اخبار
 1398/04/25  تاریخ خبر
به زودی انتخابات اعضاء بخشهای انجمن برگزار خواهد شد
به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران، در راستاي هم انديشي و ايجاد مشارکت جمعي در جهت بهبود اوضاع کسب و کار ، بررسي و رفع موانع ومشکلات موجود در عرصه حمل و نقل بين المللي،  انجمن ايران در اطلاعيه اي از مديران شرکتهاي عضو که واجد شرايط حضور دربخشهاي زير مجموعه هيئت مديره عبارتند از بخش حقوقي، بخش جاده اي ( کريرهاي فعال)،بخش بيمه ، ترانزيت و امور گمرکي ، بخش امور مالياتي و بخش فورواردري و لجستيک هستندد عوت به عمل مي آورد که طي يک هفته .آمادگي خود را جهت همکاري به دبيرخانه انجمن اعلام کنند
 1398/04/25  تاریخ خبر
ایران؛ مسیر ترانزیت کالاهای قزاقستان به ترکیه

مديرعامل منطقه آزاد انزلي ايران  اعلام کرد به‌زودي ترانزيت کالاي قزاقستان به ترکيه از طريق کشورش صورت خواهد گرفت.

رضا مسرور، مديرعامل منطقه آزاد انزلي در شمال ايران  اظهار داشت: ترانزيت کالاهاي قزاقستان به ترکيه و بالعکس، از طريق بندر کاسپين در استان گيلان ايران آغاز خواهد شد.

وي افزود: ترکيه و قزاقستان نيز طي جلساتي درباره استفاده از اين مسير به توافق رسيده اند.

مسرور درباره اهميت جايگزيني مسير ايران تصريح کرد: 

«قزاقستان مي تواند از طريق جمهوري آذربايجان و گرجستان ترانزيت انجام دهد، اما مسير ايران به دليل اينکه تنها از يک کشور عبور مي‌کند مقرون به صرفه است.

کاسپين، از مهمترين بنادر درياي خزر است و با اتصال به ريل مي‌تواند نقش مهمي در کريدور شمال-جنوب بازي کند. بندر کاسپين 22 پست اسکله دارد و ظرفيت آن 15 ميليون تن کالا در سال است».

او درباره پروژه احداث بزرگترين آکواريوم ايران به دست متخصصين ترکيه نيز گفت:

بازرگانان ترک، سرمايه‌گذاري بزرگي در منطقه آزاد انزلي ايران انجام داده اند. مجموعه پارک اكواريوم با سرمايه‌گذاري کمپاني ترک به عنوان يکي از شركت هاي موفق در حوزه ساخت پارک هاي تفريحي ساخته شده است.

سرمايه‌گذاري 30 ميليون يورويي ترک‌ها براي احداث ايجاد يک مجموعه دوطبقه در 10 هزار مترمربع همراه با تونل اكواريوم، شهر بازي، بولينگ، رستوران توانسته گردشگران زيادي را به اين منطقه جذب كند. سال گذشته 500 هزار نفر از اينجا بازديد کردند.

از سرمايه‌گذاران خارجي، به‌ويژه ترک‌ها استقبال مي‌کنيم. درخواست چند پروژه در حوزه زيرساخت و گردشگري از سوي آنها مطرح شده است. از حضور بيش از پيش آنها استقبال مي‌کنيم چرا که از کشور دوست، برادر و همسايه ما هستند».

مسرور درباره مشوق‌هايي که اين منطقه براي سرمايه گذاران خارجي در نظر گرفته است هم اظهار داشت: «مهمترين مساله اين است که سرمايه گذاران داراي مديريت واحد هستند. معافيت‌هاي مختلفي همچون 20 سال معافيت مالياتي و بازار هدف 80 ميليوني ايران روبرو هستند».

منبع: خبرگزاري آناتولي
 1398/04/25  تاریخ خبر
3 راهکار اتاق ایران برای تجارت با همسایگان

معاون بين‌الملل اتاق ايران در نشستي با مسئولان بين‌الملل اتاق‌هاي استاني، توسعه روابط و مناسبات تجاري با کشورهاي همسايه و کشورهاي منطقه را به عنوان محور اصلي برنامه‌هاي اتاق ايران به ويژه در دوران تحريم اعلام و تأکيد کرد: در اين رابطه اتاق‌هاي مرزي، اتاق‌هاي مشترک و اتاق‌هاي معين نقش سازنده‌اي دارند.

