تن کالا به پايانه هاي مرزي ميرجاوه اختصاص دارد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش 100 درصدي را نشان مي دهد.

مدير کل راهداري و حمل و نقل جاده اي سيستان و بلوچستان بيان کرد: اين اداره کل به منظور رونق صادرات و ترانزيت از پايانه هاي مرزي اقداماتي نظير بهسازي و تجهيز پايانه هاي مرزي، برنامه ريزي و هماهنگي هاي بين بخشي و استفاده بهينه از ظرفيت هاي بخش خصوصي را مورد توجه قرار داده است که نتايج اثربخش آن در افزايش صادرات ملموس است.

کرد اظهار داشت: 708 هزار و 446 نفر مسافر نيز در 9 ماهه سال جاري از پايانه هاي مرزي ميلک و ميرجاوه تردد کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 506 هزار و 16 مسافر، افزايش 40 درصدي را نشان مي دهد.

وي با بيان اينکه بندر چابهار به عنوان منطقه راهبردي با موقعيت عالي جغرافيايي از ظرفيت هاي تجاري و اقتصادي خاصي برخوردار است، گفت: حجم ترانزيت کالاي انجام شده اين مدت در بندر چابهار 2 هزار و 628 تن بوده است که اعمال تخفيفات ويژه، اصلاح تعرفه هاي عوارض و هزينه هاي بندري در کنار کوتاه و بهينه بودن مسير سبب شده تا اين بندر به يکي از با صرفه‌ترين بنادر جنوبي کشور در زمينه ترانزيت کالا تبديل شود.

منبع: خبرگزاري ايرنا

 1398/10/19  تاریخ خبر
نوید رفع مشکل حمل و نقل ریلی و کامیونی بین ایران و تاجیکستان
استاندار خراسان رضوي گفت: بر اساس وعده طرف تاجيکستاني، مشکل حمل و نقل ريلي و حمل و نقل کاميوني بين دو کشور به‌زودي برطرف مي‌شود.

 عليرضا رزم حسيني استاندار خراسان رضوي در ديدار تجار و بازرگانان ايراني شرکت کننده در نمايشگاه اختصاصي جمهوري اسلامي ايران که در شهر دوشنبه برگزار شد، با اشاره به ظرفيت‌هاي موجود براي توسعه روابط با جمهوري تاجيکستان  گفت: در مذاکرات با مسئولان تاجيکستان براي رفع مشکلات مبادلات تجاري، انتقال پول، استاندارد کالا، پذيرش سفارش‌هاي تجاري و اقلام خوراکي گفت و گو و توافقات خوبي انجام گرفت.

او در خصوص مذاکرات انجام گرفته با دبير شوراي امنيت ملي کشور تاجيکستان گفت: براساس وعده طرف مقابل، مشکل حمل و نقل ريلي و حمل و نقل کاميوني بين دو کشور به‌زودي مرتفع مي‌شود.

استاندار خراسان رضوي با اشاره به مشکل ثبت شرکت‌هاي ايراني در تاجيکستان گفت: با توجه به اينکه رويکرد ما به شرق بايد تقويت شود، تاکيد داريم که هرگونه فعاليت اقتصادي با ثبت شرکت و براساس نوع فعاليت انجام گيرد.

رزم حسيني افزود: تلاش مي‌کنيم مشکل صدور ويزا در مشهد مقدس را نيز با کمک وزارت خارجه کشورمان حل کنيم و به زودي امکان ثبت ويزا‌هاي الکترونيک نيز فراهم شود.

او با اشاره به نقش تاثيرگذار آستان قدس رضوي در توسعه همکاري‌ها اقتصادي با کشور تاجيکستان ادامه داد: حسب تاکيدات مقام معظم رهبري فعاليت‌هاي اقتصادي آستان قدس رضوي به عنوان يکي از مهمترين ظرفيت‌هاي توسعه‌اي در اين بخش، انشاالله به زودي برکات ارزشمندي را در مبادلات تجاري و همکاري‌هاي اقتصادي نصيب کشورمان خواهد کرد.

محمدتقي صابري سفير جمهوري اسلامي ايران در شهر دوشنبه نيز در ادامه اين ديدار گفت: با تمام توان براي رفع مشکلات تجاري و توسعه همکاري‌هاي اقتصادي در خدمت بخش خصوصي خواهيم بود.

او ادامه داد: استاندار خراسان رضوي در سفر به منطقه دنغره براي رفع موانع مبادله پول و ورود صنايع غذايي، مشارکت‌هاي صنعتي و سرمايه گذاري‌هاي مشترک، مذاکرات خوبي با مقامات تاجيکستاني داشته است و ما هم وظيفه داريم پيگيري‌هاي لازم را در اين زمينه انجام دهيم.

منبع: باشگاه خبرنگاران