اخبار حمل و نقل بین المللی
 1399/01/10  تاریخ خبر
مسیر تجارت ایران با ترکیه از طریق ریلی باز است

 لطيفي سخنگوي گمرک تصريح کرد: با وجود توقف فعاليت مرز بازرگان براي انجام رويه‌هاي صادرات، واردات و ترانزيت به دليل تصميمات آنکارا براي کنترل و مقابله با شيوع کرونا، چند روزي است که راه تجارت با ترکيه در رويه‌هاي صادرات، واردات و ترانزيت کالا بين ايران و ترکيه از طريق مرز رازي و با هماهنگي راه آهن جمهوري اسلامي ايران از طريق ريلي صورت مي‌گيرد.

او افزود: از 26 اسفند تا کنون، نزديک به500واگن کالاي تجاري از طريق گمرک رازي بين دو کشور رد و بدل شده که از اين ميزان نزديک به 190 واگن کالاي صادراتي از ايران به ترکيه و حدود 310 واگن کالا نيز واردات از ترکيه به ايران را شاهد بوديم.

لطيفي اظهار کرد:از ده کاميون اقلام بهداشتي که از کشور‌هاي ديگر و از مسير ترکيه بايد وارد کشور مي‌شد، فردا دو کاميون با ورود از بازارچه مرزي ساري سو وارد کشور مي‌شود. در ضمن کاميون‌هاي ترکيه و ايراني از طريق مرز بازرگان به سمت کشور‌هاي خود مجاز به تردد هستند.

منبع: گمرک نيوز

 1399/01/10  تاریخ خبر
آخرین وضعیت بازارهای صادراتی ایران با کشورهای همسایه پس از شیوع کرونا
مسعود کمالي اردکاني، سرپرست معاونت توسعه بازارهاي صادراتي سازمان توسعه تجارت ايران، گزارشي از آخرين وضعيت مرزهاي تجاري با کشورهاي همسايه ارائه و اشاره کرد گزارش وضعيت مرزها در اپليکيشن راهنماي تجارت در پايگاه اطلاع‌رساني سازمان توسعه تجارت ايران به صورت روزانه بارگذاري مي‌شود.

وي افزود: مرزهاي تجاري با شمال کشور عراق، شامل مرزهاي "باشماق"، "پرويزخان" و "تمرچين" فعلاً فعال است اما مرزهاي جنوبي با کشور عراق در حال حاضر مسدود است. در مورد عمان نيز تردد کالا در برخي بنادر مثل بندر "سلطان قابوس" با وجود برخي محدوديت‌ها برقرار است. اما کويت تقريباً تردد کالا و مسافر را ممنوع اعلام کرده و قطر نيز ارسال مواد غذايي را ممنوع  و مواد معدني را مجاز اعلام کرده است. همچنين تجارت کالا با امارات متحده عربي با اعمال محدوديت‌هايي در حال انجام است.

کمالي‌اردکاني بيان داشت: در مورد کشورهاي همسايه شمالي،  مرز ترکمنستان، حمل ريلي مواد غيرغذايي از طريق مرز "سرخس" در حال انجام اما مرز "اينچه‌برون" تا 13 فرودين مسدود خواهد بود. همچنين حمل و نقل ريلي و جاده‌اي مواد غذايي به طور کلي در اين مرز ممنوع است. در مورد آذربايجان نيز کالاها تقريباً در حال تردد و مسير ترانزيت باز است. در مورد کشور ارمنستان محدوديت‌هايي اعمال مي‌شود و لغو رواديدي که با اين کشور داشتيم، فعلا اعمال نمي‌شود.  اما برخي کالاهايي که فهرست آن بين دو کشور مبادله شده است، قابل تردد است و از طريق مرز "مغري"، ترانشيپ مي‌شود. در مورد کشور قزاقستان و روسيه نيز کالاها با کندي به دليل رعايت مسائل بهداشتي در حال تردد است.

سرپرست معاونت توسعه بازارهاي صادراتي سازمان توسعه تجارت ايران افزود: در مورد افغانستان نيز به غير از مشکل صدور ويزا براي راننده‌هاي کاميون افغان که در حال پيگيري هستيم، مورد خاصي در مرزها وجود ندارد. در مرزهاي ترکيه صرفا کالاهاي کشاورزي با کاميون‌هاي ترک موجود در ايران از مرز سرو اروميه صادر مي‌شود. همچنين در مرز خوي- رازي تردد کالا از مسير ريلي ميسر شده است. در مرز بازرگان- ماکو نيز صرفا بازگشت کاميون‌هاي ايراني و ترک (با بار صادراتي ايران و يا بدون بار) به کشور مبدأ در حال انجام است. مرزهاي ايران با پاکستان نيز با توجه به مصوبه شوراي امنيت پاکستان فعلاً  مسدود اعلام شده است.