معاون بين‌الملل اتاق ايران طي نشستي با مسئولان بين‌الملل اتاق‌هاي استاني به وضعيت اقتصادي کشور و فشارهاي ناشي از تحريم‌ها اشاره و تصريح کرد: با توجه به مشکلاتي که در روند تجارت کشور پيش آمده است، راهي جز توسعه صادرات غيرنفتي نداريم و در اين راستا بايد تمرکز خود را روي کشورهاي همسايه و کشورهاي منطقه بگذاريم.

محمدرضا کرباسي، معاون بين‌الملل اتاق ايران با توجه به توان اقتصادي که در ايران وجود دارد، گفت: علي‌رغم تحريم‌هاي حاکم بر اقتصاد ايران، نبايد ارزش پول کشور نسبت به ديگر ارزها تا اين حد سقوط مي‌کرد. بايد دليل اصلي اين افت ارزش پول را در جاي ديگري پيدا کرد.

به اعتقاد وي آنچه منجر به کاهش ارزش پول ملي ايران شده است، وابستگي صرف به درآمدهاي نفتي است. او گفت: اگر ايران بتواند ميزان صادرات غيرنفتي خود را افزايش دهد، ارزش پول ملي را حفظ خواهد کرد.

معاون بين‌الملل اتاق ايران با اشاره به بسته شدن دروازه‌ کشورهاي اروپاي غربي به روي کالاهاي ايراني و اجتناب کشورهاي آسيايي مانند کره جنوبي و ژاپن از تداوم همکاري‌هاي تجاري با ايران، تأکيد کرد: در حال حاضر راهي جز تمرکز بر بازار کشورهاي همسايه نداريم. اين استراتژي را از ابتداي سال 97 اتخاذ کرديم و در حال حرکت در اين همين مسير هستيم.

وي ادامه داد: البته در اين حوزه هم طي سال‌هاي گذشته آن‌طور که بايد رفتار نکرديم و برخي دلخوري‌ها وجود داشت. بدين ترتيب از سال گذشته بازسازي روابط با همسايگان را آغاز کرديم. امروز خوشحاليم اگر بگوييم با وجود همه مشکلات و فشارها توانستيم با کشوري مانند ژاپن که وابستگي قابل توجهي به آمريکا دارد به طور غيرمستقيم همکاري کنيم.

کرباسي خاطرنشان کرد: در اين مسير بخش خصوصي و دولتمردان با يکديگر همکاري کردند و توانستند راه‌هايي را براي ادامه همکاري‌هاي تجاري با برخي از کشورها پيدا کنند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به برخي کارشکني‌ها، محدوديت‌ها و عوامل داخلي که مسير تجارت را پيچيده‌تر مي‌کنند، اشاره و تشريح کرد: اتاق ايران در برابر مشکلاتي از اين دست نيز تلاش کرده تا با ارائه راهکارهاي عملياتي، راه را براي تداوم فعاليت‌هاي تجاري بخش خصوصي آسان کند. براي مثال زماني که موضوع پيمان‌سپاري ارزي مطرح شد، بسياري از صادرکنندگان براي واردات تجهيزات و مواد اوليه موردنياز توليد خود و يا ديگر توليدکنندگان دچار مشکل شدند.

کرباسي تأکيد کرد: در آن زمان، نشست‌هاي متعددي با مسئولان و تصميم‌گيرندگان در بخش توليد و صنعت ترتيب داديم و خواستار مقابله با اين موانع شديم که خوشبختانه جواب هم گرفتيم هرچند که حدود يک سال از اين تصميم گذشته بود و آسيب‌هاي جدي بر فعاليت‌هاي تجاري کشور وارد آمد.

به گفته اظهارات معاون بين‌الملل اتاق ايران بايد در دوران جنگ، قوانين و مقررات مناسب با همان دوران بر اقتصاد کشور حاکم شود؛ قوانين مربوط به دوران صلح نمي‌تواند پاسخگوي نيازهاي مردم در شرايط جنگي باشد.

