اخبار
 1399/01/10  تاریخ خبر
مسیر تجارت ایران با ترکیه از طریق ریلی باز است

 لطيفي سخنگوي گمرک تصريح کرد: با وجود توقف فعاليت مرز بازرگان براي انجام رويه‌هاي صادرات، واردات و ترانزيت به دليل تصميمات آنکارا براي کنترل و مقابله با شيوع کرونا، چند روزي است که راه تجارت با ترکيه در رويه‌هاي صادرات، واردات و ترانزيت کالا بين ايران و ترکيه از طريق مرز رازي و با هماهنگي راه آهن جمهوري اسلامي ايران از طريق ريلي صورت مي‌گيرد.

او افزود: از 26 اسفند تا کنون، نزديک به500واگن کالاي تجاري از طريق گمرک رازي بين دو کشور رد و بدل شده که از اين ميزان نزديک به 190 واگن کالاي صادراتي از ايران به ترکيه و حدود 310 واگن کالا نيز واردات از ترکيه به ايران را شاهد بوديم.

لطيفي اظهار کرد:از ده کاميون اقلام بهداشتي که از کشور‌هاي ديگر و از مسير ترکيه بايد وارد کشور مي‌شد، فردا دو کاميون با ورود از بازارچه مرزي ساري سو وارد کشور مي‌شود. در ضمن کاميون‌هاي ترکيه و ايراني از طريق مرز بازرگان به سمت کشور‌هاي خود مجاز به تردد هستند.

منبع: گمرک نيوز

 1399/01/10  تاریخ خبر
آخرین وضعیت بازارهای صادراتی ایران با کشورهای همسایه پس از شیوع کرونا
مسعود کمالي اردکاني، سرپرست معاونت توسعه بازارهاي صادراتي سازمان توسعه تجارت ايران، گزارشي از آخرين وضعيت مرزهاي تجاري با کشورهاي همسايه ارائه و اشاره کرد گزارش وضعيت مرزها در اپليکيشن راهنماي تجارت در پايگاه اطلاع‌رساني سازمان توسعه تجارت ايران به صورت روزانه بارگذاري مي‌شود.

وي افزود: مرزهاي تجاري با شمال کشور عراق، شامل مرزهاي "باشماق"، "پرويزخان" و "تمرچين" فعلاً فعال است اما مرزهاي جنوبي با کشور عراق در حال حاضر مسدود است. در مورد عمان نيز تردد کالا در برخي بنادر مثل بندر "سلطان قابوس" با وجود برخي محدوديت‌ها برقرار است. اما کويت تقريباً تردد کالا و مسافر را ممنوع اعلام کرده و قطر نيز ارسال مواد غذايي را ممنوع  و مواد معدني را مجاز اعلام کرده است. همچنين تجارت کالا با امارات متحده عربي با اعمال محدوديت‌هايي در حال انجام است.

کمالي‌اردکاني بيان داشت: در مورد کشورهاي همسايه شمالي،  مرز ترکمنستان، حمل ريلي مواد غيرغذايي از طريق مرز "سرخس" در حال انجام اما مرز "اينچه‌برون" تا 13 فرودين مسدود خواهد بود. همچنين حمل و نقل ريلي و جاده‌اي مواد غذايي به طور کلي در اين مرز ممنوع است. در مورد آذربايجان نيز کالاها تقريباً در حال تردد و مسير ترانزيت باز است. در مورد کشور ارمنستان محدوديت‌هايي اعمال مي‌شود و لغو رواديدي که با اين کشور داشتيم، فعلا اعمال نمي‌شود.  اما برخي کالاهايي که فهرست آن بين دو کشور مبادله شده است، قابل تردد است و از طريق مرز "مغري"، ترانشيپ مي‌شود. در مورد کشور قزاقستان و روسيه نيز کالاها با کندي به دليل رعايت مسائل بهداشتي در حال تردد است.