منبع: خبرگزاري فارس
 1399/01/06  تاریخ خبر
در 11 ماهه اول امسال: ترانزیت 9 هزار و 600 تن کالا از مرز ماهیرود
مزيدي رييس پايانه مرزي ماهيرود گفت: در 11 ماه گذشته امسال  هزار و 5929 تن کالا‌ي ترانزيتي توسط ناوگان حمل و نقل بين المللي از مرز ماهيرود ترانزيت شد که درمقايسه بامدت زمان مشابه پارسال 391% افزايش داشته است.
او افزود: اين ميزان کالا درقالب بيش از 368 سفرحمل شده است که در مقايسه با مدت زمان مشابه پارسال شاهدافزايش 343% تعدادسفر نيز هستيم.
مزيدي اظهار کرد با توجه به شيوع بيماري کرونا و در جهت مقابله و قطع چرخه کرونا در استان تمهيداتي از جمله استقرار تيم پايگاه بهداشتي در پايانه مرزي ماهيرود، ضدعفوني نمودن هر روزه سالن‌هاي تجاري، مسافري و مکان‌هاي پايانه مرزي آموزش مبارزه با بيماري کرونا با محدوديت دانشگاه علوم پزشکي استان جهت کليه پرسنل ادارات مستقر در پايانه مرزي ماهيرود، توزيع ماسک و دستکش در بين پرسنل ادارات مستقر و اطلاع رساني نکات بهداشتي و مراقبتي به مترددين بوسيله توزيع بروشور‌هاي مربوط ديده شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


 1399/01/05  تاریخ خبر
مرز رسمی پروز خان باز است و فعالیت های تجاری ادامه دارد
مديرکل گمرک پرويزخان گفت: مرز رسمي پروز خان باز است و فعاليت هاي تجاري ادامه دارد .

مسلم احمدي نصر با بيان اين مطلب افزود : اين مرز بين المللي به منظور صادرات و مبادلات تجاري با عراق به صورت شبانه روزي فعال و اقدام هاي بهداشتي براي مقابله باويروس کرونا در اين مرز نيز به طور مستمر انجام مي شود.

وي گفت : اقدام هاي بهداشتي و گندزدايي محيط مرز روزانه با همکاري پايانه پرويزخان و هنگ مرزي،شرکت تعاوني مصرف کارکنان گمرک و ساير ارگان هاي مستقر در مرز اين مرز انجام مي شود.
وي اظهار داشت: اداره کل گمرکات استان کرمانشاه وگمرک پرويزخان اقدام به تهيه مواد گندزدايي کرده و بخشي را به پايانه پرويزخان، شهرداري قصرشيرين و ساير ارگان هاي متقاضي براي انجام گندزدايي در مرز و شهرستان و روستاهاي اطراف قرار داده است و امروز نيز همه کاميون هاي حامل کالا در پارکينگ ها قبل از مرز و مسير کمربندي و جاده هاي منتهي به مرز، براي خروج از کشور به محوطه مرزي گمرک هدايت و پس از انجام تشريفات خارج شدند.
مديرکل گمرک مرز رسمي پرويزخان گفت: گمرک براي کاهش مراجعه کنندگان حضوري اقدام به راه اندازي سامانه ثبت نامه و درخواست و پيگيري مکاتبات از طريق پورتال گمرک جمهوري اسلامي ايران کرده که علاوه بر حذف کاغذ و کاهش هزينه ها در پيشگيري از شيوع ويروس نيز موثر است.
احمدي نصر ادامه داد: علاوه بر کالاهاي صادراتي، تشريفات گمرکي کالاهاي ترانزيتي و فرآورده هاي نفتي نيز از مرز رسمي پرويزخان درحال انجام است که با احتساب آمار اين کاميون ها حجم تردد کاميون ها روزانه به يک هزار دستگاه مي رسد.
 وي اظهار داشت: پارسال ارزش کالاهاي صادراتي از مرز رسمي پرويزخان به کشور عراق به يک ميليارد و 458 ميليون دلار به وزن سه هزار و 386 ميليون تن رسيد که از نظر ارزشي 18 درصد و به لحاظ وزني 14 درصد نسبت به سال 97 افزايش داشت.

منبع: خبرگزاري ايرنا
 1398/12/28  تاریخ خبر
کشف دو محموله بزرگ شیشه و کراک دردو تانکر حمل سوخت
دو محموله بزرگ  شيشه و کراک  روز دوشنبه 26 اسفندماه، جمعا  به وزن 760 کيلو و 562گرم  در مرزهاي شرقي کشور از دو تانکر حمل سوخت که به صورت ماهرانه اي جاسازي شده بود توسط  پرسنل گمرک و با کمک سگ هاي مواد ياب و دستگاه  ايکس ري کشف شد.

در اولين محموله مربي سمگا (سگ هاي مواد ياب) براي بررسي وارد تانکر مي شود و به دليل مغايرت در نظافت دريچه اول تانکر با دريچه هاي شماره دو و سه  به تانکر خالي سوخت که از کشور افغانستان در حال ورود به کشور بود مشکوک مي شود.

مربي سگ مواد ياب گمرک ايران که در اين مورد شاخص هاي خطر را تشخيص داده بود با دقت بالا و کمک سگ هاي مواد ياب گمرک  متوجه جاسازي مواد در دريچه شماره سه تانکر مي شود.

بر اساس اين گزارش، پس از کشف و استخراج مواد مخدر مشخص شد که 592 کيلو و 312 گرم مواد مخدر( شامل 73 کيلو و 750 گرم شيشه و518 کيلو و 562 گرم کراک) داخل تانکر سوخت جاسازي شده بود.