وي در ادامه روند ثبت سفارش و درج اطلاعات کامل مربوط به صادرات و واردات را در وضعيت کنوني نادرست خواند و افزود: طرف‌هاي تجاري نمي‌خواهند هيچ‌گونه اطلاعاتي از آنها در مورد ادامه همکاري‌شان با ايران ثبت شود، آنگاه مسئولان کشور بدون توجه به اين مسئله همچنان بر اساس سازوکار گذشته روي ثبت سفارش‌ها تأکيد دارند.

کرباسي ادامه داد: اتاق ايران از دولت مي‌خواهد که در اين شرايط سازوکار ديگري را براي تأمين اهداف نظارتي خود بر امر تجارت پيدا و اجرايي کند.

معاون بين‌الملل اتاق ايران در ادامه از لزوم برنامه‌ريزي بلندمدت براي حضور در بازار کشورهاي همسايه سخن گفت و تصريح کرد: اتاق ايران مطالعاتي را در مورد 19 کشور پيراموني انجام و نتيجه آن را در اختيار مسئولان کشور قرار داده است. در اين گزارش 3 راهکار براي حضور بلندمدت و مؤثر در بازار کشورهاي موردنظر ارائه شده است.

وي راهکار اول را تمرکز بر صادرات در قالب تهاتر عنوان کرد چراکه در اين شيوه ديگر نيازي به مناسبات بانکي بين کشورها نيست.

راهکار ديگري که در اين رابطه از سوي کرباسي مطرح شد، امضاي موافقت‌نامه‌هاي تجارت آزاد و تجارت ترجيحي با همسايگان بود که تاکنون مغفول مانده است.

وي همچنين رونق بخشيدن به تجارت مرزي را به عنوان راهکار سوم مطرح کرد و گفت: در اين رابطه به قوانين جديدي نياز داريم تا بتوانيم در بستر آن از ظرفيت‌هاي موجود بهترين استفاده را ببريم.

معاون بين‌الملل اتاق ايران در اين راستا از اقداماتي که در مورد بازار پاکستان و مطالعاتي که به همت اتاق مشترک و اتاق زاهدان انجام شده، سخن گفت. طبق اظهارات وي فهرستي از کالاهايي که مي‌توان براي آنها تعرفه‌هاي ترجيحي در نظر گرفت، تهيه شده که به تأييد دولت هم رسيده و در حال مذاکره با طرف مقابل براي اجراي اين پروژه هستيم.

وي يادآور شد: سطح روابط تجاري ايران و پاکستان در سال 97 چيزي در حدود 500 ميليون دلار بوده که طبق هدف‌گذاري‌هاي انجام شده بايد به سطح 5 ميليارد دلار در سال برسد.

کرباسي در ادامه از برنامه‌ريزي معاونت بين‌الملل اتاق ايران براي برگزاري همايشي در تهران با حضور هيات هاي تجاري از اتاق‌هاي بازرگاني 19 کشور مورد مطالعه در سال 98 خبر داد و گفت: هنوز زمان و جزئيات برگزاري اين همايش نهايي نشده است. از آنجا که قرار است از سفراي اين کشورها هم دعوت شود، در حال رايزني و هماهنگي با وزارت امور خارجه هستيم.

معاون بين‌الملل اتاق ايران همچنين به برگزاري اولين همايش اقتصادي کشورهاي حاشيه درياي خزر که قرار است 20 و 21 مرداد در ترکمنستان برگزار شود، اشاره و از مسئولان بين‌الملل اتاق‌هاي استاني خواست تا در اطلاع‌رساني و معرفي فعالان اقتصادي علاقه‌مند به حضور در اين همايش و نمايشگاه دو روزه، مشارکت فعالانه‌اي داشته باشند.

وي متذکر شد: هيات اعزامي ايران به ترکمنستان مي‌توانند در هر کدام از 7 بخش گردشگري، حمل‌ونقل، معدن، صنعت، خدمات فني و مهندسي، انرژي (پتروشيمي، گاز، برق و نفت) و مواد غذايي فعال باشند.