سرپرست معاونت توسعه بازارهاي صادراتي سازمان توسعه تجارت ايران افزود: در مورد افغانستان نيز به غير از مشکل صدور ويزا براي راننده‌هاي کاميون افغان که در حال پيگيري هستيم، مورد خاصي در مرزها وجود ندارد. در مرزهاي ترکيه صرفا کالاهاي کشاورزي با کاميون‌هاي ترک موجود در ايران از مرز سرو اروميه صادر مي‌شود. همچنين در مرز خوي- رازي تردد کالا از مسير ريلي ميسر شده است. در مرز بازرگان- ماکو نيز صرفا بازگشت کاميون‌هاي ايراني و ترک (با بار صادراتي ايران و يا بدون بار) به کشور مبدأ در حال انجام است. مرزهاي ايران با پاکستان نيز با توجه به مصوبه شوراي امنيت پاکستان فعلاً  مسدود اعلام شده است.

منبع: خبرگزاري فارس
 1399/01/06  تاریخ خبر
در 11 ماهه اول امسال: ترانزیت 9 هزار و 600 تن کالا از مرز ماهیرود
مزيدي رييس پايانه مرزي ماهيرود گفت: در 11 ماه گذشته امسال  هزار و 5929 تن کالا‌ي ترانزيتي توسط ناوگان حمل و نقل بين المللي از مرز ماهيرود ترانزيت شد که درمقايسه بامدت زمان مشابه پارسال 391% افزايش داشته است.
او افزود: اين ميزان کالا درقالب بيش از 368 سفرحمل شده است که در مقايسه با مدت زمان مشابه پارسال شاهدافزايش 343% تعدادسفر نيز هستيم.
مزيدي اظهار کرد با توجه به شيوع بيماري کرونا و در جهت مقابله و قطع چرخه کرونا در استان تمهيداتي از جمله استقرار تيم پايگاه بهداشتي در پايانه مرزي ماهيرود، ضدعفوني نمودن هر روزه سالن‌هاي تجاري، مسافري و مکان‌هاي پايانه مرزي آموزش مبارزه با بيماري کرونا با محدوديت دانشگاه علوم پزشکي استان جهت کليه پرسنل ادارات مستقر در پايانه مرزي ماهيرود، توزيع ماسک و دستکش در بين پرسنل ادارات مستقر و اطلاع رساني نکات بهداشتي و مراقبتي به مترددين بوسيله توزيع بروشور‌هاي مربوط ديده شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


 1399/01/05  تاریخ خبر
مرز رسمی پروز خان باز است و فعالیت های تجاری ادامه دارد
مديرکل گمرک پرويزخان گفت: مرز رسمي پروز خان باز است و فعاليت هاي تجاري ادامه دارد .

مسلم احمدي نصر با بيان اين مطلب افزود : اين مرز بين المللي به منظور صادرات و مبادلات تجاري با عراق به صورت شبانه روزي فعال و اقدام هاي بهداشتي براي مقابله باويروس کرونا در اين مرز نيز به طور مستمر انجام مي شود.

وي گفت : اقدام هاي بهداشتي و گندزدايي محيط مرز روزانه با همکاري پايانه پرويزخان و هنگ مرزي،شرکت تعاوني مصرف کارکنان گمرک و ساير ارگان هاي مستقر در مرز اين مرز انجام مي شود.
وي اظهار داشت: اداره کل گمرکات استان کرمانشاه وگمرک پرويزخان اقدام به تهيه مواد گندزدايي کرده و بخشي را به پايانه پرويزخان، شهرداري قصرشيرين و ساير ارگان هاي متقاضي براي انجام گندزدايي در مرز و شهرستان و روستاهاي اطراف قرار داده است و امروز نيز همه کاميون هاي حامل کالا در پارکينگ ها قبل از مرز و مسير کمربندي و جاده هاي منتهي به مرز، براي خروج از کشور به محوطه مرزي گمرک هدايت و پس از انجام تشريفات خارج شدند.
مديرکل گمرک مرز رسمي پرويزخان گفت: گمرک براي کاهش مراجعه کنندگان حضوري اقدام به راه اندازي سامانه ثبت نامه و درخواست و پيگيري مکاتبات از طريق پورتال گمرک جمهوري اسلامي ايران کرده که علاوه بر حذف کاغذ و کاهش هزينه ها در پيشگيري از شيوع ويروس نيز موثر است.
احمدي نصر ادامه داد: علاوه بر کالاهاي صادراتي، تشريفات گمرکي کالاهاي ترانزيتي و فرآورده هاي نفتي نيز از مرز رسمي پرويزخان درحال انجام است که با احتساب آمار اين کاميون ها حجم تردد کاميون ها روزانه به يک هزار دستگاه مي رسد.
 وي اظهار داشت: پارسال ارزش کالاهاي صادراتي از مرز رسمي پرويزخان به کشور عراق به يک ميليارد و 458 ميليون دلار به وزن سه هزار و 386 ميليون تن رسيد که از نظر ارزشي 18 درصد و به لحاظ وزني 14 درصد نسبت به سال 97 افزايش داشت.