.به گزارش روابط عمومي گمرک ايران ، مواد مخدر مکشوفه پس از تعيين ماهيت و  توزين توسط پرسنل گمرک  ، طي يک صورتجلسه همراه با تانکر توقيفي و راننده به نماينده دادستان محل و ضابطين دادگستري تحويل شد.

در محموله دوم نيز،  يک دستگاه تانکر به رانندگي تبعه افغانستاني وارد يکي از گمرکات شرق کشور شده و پرسنل هنگ مرزي به احتمال جاسازي مواد مخدر در اين کاميون مشکوک مي شوند وسپس باهماهنگي با گمرک ، تانکر به واحد ايکس ري کاميوني گمرک ايران ارجاع و پس از اسکن و بررسي دقيق و احتمال جاسازي در قسمت بالاي تانکر، مشخص مي شود که سرتاسر تانکر دو جداره شده است و پس از بررسي دقيق و کنترل فيزيکي اين تانکر توسط پرسنل ايکس ري و مرزباني مشخص مي شود که تعداد 60 بسته با لفاف آلومينيومي مجموعاً به وزن168کيلو و250 گرم هروئين فشرده در قسمت بالاي تانکر بين پوشش دو جداره تانکر جاسازي شده است .

 همکاري واحد ايکس ري گمرک با هنگ مرزي در تشخيص دو جداره کردن تانکر و جاسازي ماهرانه مواد در لفاف هاي آلومنيومي ( براي عدم شناسايي با دستگاه هاي الکترونيکي)، بسيار مهم و نتيجه بخش بوده است.

واحد ايکس ري گمرک بابهره گيري از تکنيک هاي کنترلي و دقت بالا ، مواد جاسازي شده هروئين فشرده به وزن 168 کيلوو 250 گرم در اين تانکر را شناسايي و بعد از تخليه کامل مواد،  طي صورتجلسه اي کاميون و مواد تحويل مقامات قضايي شد.

از ابتداي سال جاري کشفيات ماده مخدر شيشه از مبداء افغانستان در مقايسه با سال گذشته ده ها برابر شده و رشد توليد فزاينده مواد مخدر صنعتي در اين کشور يکي از نگراني هاي جدي به شمار مي رود که  بايد مورد توجه مجامع جهاني قرار گيرد.

منبع: گمرک نيوز
 1398/12/26  تاریخ خبر
کشف 3598 بطری مشروبات الکلی در گمرک شهید رجایی
کارکنان گمرک شهيد رجايي 3598 بطري و قوطي مشروبات الکلي را که در انتهاي يک کانتينر ترانزيتي جاسازي شده بود، توسط ايکس ري کاميوني کشف کردند.
ابوالفضل اکبرپور ناظر گمرکات استان هرمزگان و مديرکل گمرک شهيد رجايي با اعلام اين خبر گفت: محموله مکشوفه توسط يک دستگاه کانتينر ترانزيتي حامل لوازم مستعمل خودرو که از مبدا امارات به مقصد افغانستان در حرکت بود کشف شد.
 وي افزود : اين محموله که شامل انواع مشروبات الکلي بود به صورت ماهرانه اي در يخچال هاي خانگي و در انتهاي کانتينر جاسازي شده بود.
به گزارش روابط عمومي حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان کارکنان گمرک شهيد رجايي در آبان ماه سال جاري موفق به کشف بيش از 200 کيلوگرم ماده مخدر مت آمفتامين (شيشه) با استفاده از ايکس ري شدند.

منبع: گمرک نيوز
 1398/12/26  تاریخ خبر
اینفوگرافیک میزان صادرات و ترانزیت در بندر شهید رجایی طی ۱۱ ماه امسال
منبع: پرتال حمل ونقل
 1398/12/24  تاریخ خبر
بسته شدن مرزهای عراق یک هفته دیگر تمدید می‌شود
نايب رييس کميسيون صادرات غيرنفتي اتاق ايران ادامه داد: حالا براساس صحبت‌هاي آقاي مسجدي، سفير ايران در عراق، قصد کشور عراق از همان ابتدا بستن مرزها به مدت دو هفته بود. بنابراين بازگشايي مرزها از روز شنبه يا يکشنبه درست نبوده و اين تصميم يک هفته ديگر تمديد مي‌شود.نايب رييس کميسيون صادرات غيرنفتي اتاق ايران ادامه داد: حالا براساس صحبت‌هاي آقاي مسجدي، سفير ايران در عراق، قصد کشور عراق از همان ابتدا بستن مرزها به مدت دو هفته بود. بنابراين بازگشايي مرزها از روز شنبه يا يکشنبه درست نبوده و اين تصميم يک هفته ديگر تمديد مي‌شود.به گزارش تين‌نيوز به نقل از ايلنا، با شيوع بيماري کرونا در ايران بسياري از کشورهاي منطقه اقدام به بستن مرزها و يا کنترل شديد تردد کاميون‌هاي ايراني کردند. در اين ميان کشور عراق بعنوان اولين مقصد کالاهاي صادراتي ايران از نخستين کشورهايي بود که نسبت به اين موضوع واکنش نشان داد. بطوري که هيات گذرگاه‌هاي مرزي عراق روز يکشنبه ?? اسفند اعلام کرد پنج مرز زميني شلمچه، زرباطيه، منذريه، شيب و مندلي ميان ايران و عراق به مدت يک هفته بسته و تبادلات تجاري از اين مرزها انجام نمي‌شود.سيد مصطفي موسوي در گفت‌وگو با ايلنا در مورد بازگشايي مرزهاي عراق اظهار داشت: قرار بود که اين تصميم هيات گذرگاه‌هاي مرزي عراق پس از يک هفته دوباره مورد ارزيابي و در مورد بازگشايي مرزهاي تجاري ايران و عراق تصميم‌گيري شود. البته اين مدتي براي بازگشت عراقي‌هاي به کشورشان هم بود.نايب رييس کميسيون صادرات غيرنفتي اتاق ايران ادامه داد: حالا براساس صحبت‌هاي آقاي مسجدي، سفير ايران در عراق، قصد کشور عراق از همان ابتدا بستن مرزها به مدت دو هفته بود. بنابراين بازگشايي مرزها از روز شنبه يا يکشنبه درست نبوده و اين تصميم يک هفته ديگر تمديد شده است.