کرباسي همچنين با توجه به تمهيداتي که بانک مرکزي براي تأمين مواد اوليه موردنياز توليد، اتخاذ کرده است، از مسئولان بين‌الملل اتاق‌هاي استاني خواست تا از طريق مطالعه ميداني و ارتباطاتي که با توليدکنندگان استان خود دارند، نيازهاي آنها را به صورت کلان فهرست کرده و در اختيار معاونت بين‌الملل اتاق ايران قرار دهند.

منبع: اتاق بازرگاني ايران

 1398/04/25  تاریخ خبر
معافیت ناوگان ایرانی خروجی از پایانه مرزی اینچه برون از پرداخت مابه التفاوت سوخت

مدير پايانه مرزي اينچه برون در گلستان گفت: ناوگان ايراني بين المللي خروجي از پايانه مرزي اينچه برون با مصوبه هيات از پرداخت مابه التفاوت 200 ليتر سوخت همراه معاف شدند.

 محسن عامريون مدير پايانه مرزي اينچه برون در گلستان گفت: اين اقدام از اول اين ماه در پايانه مرزي اينچه برون اجرايي شده است.

به گفته وي، پيش از اين کاميون‌هاي ايراني خروجي از پايانه اينچه برون بابت کل سوخت همراه مابه التفاوت پرداخت مي‌کردند که در حال حاضر از پرداخت مابه التفاوت 200 ليتر براي مقصد ترکمنستان و 500 ليتر به کشور ثالث معاف هستند.

عامريون ادامه داد: علي رغم کاهش آمار تردد سه ماهه ناوگان نسبت به مدت مشابه سال قبل، اما روند منفي کاهش يافته و طي روز‌هاي اخير شاهد رشد تردد ناوگان بوده ايم.

وي همچنين افزود: تردد سه ماهه مسافرين و تجار چمداني مرزي نسبت به مدت مشابه سال قبل نزديک به 72 درصد بيشتر شده است.
 
اينچه برون تنها گمرک زميني و ريلي گلستان است که در شمال استان و در فاصله حدود 80 کيلومتري گرگان مرکز استان قرار دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

 1398/04/25  تاریخ خبر
برای نخستین بار در جهان؛منطقه آزاد ماکو میزبان طرح «تیر الکترونیکی» شد
معاون ترانزيت گمرک جمهوري اسلامي ايران گفت: طرح موسوم به «تير الکترونيکي» براي نخستين بار در جهان بين منطقه آزاد ماکو و 2 کشور همسايه اجرايي شده است.

مصطفي آيتي  بيان کرد: اين طرح با همکاري کشورهاي ترکيه و جمهوري آذربايجان در حال اجراست و به زودي با کشورهاي همسايه ديگر نيز اجرايي خواهد شد.

وي افزود: هدف از اجراي اين طرح ارتقاي سطح سلامت کار، افزايش سرعت، شفافيت، کاهش هزينه‌ها و پيشگيري از تخلفات مربوط به لجستيک در حوزه گمرکي و حذف کاغذ در تمام رويه‌هاي گمرکي است.

وي اضافه کرد: پس از اين، رويه و تشريفات قانوني ترانزيت و صادرات به صورت الکترونيکي انجام مي‌گيرد که اين امر موجب کاهش توقف کارنه تير در مرز بازرگان خواهد شد.

کلمه تير (TIR) مخفف حمل و نقل جاده‌اي بين‌المللي است و در زمان حاضر سيستم TIR تنها سيستم ترانزيت جهاني و تحت نظارت کميسيون اقتصادي اروپايي سازمان ملل است که تحت آن کالاها از گمرک مبدأ به گمرک مقصد با کنترل‌هاي هماهنگ و پروسه‌هاي مشترک با تضمين بين‌المللي معتبر منتقل مي‌شود. اين امر موجب تسهيل تجارت و حمل‌ونقل شده و از بروز مشکل در جمع‌آوري حقوق و عوارض گمرکي جلوگيري مي‌کند.

