اخبار
 1399/05/04  تاریخ خبر
رایزنی جدید برای ترخیص کالا/ تمدید ثبت سفارش لازم نیست

بعد از مصوبه اخير دولت در رابطه با تسهيل فرايند ترخيص کالاهاي اساسي و توليدي از گمرک و بنادر، به تازگي گمرک ايران طي مکاتبه اي با وزارت صمت بر عدم نياز به تمديد ثبت سفارش کالاهاي اساسي و مواد اوليه واحدهاي توليدي تاکيد کرده است.
آنطور که مسئولان گمرک ايران مي گويند در حال حاضر حداقل شش ميليارد دلار کالاهاي اساسي و توليدي در گمرکات وجود دارد که ?.? تا چهار ميليون تن آن کالاهاي اساسي است که به دلايل مختلف ترخيص آنها با موانعي مواجه و رسوب کرده است.

اخيرا طي گزارشي که از سوي گمرک در اين رابطه به رياست جمهوري ارائه و موانع و راهکارهاي لازم براي تسهيل خروج کالا مطرح شد، وي نيز موافقت هايي در اين رابطه داشت که به ويژه مسايل مربوط به تخصيص ارز را تا حدودي حل و فصل مي کند؛   براساس مصوبه جديد دولت امکان ترخيص درصدي از کالاهاي گروه يک و دو که در صف ترخيص ارز بانکي قرار بگيرند و مشکل مالکيت نداشته باشند فراهم شده است.

اما به تازگي طي مکاتبه اي که ارونقي- معاون فني گمرک ايران- با مدرس خياباني- سرپرست وزارت صمت- داشته موضوع تمديد سفارش کالاها و زمابنر بودن آن مورد توجه قرار گرفته است.

وي اعلام کرده که با توجه به اينکه ترخيص اقلام مشمول گروه يکم کالايي مشمول اخذ و ارائه مجوزهاي قانوني مختلف بوده و سازمانهاي متولي صدور مجوزهاي قانوني، در هنگام بررسي موضوع جهت صدور مجوزهاي مربوطه، ثبت سفارش معتبر از نظر زماني مطالبه مي‌کنند،   اين امر تسهيلات ارائه شده در اين زمينه را تحت الشعاع قرار مي دهد، از اين رو  ثبت‌سفارش معتبر از نظر زماني براي گروه کالايي اولويت اول الزامي نيست.

بر اين اساس گمرک از وزارت صمت خواسته تا در راستاي تسهيل و تسريع در انجام تشريفات گمرکي و ترخيص کالاهاي اساسي و ضروري و حتي مواد اوليه واحدهاي توليدي و جلوگيري از بروکراسي زايد اداري و ايستايي هاي بوجود آمده در صورت صلاحديد، با موضوع عذم نياز به تمديد ثبت سفارش در گروه کالايي مورد نظر مورفقت شود.

گفتني است که براساس ضوابط و مقررات مواد اوليه توليد و واسطه اي و ماشين آلات به صورت درصدي ترخيص مي شدند، اما در مصوبه اخير دولت براي تسهيل ترخيص کالا پيش‌بيني شده که با تفويض اختيار شرايط آنها تسهيل شود.

منبع: خبرگزاري ايسنا