منبع: تين نيوز
 1398/12/24  تاریخ خبر
کارنه تیر در کریدور هند-چابهار-افغانستان اجرایی شد
گمرک ايران از اجراي موفقيت آميز يک پروژه گمرکي در کشور خبر داد و اعلام کرد : با کمک سازمان بين المللي حمل و نقل جاده اي (ايرو) و کشورهاي همسايه ، پروژه کارنه تير در کريدور هند-چابهار-افغانستان رسما اجرايي شد .

مديرکل دفتر ترانزيت گمرک ايران در اين خصوص گفت : با ارسال و انتقال  دو کانتينر تجهيزات خط توليد تحت پوشش کارنه تير و با عبور اين کانتيترها از بمبئي هند و ورود به چابهار و در نهايت عبور از ايران از مرز دوغارون اين کريدور  رسما بطور موفقيت آميزي  اجرايي شد.

مصطفي آيتي در مورد انتقال آزمايشي اين کانتينرها تحت کارنه تير افزود: اين محموله صبح امروز از گمرک چابهار به مقصد هرات افغانستان از طريق گمرک دوغارون ارسال شد.

آيتي در خصوص اين کريدور تاکيد کرد: قبلا اين کريدور از مسير افغانستان به هند با24 کارنه تير افتتاح شده بود و با ارسال اين دو کانتينر در مسير برگشت از هند عملا اجراي ترانزيت تحت کارنه تير در کريدور شرقي بطور موفقيت آميز عملياتي شد.

عضو شوراي اجرايي تير سازمان ملل در ادامه توضيح داد:  جمهوري اسلامي ايران با اجراي پروژه اسلوني-ايتاليا-ترکيه-بندرعباس در سال 2017 اولين پروژه موفق حمل و نقل ترکيبي کارنه تير را در بين 76 کشور عضو کنوانسيون تير اجرا کرد و بعنوان پيشتاز حمل و نقل ترکيبي تير در مجامع بين المللي مورد تقدير بوده است.

وي افزود: هدف از اجرايي شدن  اين مسير ،توسعه کريدور شرقي هند-چابهار-افغانستان و نهايتا CIS از طريق افغانستان است که گمرک جمهوري اسلامي ايران  با کارنه تير در وهله اول در حال عملياتي کردن اين کريدور و در گام بعدي فعال سازي کريدور شمال-جنوب (INSTC) است.

آيتي درباره نقش کشورمان در اين زمينه گفت : جمهوري اسلامي ايران از کشورهاي موثر در  کنوانسيون  تير در سطح بين الملل است که با اجراي پروژهاي eTIR با کشورهاي ترکيه و آذربايجان و همچنين توسعه حمل و نقل ترکيبي تير در سالهاي اخير بعنوان پيشتاز توسعه تير با ابزارهاي نوين مطرح بوده است.

منبع: گمرک نيوز
 1398/12/20  تاریخ خبر
آغاز تردد کامیون های ترانزیتی از مرز بازرگان

محمد فرازمند، سفير ايران در ترکيه : :در حال حاضر تردد کاميون هاي ترانزيت ايران و ترکيه با رعايت پروتکلهاي بهداشتي صورت مي گيرد.

 کاميونهاي ترانزيت دو کشور از مقصد هاي ثالث در حال تردد هستند.

صادق نامدار مدير کل گمرک بازرگان لحظاتي پيش در اين خصوص توضيح داد :
هم اکنون ترانزيت کاميون هاي ترک ازسمت ايران به ترکيه انجام مي شود اما ورود کاميون هاي ترانزيتي از سمت ترکيه به ايران همچنان صورت نمي گيرد

منبع: پرتال حمل ونقل
 1398/12/20  تاریخ خبر
ترافیک سنگین کامیون های حامل کالاهای صادراتی و ترانزیتی در گمرک مرزی باشماق
پس از اعلام عراق مبني بر بستن مرز مهران به مدت يک هفته ، ترافيک کاميون هاي حامل کالاهاي صادراتي و ترانزيتي در گمرک مرزي باشماق مريوان افزايش قابل توجهي يافته است .

با وجود اين ترافيک سنگين ، کارکنان خدوم گمرک باشماق به همراه مدير کل اين گمرک مهم مرزي با تلاش شبانه روزي و روز افزون خدمات ارائه مي دهند .