منبع: خبرگزاري ايرنا
 1398/12/28  تاریخ خبر
کشف دو محموله بزرگ شیشه و کراک دردو تانکر حمل سوخت
دو محموله بزرگ  شيشه و کراک  روز دوشنبه 26 اسفندماه، جمعا  به وزن 760 کيلو و 562گرم  در مرزهاي شرقي کشور از دو تانکر حمل سوخت که به صورت ماهرانه اي جاسازي شده بود توسط  پرسنل گمرک و با کمک سگ هاي مواد ياب و دستگاه  ايکس ري کشف شد.

در اولين محموله مربي سمگا (سگ هاي مواد ياب) براي بررسي وارد تانکر مي شود و به دليل مغايرت در نظافت دريچه اول تانکر با دريچه هاي شماره دو و سه  به تانکر خالي سوخت که از کشور افغانستان در حال ورود به کشور بود مشکوک مي شود.

مربي سگ مواد ياب گمرک ايران که در اين مورد شاخص هاي خطر را تشخيص داده بود با دقت بالا و کمک سگ هاي مواد ياب گمرک  متوجه جاسازي مواد در دريچه شماره سه تانکر مي شود.

بر اساس اين گزارش، پس از کشف و استخراج مواد مخدر مشخص شد که 592 کيلو و 312 گرم مواد مخدر( شامل 73 کيلو و 750 گرم شيشه و518 کيلو و 562 گرم کراک) داخل تانکر سوخت جاسازي شده بود.

.به گزارش روابط عمومي گمرک ايران ، مواد مخدر مکشوفه پس از تعيين ماهيت و  توزين توسط پرسنل گمرک  ، طي يک صورتجلسه همراه با تانکر توقيفي و راننده به نماينده دادستان محل و ضابطين دادگستري تحويل شد.

در محموله دوم نيز،  يک دستگاه تانکر به رانندگي تبعه افغانستاني وارد يکي از گمرکات شرق کشور شده و پرسنل هنگ مرزي به احتمال جاسازي مواد مخدر در اين کاميون مشکوک مي شوند وسپس باهماهنگي با گمرک ، تانکر به واحد ايکس ري کاميوني گمرک ايران ارجاع و پس از اسکن و بررسي دقيق و احتمال جاسازي در قسمت بالاي تانکر، مشخص مي شود که سرتاسر تانکر دو جداره شده است و پس از بررسي دقيق و کنترل فيزيکي اين تانکر توسط پرسنل ايکس ري و مرزباني مشخص مي شود که تعداد 60 بسته با لفاف آلومينيومي مجموعاً به وزن168کيلو و250 گرم هروئين فشرده در قسمت بالاي تانکر بين پوشش دو جداره تانکر جاسازي شده است .

 همکاري واحد ايکس ري گمرک با هنگ مرزي در تشخيص دو جداره کردن تانکر و جاسازي ماهرانه مواد در لفاف هاي آلومنيومي ( براي عدم شناسايي با دستگاه هاي الکترونيکي)، بسيار مهم و نتيجه بخش بوده است.

واحد ايکس ري گمرک بابهره گيري از تکنيک هاي کنترلي و دقت بالا ، مواد جاسازي شده هروئين فشرده به وزن 168 کيلوو 250 گرم در اين تانکر را شناسايي و بعد از تخليه کامل مواد،  طي صورتجلسه اي کاميون و مواد تحويل مقامات قضايي شد.

از ابتداي سال جاري کشفيات ماده مخدر شيشه از مبداء افغانستان در مقايسه با سال گذشته ده ها برابر شده و رشد توليد فزاينده مواد مخدر صنعتي در اين کشور يکي از نگراني هاي جدي به شمار مي رود که  بايد مورد توجه مجامع جهاني قرار گيرد.