گمرک بازرگان يکي از مبادي سه‌گانه تجارت مرزي ايران و ترکيه به شمار مي‌رود که به صورت شبانه روزي در شمال آذربايجان غربي فعال است؛ اين مرز که دروازه ورود ايران به کشورهاي اروپايي به شمار مي‌رود، در فاصله يک کيلومتري شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربايجان غربي قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال 1305 شمسي راه اندازي شد و تنها مرز 24 ساعته و بين‌المللي مابين ايران و ترکيه است.

آذربايجان‌غربي داراي 960 کيلومتر مرز مشترک با سه کشور ترکيه، عراق و جمهوري خود مختار نخجوان و چندين پايانه مرزي است.


منبع: خبرگزاري ايرنا

 1398/04/25  تاریخ خبر
ادامه فعالیت روابط عمومی انجمن با رویکردی نوین
 به اطلاع مخاطبان گرامي مي رساند روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي ايران با رويکردي جديد فعاليت خود را از سر خواهد گرفت.
آگاه کردن و  اطلاع رساني  به موقع مخاطبان از فعاليتها و رويدادهاي مهم انجمن وهمچنين جويا شدن نظرات مخاطبان در پيشبرد بهتر اهداف مهمترين رسالت روابط عمومي است..
روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي ايران قصد دارد در جهت پيشبرد اهداف صنف با رويکردي نوين فعاليت خود را دنبال کند.
 اخبار تکميلي در رابطه با اين تغييرات به اطلاع مخاطبان خواهد رسيد.
 1398/04/24  تاریخ خبر
بازدید هیئت مدیره از بخشهای مختلف انجمن
به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين  المللي ايران، رئيس ، اعضاي هيئت مديره و بازرسان منتخب روز گذشته از بخشهاي مختلف انجمن  بازديد به عمل آوردند.
در اين بازديد اعضاي هيئت مديره ضمن آشنايي با نحوه کار بخش هاي مختلف انجمن، با پرسنل ديدار و گفتگويي داشتند.
همچنين هيئت مديره و بازرسان با حضور در کلاسهاي آموزشي فياتا از نحوه برگزاري دوره هاي آموزشي بازديد به عمل آوردند.
لازم به ذکر است که  در هر بخش توضيحات لازم توسط دبير انجمن ارائه گرديد.
 1398/04/23  تاریخ خبر
ورود بیش از ۱۰ هزار دستگاه کامیون به پایانه مرزی آستارا طی سه ماه نخست امسال

پايانه مرزي آستارا و گمرک از فعال‌ترين دستگاه‌هاي اجرايي و خدمات رسان در مرز پرتردد و بين المللي آستاراي جمهوري اسلامي ايران هستند .

 مدير پايانه مرزي آستارا با اشاره به ورود 10 هزار و 496 دستگاه کاميون در سه ماه نخست امسال به مرز زميني آستارا ، گفت : در مقايسه مدت مشابه سال گذشته شاهد افزايش 7 درصدي هستيم .

منصور بابايي با بيان اينکه پايانه مرزي آستارا در حوزه حمل و نقل ملي و بين المللي از جايگاه و اهميت زيادي برخوردار است ، اظهار کرد : از ابتداي امسال تا پايان خرداد ماه 21 هزار و 259 دستگاه کاميون براي صادرات و واردات کالا از مرز زميني آستارا تردد کرده‌اند . از اين تعداد 10 هزار و 763 دستگاه کاميون براي خروج بار و 10 هزار و 496 دستگاه کاميون نيز براي ورود بار بوده است .

بابايي با اشاره به اينکه نسبت به مدت مشابه سال قبل، تعداد کاميون‌هاي وارد شده به مرز آستارا با افزايش هفت درصدي و خروج کاميون‌ها نيز با کاهش 14 درصدي همراه بوده است ، گفت : پايانه مرزي آستارا و گمرک از فعال‌ترين دستگاه‌هاي اجرايي و خدمات رسان در مرز پرتردد و بين المللي آستاراي جمهوري اسلامي ايران هستند .

مدير پايانه مرزي آستارا افزود : در قالب طرح جامع ساماندهي پايانه مرزي آستارا ، ساخت پاسگاه ، پل مرزي ، نمازخانه ، سرويس بهداشتي و بهسازي مسير تردد کاميون‌ها در دستور کار پايانه مرزي آستارا قرار دارد .

منبع: پرتال حمل و نقل