مرز مهران بر اساس اعلام طرف عراقي از فردا بمدت يک هفته بسته مي شود اما همچنان رايزني ها و مذاکرات فشرده مسئولان گمرک ايلام با طرف عراقي ادامه دارد و پيش بيني مي شود در صورت تامين امکانات و تجهيزات کنترلي بهداشتي براي ضد عفوني کردن محوطه ها و تب سنجي رانندگان و همچنين تدابير ويژه تردد کاميون ها اين مشکل بر طرف شود .

روح الله غلامي مدير کل گمرکات ايلام در اين خصوص گفت : شبانه مذاکراتي را با مسئولان سفارت ايران در بغداد و همچنين ساير نهادهاي ديپلماتيک و تاثير گذاردر عراق  انجام داده تا مانع از بسته شدن مرز شود و يا حتي الامکان  اين مدت را از يک هفته به چند روز کاهش دهد .

منبع: گمرک نيوز
 1398/12/17  تاریخ خبر
جزئیات طرح رئیس جمهور برای نوسازی کامیون های فرسوده

مشاور رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي با بيان اينکه «تحريم‌ها تاثيري بر طرح چهارم نوسازي يا همان واردات کاميون‌هاي زير سه سال ساخت ندارد» گفت: با توجه به اهميت و اولويت حمايت از توليد داخل، اين طرح در گام اول فقط براي نوسازي 20 درصد از ناوگان فرسوده در نظر گرفته شده و 80 درصد براي توليد داخل است.

صدراله بمانا با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه نوسازي ناوگان حمل‌‌ونقل جاده‌اي اظهار داشت: با توجه به اعلام آمار سالانه عمر ناوگان از مرجع نيروي انتظامي در حوزه باري600 هزار کاميون و کشنده،327 هزار کاميونت و 2 ميليون و 209 هزار وانت بار ناوگان حمل‌ونقل بار کشور را با مجموع 3 ميليون 127 هزار دستگاه انواع خودرو باري برون و درون شهري تشکيل مي‌دهند.

وي در خصوص ميزان فرسودگي ناوگان باري در اين گروه ها گفت: 45.6 درصد کاميون‌ها، 25.7 درصد کشنده‌ها، 4.8 درصد کاميونت ها و 23.4 درصد وانت بارها فرسوده هستند.

24.4 درصد ناوگان باري کشور فرسوده است

مشاور رئيس سازمان بر مبناي جمع جبري، ميزان کل فرسودگي ناوگان باري کشور را 24.4 درصد عنوان کرد و گفت: فرسودگي خودرو هزينه‌هاي زيادي از جمله  افزايش 50 درصدي مصرف سوخت و کاهش ايمني وسيله نقليه را به جامعه و دولت تحميل مي‌کند.

وي ميانگين سن کاميون‌ها کشور را  17.8 سال اعلام کرد.

مشاور رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي در ادامه با اشاره به آخرين وضعيت رسودگي ناوگان حمل‌‌ونقل عمومي مسافري کشور نيز بيان داشت: از حدود 51 هزار دستگاه وسيله نقليه فعال در بخش مسافري حدود 24 هزار اتوبوس در بخش برون شهري با 39.2 درصد فرسودگي و27 هزار اتوبوس با 61 درصد فروسودگي در بخش درون شهري فعال هستند که به طور ميانگين 51.2 درصد ناوگان حمل‌ونقل عمومي اتوبوس کشور دچار فرسودگي است.

83.7 درصد ميني‌بوس‌هاي کشور فرسوده است

وي افزود: نزديک به 83.7 درصد ناوگان ميني‌بوس کشور فرسوده است و به ندرت شاهد اتوبوس نو در سطح جاده‌ها و خيابان‌ها هستيم.

بمانا با اشاره به ميزان فرسودگي سواري‌هاي کرايه و تاکسي‌ها نيز بيان داشت: 321 هزار تاکسي و سواري کرايه درون و برون شهري 49.2 درصد فرسوده است. اين درحالي است که 3.1 درصد سواري هاي شخصي دچار فرسودگي هستند.

 جزئيات طرح نوسازي ناوگان باري و مسافري در دهه 70

وي با اشاره به طرح‌هاي انجام شده در خصوص ناوگان عمومي جاده‌اي از دهه 70 تا کنون اظهار داشت: در دهه 70 سازمان با استفاده از منابع داخلي خود شروع به نوسازي اتوبوس‌هاي مسافري فرسوده کرد تا اينکه پس از چند سال مجدد اقدام به نوسازي اتوبوس‌ها، سواري‌هاي کرايه و حتي 4000 کاميون ترانزيتي کرد. (ناوگان ترانزيتي فرسوده حق ورود به قاره اروپا را ندارند)

مشاور رئيس سازمان به فرصت طلبي صورت گرفته از ماده 12 قانون رفع موانع توليد طي سال‌هاي اخير گفت: ما در سازمان با استفاده از اين بند قانوني به دنبال نوسازي ناوگان باري و مسافري بوديم اما فقط با نوسازي ناوگان باري موافقت شد که طرح توجيهي نوسازي بخش باري مورد قبول وزارت نفت به عنوان مجري اصلي اين طرح قرار گرفت.