منبع: گمرک نيوز
 1398/12/26  تاریخ خبر
کشف 3598 بطری مشروبات الکلی در گمرک شهید رجایی
کارکنان گمرک شهيد رجايي 3598 بطري و قوطي مشروبات الکلي را که در انتهاي يک کانتينر ترانزيتي جاسازي شده بود، توسط ايکس ري کاميوني کشف کردند.
ابوالفضل اکبرپور ناظر گمرکات استان هرمزگان و مديرکل گمرک شهيد رجايي با اعلام اين خبر گفت: محموله مکشوفه توسط يک دستگاه کانتينر ترانزيتي حامل لوازم مستعمل خودرو که از مبدا امارات به مقصد افغانستان در حرکت بود کشف شد.
 وي افزود : اين محموله که شامل انواع مشروبات الکلي بود به صورت ماهرانه اي در يخچال هاي خانگي و در انتهاي کانتينر جاسازي شده بود.
به گزارش روابط عمومي حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان کارکنان گمرک شهيد رجايي در آبان ماه سال جاري موفق به کشف بيش از 200 کيلوگرم ماده مخدر مت آمفتامين (شيشه) با استفاده از ايکس ري شدند.

منبع: گمرک نيوز
 1398/12/26  تاریخ خبر
اینفوگرافیک میزان صادرات و ترانزیت در بندر شهید رجایی طی ۱۱ ماه امسال
منبع: پرتال حمل ونقل
 1398/12/24  تاریخ خبر
بسته شدن مرزهای عراق یک هفته دیگر تمدید می‌شود
نايب رييس کميسيون صادرات غيرنفتي اتاق ايران ادامه داد: حالا براساس صحبت‌هاي آقاي مسجدي، سفير ايران در عراق، قصد کشور عراق از همان ابتدا بستن مرزها به مدت دو هفته بود. بنابراين بازگشايي مرزها از روز شنبه يا يکشنبه درست نبوده و اين تصميم يک هفته ديگر تمديد مي‌شود.نايب رييس کميسيون صادرات غيرنفتي اتاق ايران ادامه داد: حالا براساس صحبت‌هاي آقاي مسجدي، سفير ايران در عراق، قصد کشور عراق از همان ابتدا بستن مرزها به مدت دو هفته بود. بنابراين بازگشايي مرزها از روز شنبه يا يکشنبه درست نبوده و اين تصميم يک هفته ديگر تمديد مي‌شود.به گزارش تين‌نيوز به نقل از ايلنا، با شيوع بيماري کرونا در ايران بسياري از کشورهاي منطقه اقدام به بستن مرزها و يا کنترل شديد تردد کاميون‌هاي ايراني کردند. در اين ميان کشور عراق بعنوان اولين مقصد کالاهاي صادراتي ايران از نخستين کشورهايي بود که نسبت به اين موضوع واکنش نشان داد. بطوري که هيات گذرگاه‌هاي مرزي عراق روز يکشنبه ?? اسفند اعلام کرد پنج مرز زميني شلمچه، زرباطيه، منذريه، شيب و مندلي ميان ايران و عراق به مدت يک هفته بسته و تبادلات تجاري از اين مرزها انجام نمي‌شود.سيد مصطفي موسوي در گفت‌وگو با ايلنا در مورد بازگشايي مرزهاي عراق اظهار داشت: قرار بود که اين تصميم هيات گذرگاه‌هاي مرزي عراق پس از يک هفته دوباره مورد ارزيابي و در مورد بازگشايي مرزهاي تجاري ايران و عراق تصميم‌گيري شود. البته اين مدتي براي بازگشت عراقي‌هاي به کشورشان هم بود.نايب رييس کميسيون صادرات غيرنفتي اتاق ايران ادامه داد: حالا براساس صحبت‌هاي آقاي مسجدي، سفير ايران در عراق، قصد کشور عراق از همان ابتدا بستن مرزها به مدت دو هفته بود. بنابراين بازگشايي مرزها از روز شنبه يا يکشنبه درست نبوده و اين تصميم يک هفته ديگر تمديد شده است.

منبع: تين نيوز