نوسازي 5000 کاميون از محل قانون رفع موانع توليد

مشاور رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي با اشاره به ماده 12 قانون رفع موانع توليد گفت: اين ماده به بودجه دولت وابسته نيست و بلکه به صرفه جويي وابسته است و اين تبديل به منابع اصلي دستگاه‌ها شد به طوري که نزديک به 5000 دستگاه کاميون از طريق همين منبع قانوني نوسازي شد.

وي افزود: با توافقي که ميان وزارت راه و شهرسازي و وزارت نفت امضا شد،‌ طرح نوسازي65 هزار کاميون با اختصاص 2 ميليارد و 762 ميليون دلار براي 5 سال از محل صرفه جويي کليد خورد.

بمانا خاطرنشان کرد: از محل اين طرح 5000 کاميون نوسازي شد و 18 هزار قرار داد منعقد شد اما دو عامل تحريم و طرح جديد رياست جمهوري باعث توقف اين طرح شد.

مشاور رئيس سازمان يادآورد: در طرح نوسازي 65 هزار کاميون متقاضي براي خريد کاميوني با قيمت ميانگين 450 تا 500 ميليون تومان 20 درصد آورده داشت و 80 درصد تسهيلات با سود 9 درصد به وي تعلق مي‌گرفت.

جزئيات طرح نوسازي رياست جمهوري

وي در ادامه به طرح «نوسازي ناوگان درون و برون شهري» که از سوي نهاد رياست جمهوري در پيش گرفته شد،‌ اشاره کرد و گفت: در اين طرح 50 درصد هزينه نوسازي ناوگان حمل‌‌ونقل عمومي شامل کاميون،‌ کاميونت،‌ اتوبوس و ميني‌بوس را دولت پرداخت مي‌کرد و 30 درصد با ارائه تسهيلات 18 درصد و 20 درصد آورده متقاضي بود. که متولي اصلي آن وزارت صنعت،‌معدن و تجارت بود و سازمان به عنوان بازوي اجرايي در اين طرح حضور داشت.

وي افزود تا کنون 360 دستگاه کاميون طبق بند 21 طرح قديم با هدف استفاده از مزاياي طرح جديد به متقاضيان واگذر شد.

تفاوت طرح‌هاي دوم و سوم نوسازي ناوگان حمل‌ونقل عمومي

بمانا با اشاره به تفاوت‌هاي دو طرحي که طي سال‌هاي اخير اجرا شده است بيان داشت: در طرح قبلي که وزارت نفت متولي آن بود سه عامل سازمان بهينه سازي مصرف سوخت( وزارت نفت)، سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي (وزارت راه و شهرسازي) و عاملان صرفه جويي (کارخانه‌هاي طرف قرارداد بانک‌ها) دست اندرکار بودند. اما در طرح جديد 16 دستگاه اعم ازوزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي دولتي، غير دولتي و بانک‌ها فعاليت مي‌کنند. البته همکاري صندوق توسعه ملي بابت کمک‌هايي که در راستاي نوسازي ناوگان انجام داد در اين طرح جاي تشکر و قدرداني دارد.

طرح نوسازي 65000 کاميون فرسوده متوقف نشده است

 مشاور رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي يادآور شد: طرح نوسازي 65000 کاميون فرسوده به طور کامل متوقف نشده است و تمام قرارداد‌هاي منعقد شده به عنوان تعهد طرح پا برجاست.

وي افزود: دو شرکت‌ سازنده کاميون و اتوبوس در حال تلاش  براي توليد و تحويل تعدادي خودرو از محل طرح رياست جمهوري به متقاضيان هستند.

طرح چهارم نوسازي بدون تاثيرپذيري از تحريم ها

بمانا در ادامه به طرح واردات کاميون‌هاي زير سه سال ساخت اشاره کرد و گفت: اين طرح اولين بار در بند «ه» ماده 163 قانون برنامه پنجم توسعه پايه‌گذاري شد که تعداد 2 هزار تا 3 هزار دستگاه از اين طرح وارد شد. اين طرح مجدد در قانون ششم توسعه نيز مطرح شد که به دليل تکرار، در بند «ث» ماده 30 قانون احکام دائمي قرار گرفت و پس از تصويب آيين نامه‌ آن، دستورالعمل اجرايي به وزير نيز ابلاغ شد. اما به دليل اينکه سازمان ملي استاندارد تفسير خود از قانون را کاميون‌هاي صفر کيلومتر سه سال ساخت عنوان کرده به دنبال اخذ استفساريه براي رفع ابهامات هستيم.

وي با بيان اينکه تا کنون به هيچکس « مجوز واردات کاميون هاي کار کرده زيرسه سال ساخت داده نشده است» تاکيد کرد: وارد کاميون‌هاي زير سه سال ساخت بايد 4 رکن استاندارد ايمني و کيفيت، استاندارد آلايندگي، خدمات پس از فروش داشته باشند و به ازاي هر واردات هر يک خودرو يک خودرو فرسوده با مشخصات مشابه يا بنا به ظرفيت خودرو وارداتي بايد از چرخه  خارج شود.

مشاور رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي تصريح کرد: کاميون هاي زير سه سال ساخت مد نظر دست دوم هستند،‌ و به همين خاطر قيمت آن‌ها به شدت نسبت به نمونه نو پايين تر است.

تخفبف 25 درصدي عوارض گمرکي براي واردات کاميون‌هاي زير سال ساخت

وي افزود: به دليل اينکه واردات کنندگان اقدام به اسقاط خودرو مي‌کنند،‌ عوارض گمرکي براي آنها مشمول تخفيف 25 درصدي مي‌شود.

بمانا در پايان خاطرنشان کرد: تحريم ها تاثيري بر طرح چهارم نوسازي يا همان واردات کاميون‌هاي زير سه سال ساخت ندارد و  زيرا افراد حقيقي و حقوقي داراي مجوز نيز مي‌توانند از مالکان خارجي و حتي شرکت مادر کاميون دست دوم زير سه سال ساخت خريداري کنند.

وي به دليل بالا بودن سطح تقاضا براي طرح واردات کاميون‌هاي زير سه سال ساخت گفت: با توجه به اهميت و اوليت حمايت از توليد داخل اين طرح فقط براي نوسازي 20 درصد از ناوگان فرسوده در نظر گرفته شده و 80 درصد براي توليد داخل در نظر گرفته شده است.

درخواست توليدکنندگان کاميون براي واردات ناوگان زير سه سال ساخت

وي با اشاره به حمايت کارخانجات توليد کاميون داخلي از اين طرح، گفت: آنها در خواست واردات کاميون‌هاي کار کرده دارند تا بتوانند با ارائه خدمات پس از فروش چرخ کارخانه خود و تعدادي از پرسنل خود را حفظ کند.

بمانا با بيان اينکه «پيشنهاد اصلي طرح واردات کاميون‌هاي زير سه سال ساخت از سوي صنف حمل‌ونقل جاده‌اي مطرح شده است» اظهار داشت: وزارت صنعت،‌معدن و تجارت نيز همکاري خوبي در اين طرح داشته است و طبق چارچوب تعريف شده کارخانجات، شرکت‌هاي توانمند،‌ تجار بخش حمل‌ؤنقل جاده‌‌اي (مانند وارد کنندگان لاستيک و لوازم يدکي و قطعات) و مالکان خودروهاي فرسوده مي توانند اقدام به واردات کاميون‌هاي زير سه سال ساخت  کنند.

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

 1398/12/15  تاریخ خبر
دیدار و گفتگوی کنسول های پاکستان با مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری

در راستاي افزايش مبادلات تجاري و حمل و نقلي بين دو کشور و با تاکيد روساي جمهور دو طرف ، ساخت دو پايانه مرزي ريمدان و پيشين از سوي طرف ايراني آغاز شده است که نيازمند تسريع و توجه بيشتر از سوي طرف پاکستاني است .

 ?کنسول هاي رواديد و امور اجتماعي پاکستان با مديرکل دفتر ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي در خصوص مسائل حمل‌ونقل بين‌المللي جاده‌اي بين دو کشور ديدار و گفتگو کردند .

منوچهر سلمان‌زاده در اين ديدار با اشاره به سابقه 33 ساله موافقتنامه حمل‌ونقل جاده‌اي بين دو کشور و برگزاري کميسيون‌هاي مشترک اقتصادي و جاده‌اي افزود : مناسبات حمل‌ونقلي جاده‌اي دو کشور در سطحي مطلوب بوده و دستور کار اصلي اين ديدار رسيدگي به مشکلات رواديد رانندگان ايراني از کنسولگري پاکستان است . به‌منظور کاهش زمان صدور رواديد رانندگان پيشنهاد گرديد ، نماينده‌اي از سوي انجمن صنفي شرکت هاي حمل‌ونقل بين‌المللي ايران ، معرفي و براي تجميع درخواست رواديد اقدام نمايد تا ضمن کاهش مراجعات افراد ، امکان هرگونه دخالت واسطه‌ها در اين زمينه به حداقل برسد .

سلمان‌زاده خاطرنشان کرد : در راستاي افزايش مبادلات تجاري و حمل و نقلي بين دو کشور و با تاکيد روساي جمهور دو طرف ، ساخت دو پايانه مرزي ريمدان و پيشين از سوي طرف ايراني آغاز شده است که نيازمند تسريع و توجه بيشتر از سوي طرف پاکستاني است .

اين گزارش حاکي است ، آقايان سليمان و شاه‌پسند ، کنسول هاي رواديد و امور اجتماعي پاکستان ، ضمن اشاره به گستره خدمات کنسولي پاکستان در تهران ، مشهد و زاهدان ، نسبت به تصدي مستقيم همکاران سفارت و عدم برون‌سپاري خدمات ، مضافاً پاسخگويي و اولويت‌دهي امور رانندگان به ديگر متقاضيان رواديد ، تاکيد و در زمينه رسيدگي به مشکلات مطروحه و اجراي پيشنهادهاي طرف ايراني از طريق مراجع ذيربط اعلام آمادگي نمودند .

گفتني است در اين نشست ، نمايندگان صنوف شرکت هاي حمل‌ونقل بين‌المللي نيز حضور داشته و درخصوص همکاري بر موارد مطروحه ، اعلام آمادگي و برخي پيشنهادها ارائه شد .

منبع: سازمان راهداري حمل و نقل جاده اي

 1398/12/13  تاریخ خبر
با پیشنهاد وزیر متصدیان ترانزیت از پرداخت هزینه دیرکرد کانتینر معاف شدند
با پيشنهاد وزير راه و شهرسازي، انجمن كشتيراني و خدمات وابسته ايران، تمامي کانتينر‌هاي پر و خالي متوقف در مرزهاي بين المللي را از پرداخت هزينه ديرکرد معاف کرد.

شهرام آدم نژاد، معاون حمل‌ونقل وزير راه و شهرسازي  اعلام کرد: با پيشنهاد وزير راه و شهرسازي، انجمن كشتيراني و خدمات وابسته ايران به‌منظور جلوگيري از اثرات سوء اقتصادي شيوع ويروس كرونا و كاهش زيان‌هاي دست‌اندركاران امر ترانزيت كشور كه بدليل انسداد مرزهاي بين‌المللي با توقف كاميون‌هاي حامل كالاهاي ترانزيت خارجي مواجه شده اند، حسب وظايف ملي، اجتماعي و حرفه‌اي خود تصميم گرفت، كليه كانتينرهاي پر و خالي مرتبط را كه ضوابط اجرايي آن متعاقباً و رسما به استحضار خواهد رسيد از پرداخت هزينه دير كرد كانتينر معاف کند.

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

 1398/12/11  تاریخ خبر
مبادلات تجاری کامیونی ایران با ۴ کشور همسایه ادامه دارد/ لغو محدودیت مبادلات با ۳ کشور تا هفته آینده

مقام مسئول سازمان راهداري از تداوم مبادلات تجاري کاميوني با کشورهاي افغانستان، عراق، آذربايجان و روسيه (از مسير آذربايجان) خبر داد و گفت: محدوديت مبادلات با ? کشور تا هفته آينده لغو مي‌شود.

منوچهر سلمان‌زاده اظهار کرد: نسبت به هفته گذشته در مبادلات تجاري جاده‌اي با کشورهايي که محدوديت اعمال شده بود، تغيير خاصي نداشته‌ايم.

وي ادامه داد:‌ همچنان مبادلات تجاري کاميوني با ترکمنستان،‌ پاکستان و ترکيه متوقف شده است.

وي با بيان اين‌که البته خروج و ورود کاميون‌هاي ايراني و ترکيه‌اي از مرزها انجام مي‌شود، افزود: ما در ترکيه و اروپا ناوگان جاده‌اي داريم که در حال ورود به کشور و حامل کالا هستند.

مديرکل دفتر ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي سازمان راهداري با اعلام اين‌که ناوگان جاده‌اي ترکيه يا کشورهاي ديگر مي‌توانند از خاک جمهوري اسلامي ايران عبور کنند، گفت: در حال حاضر هيچ ناوگاني ورودي از ترکيه نداريم.

سلمان‌زاده ابراز کرد:‌ در حال حاضر مبادلات تجاري کاميوني با کشورهاي افغانستان، آذربايجان و عراق بدون محدوديت انجام مي‌شود، ضمن اين‌که به کشورهايي ديگر از جمله روسيه که از مسير آذربايجان مي‌گذرد نيز مبادلات همچنان برقرار است.

وي در خصوص زمان محدوديت توقف مبادلات تجاري کاميوني با کشورهاي ترکيه، ترکمنستان و پاکستان، خاطرنشان کرد:‌ مسئولان اين کشورها اعلام کرده‌اند اين محدوديت‌ها موقتي است و تا يک هفته آينده روال مبادلات با ايران عادي خواهد شد.

وي هفته گذشته درباره مسائل مربوط به تأثير کروناويروس بر مبادلات جاده‌اي کالاي ايران با کشورهاي همسايه به تسنيم گفته بود: در اين بخش واردات از کشورها و صادرات کالا به کشورهاي همسايه هيچ محدوديتي از سوي ايران اعلام نشده است.

وي تصريح کرد:‌ فقط کشور عراق با توجه به محدوديت استقرار نيروي انساني، در حوزه مسافري محدوديت‌هايي در مرزهاي مهران و خسروي اعمال کرده است، اما در بحث کالا هيچ محدوديتي براي مبادلات با اين کشور نداريم.

وي با بيان اين‌که در مرز مهران به‌دليل اين‌که عراقي‌ها اعلام کرده‌اند "کمبود نيروي انساني داريم"، فعاليت‌هاي تجاري انجام نمي‌شود،‌ افزود: با عراق 7 مرز مشترک داريم که در 5 مرز تبادلات کالا انجام مي‌شود.

مديرکل دفتر ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي سازمان راهداري با يادآوري اين‌که مبادلات با کشور افغانستان هم بدون محدوديت انجام مي‌شود، گفت: فقط ترکمنستان از امروز محدوديت‌هايي را براي مبادلات کالا با ايران وضع کرده که علت دقيق آنرا نيز اعلام نکرده است.

سلمان‌زاده اضافه کرد: به صاحبان کالا توصيه مي‌کنيم با توجه به شرايط موجود به اطلاعيه‌ها و اعلان‌ها توجه کنند تا در مراجعه به مرزها با توقف احتمالي مواجه نشوند.

منبع: خبرگزاري تسنيم